А фганистанка, дръзнала да се противопостави на талибаните и военните главатари с неуморна кампания за правата на жените и жертвите на изнасилване в страната си, получи тази седмица признание.

Малалай Джоя (MalalaiJoya.com), наричана "най-смелата жена в Афганистан", стана втората носителка на наградата на името на Анна Политковска, руската журналистка, убита преди две години в Москва, съобщава Ройтерс.

Учредител на приза е българката Мариана Кацарова от правозащитната организация RAW in War, чиято дейност е насочена срещу насилието над жени по време на военни и други конфликти.

Българската журналистка е прекарала 15 години в Босна, Косово и Чечения. Тя похвали 30-годишната Джоя за работата й в подкрепа на жените и срещу военнопрестъпниците, отбелязва Ройтерс.

Джоя е непрестанен обект на смъртни заплахи и действителни опити за посегателство над живота заради нейните неуморни усилия. Контрастът между елегантния костюм в европейски стил, който носи на интервютата в Лондон преди връчването на наградата, и описанията на опасностите и тормоза, на които е подложена у дома си, е огромен.

"Прибрах се в родния си град и взривиха мост. Къщата и офисът ми бяха нападнати. С всеки изминат ден животът ми виси все повече на косъм", обяснява тя. За да се защити, Малалай сменя дом след дом, пътува с въоръжена охрана и крие лицето си зад бурка.

Джоя е бебе, когато съветските танкове навлизат в Кабул през 1979 г., поставяйки началото на 10-годишна окупация. Тя е заобиколена от опасности през целия си живот. Когато е на 4 години, семейството й бяга в бежански лагери в Иран, а след това в Пакистан, преди да се върне в Афганистан през 1998 г. при режима на талибаните.

Смелата девойка тайно обучава афганистански момичета да четат и пишат, рискувайки живота си в един режим, който забранява образованието за жените и им отказва почти всякакви права.

Малалай продължава да се застъпва за правата на афганистанките и след свалянето на талибаните от водената от САЩ коалиция през 2001 г., като настоява военните главатари да бъдат изправени на съд за престъпления срещу човечеството.

На двайсет и няколко години Джоя е избрана за най-младия депутат в Афганистан, но й забраняват да се кандидатира повече, след като миналата година в телевизионно интервю сравнява парламента с "конюшня или зоопарк".

Джоя е песимист за бъдещето на Афганистан. В интервю за Ройтерс тя казва, че условията за жените са се влошили още повече извън Кабул, където са зачестили изнасилванията, включително на 4-5-годишни момичета.

Тя критикува и американските бомбардировки, довели до смъртта на огромен брой цивилни граждани, както и подкрепяното от НАТО афганистанско правителство заради готовността му да преговаря с талибаните. Според нея конфликтът не може да бъде разрешен скоро, а САЩ и съюзниците им следват свой собствен дневен ред и интереси в страната й.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

България Преди 5 часа

Сачева: Има възможност да се направи справедливо разпределение на средствата

<p>Федоров: Най-трудната ситуация от старта на войната</p>

Запорожие е в най-трудната ситуация от началото на войната в Украйна

Свят Преди 5 часа

Федоров: С армията обсъдихме въпроса как трябва да действаме

НАТО тества нова защита, за да отблъсне Русия

НАТО тества нова защита, за да отблъсне Русия

Свят Преди 8 часа

Разполагането на системата „Пчелояд“ е част от спешните усилия на НАТО да укрепи източния си фланг

Разкриха мрежа за фалшиви новини в България

Разкриха мрежа за фалшиви новини в България

България Преди 8 часа

Документът е посветен на използването на ТикТок на Балканите

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 9 часа

Масово застрояване върху речни легла и дерета

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в  Европа

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в Европа

Свят Преди 10 часа

Действията са били организирани и координирани от руски граждани

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

България Преди 10 часа

На водача досега три пъти му е било отнемано свиделството за правоуправление

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 11 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 11 часа

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Свят Преди 11 часа

Такаичи предизвика най-сериозния дипломатически конфликт между двете държави от години

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

България Преди 11 часа

Протестните действия ще се провеждат поетапно

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 11 часа

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 11 часа

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 11 часа

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 12 часа

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 12 часа

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов