Т ази година се навършиха 78 години от атомните бомбардировки на Хирошима и Нагасаки. На 6 август 1945 г. "Дебелият човек" убива мигновено 80 000 жители на Хирошима, а в последствие броят на жертвите нараства до 141 000. След това, на 9 август, "Малкото момче" отнема живота на повече от 70 000 жители на Нагасаки. Въпреки че през по-голямата част от Втората световна война Япония е била на крака, бомбардировките бележат предсмъртния удар за страната и карат самия император да приеме условията на Потсдамската декларация.

Атомната бомбардировка с право се помни заради разрушенията, които е причинила, но трябва да се отбележи също така, че Япония е била въвлечена в конфликт още от окупацията на Манджурия през 1931 г., а след това и от войната срещу Китай, започнала през 1937 г. Към края на войната японският народ е изтощен от труда на войната и е в икономическо разстройство от почти 15 години. И все пак от 1868 г. до края на 20-те години на ХХ век Япония сякаш върви по същия път като много западни държави, които са преживели свои собствени индустриални революции. Въпросът е какво е отклонило Япония от правия път?

Япония почете годишнината от бомбардировката на Хирошима

Отговорът се крие предимно в ограничения достъп до политическите институции, създаден чрез конституцията Мейджи, и в хватката, която военните фракции са имали върху юздите на политическия двигател в началото на модерната ера на страната.

За да разберем обаче как се е провалила Япония, трябва да знаем как е станала толкова успешна толкова бързо. Реставрацията Мейджи от 1868 г. е радикална промяна за Япония. След като Западът почука на вратата на Япония, държавници и интелектуалци видяха, че Япония трябва да промени начина си на живот, и го направиха. През 1889 г. японското правителство преминава от феодална, но федералистична система към конституционна монархия. От тази радикална промяна достъпът до политическите институции най-накрая се отваря за някои маргинали. Долната камара в Диетата например се състоеше от избрани представители. От друга страна, благородничеството все още играеше голяма роля, като императорът беше върховната власт, а горната камара на Диетата се състоеше само от благородници. Макар и не в такава степен като на Запад, по това време в Япония се променят тенденциите в политическата мисъл.

Либерални мислители като Фукузава Юкичи изиграха голяма роля в оформянето на обществените промени на интелектуалния фронт. Чел редица класически либерални мислители като Джон Стюарт Мил, Фукузава насърчава индивидуалната свобода и се страхува от прекомерната намеса на правителството в живота на частните лица. Той основава и известния университет Кейо, като е силен привърженик на образованието и бизнес предприемачеството. За съжаление много либерални мислители в Япония жертват възгледите си заради възможности в правителството, което донякъде води до изоставяне на класическата либерална изследователска програма в интелигенцията.

В икономическо отношение нещата за Япония са много по-обещаващи, тъй като тя силно прегръща капитализма и индустриализацията, реализирайки скрития си потенциал в областта на търговията, който преди 1868 г. е бил откъснат от останалия свят. През късния период Мейджи и последвалия период Тайшо се появяват редица известни фирми. Тези фирми приемат конкурентния характер на сравнително отворените по това време пазари, като работят с чуждестранни компании и учени за подобряване на производствените си процеси и качеството на продуктите си. Mitsubishi Electric например има съвместно предприятие с Westinghouse, за да въведе технологията на последния на вътрешния пазар. 

Друга успешна история е Bridgestone, която създава гумени подметки за таби, традиционни японски сандали, преди да започне да произвежда гуми. През 1929 г. основателят на компанията довежда инженер по каучук от Германия, за да произвежда автомобилни гуми, което довежда до бум на производството на гуми в страната. Това са формиращи години за японската икономика преди Втората световна война, но пукнатините в политическите институции започват да се просмукват в тъканта на нацията през 30-те години на ХХ век.

Красотата на Окинава, Япония

Макар че 30-те години се превръщат в период на значителна военна мобилизация и стават свидетели на разпадането на мирното предаване на властта, империалистическите цели на Япония за изграждане на автаркистка империя започват още в началото на нейната модерна ера. С Китайско-японската война през 1895 г. и Руско-японската война през 1905 г. Япония се утвърждава като военна сила, която трябва да бъде уважавана на световната сцена. След участието на Япония в Първата световна война Министерството на армията започва да изготвя планове за инвентаризация на икономическите възможности на Япония за бъдещи военни усилия.

През 30-те години на ХХ век Япония осъзнава, че не е близо до постигането на икономическа самодостатъчност, и на свой ред насочва погледа си към Манджурия, за да контролира повече ресурси. Освен това, страхувайки се от нападение от страна на Съветския съюз, военните значително засилват развитието на държавата си в Манджурия, а през 1937 г. започват нова война с Китай. За съжаление империалистическите стремежи на Япония само се разпалват и присъединяването ѝ към Тристранния пакт и последвалата атака срещу Пърл Харбър за съжаление я поставят на пътя на войната с Америка.

Липсата на достъп или приобщаване в японското правителство позволи на военните да поемат кормилото на японската държава, бавно, но сигурно. В името на императора японците се стремяха да изградят империя, която да съперничи на западните. Разбира се, волята на народа не се срещаше никъде в правителството през този период. Древните остатъци от значението на благородния род и почитта към императора като божествен потомък на Бога, заложени в конституцията им, в крайна сметка довели Япония до заблуда. За известно време Япония прегръщаше икономическата либерализация, но не разполагаше с необходимите либерални политически институции, които биха могли да поддържат отворена икономика и да обуздават агресията в чужбина.

В рамките на 50 години след реставрацията Мейджи японската икономика избухва на международната сцена, но за кратък 15-годишен период Япония и нейните граждани срещат злощастна съдба в края на войната, като единствената страна, която е преживяла използването на ядрени оръжия. Необезпокоявана, но с ясното съзнание за грешките си, Япония отново се върна радикално на международната сцена. В рамките на 20 години след края на войната Япония отново се радваше на плодовете на своя икономически успех, но този път в условията на либерална демокрация, с по-голям достъп не само до пазарите, но и до политиката

Да си женен е като да си изтриеш всички игри от телефона и да останеш само с една. Петърчо, 4 Б клас
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Моторист без книжка пострада при катастрофа във Врачанско, с опасност за живота е

Моторист без книжка пострада при катастрофа във Врачанско, с опасност за живота е

България Преди 11 минути

Той е транспортиран с линейка до болница в Плевен

Синът на продуцента на „Снежанка“ разкритикува „незрялата и нарцистична“ Рейчъл Зеглер

Синът на продуцента на „Снежанка“ разкритикува „незрялата и нарцистична“ Рейчъл Зеглер

Любопитно Преди 13 минути

Нарцисизмът не е нещо, което трябва да бъде толерирано или насърчавано

Пеевски призова премиера Желязков "да си е тук и да си върши работата"

Пеевски призова премиера Желязков "да си е тук и да си върши работата"

България Преди 37 минути

"Да видя програмата на правителството и какво реално ще правят за хората", настоя лидерът на "ДПС - Ново начало"

Богинята Венера

Жена се съблече на летище, твърди, че е богинята Венера

Любопитно Преди 40 минути

Тя намушкала мениджър на ресторант на летището със собствения му молив и го ухапала по предмишницата

Бесент: Възможно ли е завръщането на Русия в SWIFT?

Бесент: Възможно ли е завръщането на Русия в SWIFT?

Свят Преди 44 минути

Русия настоява Rosselkhozbank отново да е свързана със SWIFT в замяна на примирие в Черно море

Нов пожар в ски хотел в Турция, има поне една жертва

Нов пожар в ски хотел в Турция, има поне една жертва

Свят Преди 1 час

Огънят бързо е обхванал сградата, въпреки че на мястото са били изпратени многобройни противопожарни екипи

<p>Жена почина в хотел на Тръмп в Лас Вегас след удар от врата</p>

Трагичен инцидент: Жена почина след удар от въртяща се врата в хотел Trump в Лас Вегас

Свят Преди 1 час

На 14 октомври 2024 г. Даяна Трушке починала „поради усложнения от нараняванията си“

Politico: Полша се подготвя за война

Politico: Полша се подготвя за война

Свят Преди 1 час

"Разполагаме с ограничено време да се подготвим и да реагираме"

Джефри Голдбърг

Журналистът от скандала Signal: Поканиха ме, a сега ме атакуват

Свят Преди 1 час

През последните няколко дни той беше наречен „неудачник“ и „мръсник“ от президента Тръмп, както и „лъжец“ и „измет“ от съветника по националната сигурност на САЩ Майкъл Уолц

Мистериозен изкоп разтревожи жителите на Варна (ВИДЕО)

Мистериозен изкоп разтревожи жителите на Варна (ВИДЕО)

България Преди 1 час

Гражданите мислели, че става въпрос за изненадващ ремонт на ВиК или на пътната настилка

<p>Путин използва Тръмп, за да печели време&nbsp;</p>

The Hill: Путин използва Тръмп, за да печели време

Свят Преди 1 час

Екипът на Тръмп трябва да настоява Русия да приеме незабавно и цялостно примирие

Смениха шефа на полицията в Пловдив

Смениха шефа на полицията в Пловдив

България Преди 1 час

Досегашният ръководител ще бъде назначен на друга длъжност

Тръмп: По-големи мита за ЕС и Канада, ако работят срещу САЩ

Тръмп: По-големи мита за ЕС и Канада, ако работят срещу САЩ

Свят Преди 1 час

"Ако ЕС работи заедно с Канада, за да нанесе икономическа вреда на САЩ, върху тях ще бъдат наложени мащабни мита"

Пеевски: МО незабавно да изплати заплатите на протестиращите от "Терем-Хан Крум"

Пеевски: МО незабавно да изплати заплатите на протестиращите от "Терем-Хан Крум"

България Преди 1 час

От „ДПС – Ново начало” заявиха, че напълно подкрепят протеста на работниците

Тръмп предлага намаляване на митата за Китай в замяна на сделка за TikTok

Тръмп предлага намаляване на митата за Китай в замяна на сделка за TikTok

Свят Преди 2 часа

TikTok не е направил официален коментар по въпроса