К ак да не настиваме и да не хващаме грип сигурно е въпрос, който вълнува повечето хора по света и, честно казано, ако някой знаеше отговора му, вероятно сега щеше да стои на някой остров с питие в ръка и да се радва на милионите си в банката.
Да не хванем нито един вирус или настинка оттук до края на живота си е почти невероятно, по-важното е обаче да знаем как да живеем и какви мерки да взимаме, така че да ограничим разболяванията до минимум.
Здравите хора, които минават дори и през сезоните с грипни епидемии с лекота и почти неусетни неразположения, вероятно спазват няколко основни правила, които ги държат далече от лекарствата в сезона на вирусите. Като изключим вродено силния имунитет, с който човек се ражда или не се ражда, всичко останало е наистина в наши ръце. Ето какво можем да направим, да са помогнем на имунните ни клетки да отблъскват агресорите от външната среда и да ни пазят здрави:
Сън, добра храна, движение, чист въздух. Това е нещо като четворка за белот, само че по отношение на здравето. И децата знаят, че човек трябва да си е отпочинал, за да има сили, а когато ти трябват сили, за да се бориш с вируси, тогава почивката е жизненоважна.
Телата ни са машини, които ни служат десетки години и в отплата им дължим няколко основни неща: почивка, хубава храна, спорт и каляване в чиста среда. За съжаление, последното е все по-голяма рядкост в градовете, но все още чист въздух може да бъде намерен в планините. Така че, ако искате да поддържате добро здраве през зимата, превърнете в свой навик ходенето на планина уикенда. С един поход ще отметнете и движението, което е от съществено значение за активиране на имунитета. Доказано е, че хора, които не спортуват и не се движат достатъчно, са по-болнави от другите.
Качествената храна пък е важна, за да осигури на имунната система комбинацията от вещества, които я поддържат във форма. Хранете се пълноценно, яжте протеини и полезни мазнини, а въглехидратите ги приемайте под формата на пълнозърнести продукти – захарта няма никаква стойност за здравето ви. Особено през зимата наблегнете на храни, които да ви набавят цинк, витамин D (изключително важен за имунитета), пробиотици, тоест – месо, ядки, бобови култури, яйца, гъби, кисело зеле, кефир, кисели краставички, хляб с квас и т.н.
Социална и здравна превенция. На прост език това означава няколко неща – по време на грипни епидемии да избягваме събирания и посещения на места, на които потенциално може да има много болни хора (например градски транспорт, офиси и тн), както и да поддържаме малко по-висока хигиена (по-често миене на ръце, ползване на антибактериални кърпички, почистване на клавиатури и монитори и други устройства, които се ползват от повече хора).
Ходенето на работа болни е любим прийом на много българи и, за съжаление, все още много хора не виждат проблема в този така любим навик. Превенцията обаче включва стоене вкъщи, когато сме болни – така пазим и себе си и околните от по-тежки последствия. Ако вие сте в ролята на здравите колеги, а около вас всички бухат и кашлят самоотвержено – ами, идете при шефа си и кажете, че ще работите от вкъщи, за да спестите на фирмата няколкото дни болничен, които иначе бихте си взели, ако се разболеете!
И за финал, но не по важност – носенето на маски започва да набира сила и у нас, но е добре да знаете, е, че ако ползвате най-обикновени, тънки маски, трябва да ги сменяте през около 30 минути, тъй като в тях се задържат бактерии и вируси и след известно време стават абсолютно безсмислени за употреба. Тези, които ще ви свършат работа и ще ви предпазят, са плътни и многопластови – питайте в аптеката за такива, и не забравяйте, че вирусите се предават по въздушно-капков път, което означава, че и пръски в очите могат да ви заразят.
Слагайте ръка пред устата, когато кихате или кашляте и не се срамувайте да направите забележка на хора, които не го правят! Все пак, има случаи, в които здравето ни зависи колкото от нас, толкова и от другите хора, и сезонът на грипните вируси е точно такъв.
Можете да следите тук прогнозата за времето и да се обличайте добре.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!