Изборните обещания на БСП
Източник: БГНЕС

БСП прие политическата рамка за участието си в парламентарните избори през 2013 г., в която се обяви за радикална лява политика.

Това стана на заседанието на 48-мия Конгрес на партията, което се проведе днес.

БСП обещава

минималната заплата да достигне 450 лв. до края на новия им мандат, а минималната пенсия за трудов стаж да се повиши с 80%.

В документа е заложено разкриване на поне 250 хил. работни места и на всеки млад човек да се предложи заетост не по-късно от 6 месеца от завършване на образованието му или оставане без работа.

Освен това се предлага плоският данък да бъде заменен с прогресивно облагане на доходите, като се запази облагането на повечето доходи с 10%, а най-ниските да са необлагаеми. Предвижда се запазването на корпоративния данък от 10%.

"Мисли първо за малкия" и "Давай предимство на българското"

трябва да е основно мото на нашата политика, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев в речта си пред делегатите.

Левицата ще разработи програма за 10-годишна реиндустриализация на страната, ще реализира реформа в държавната администрация и ще ограничи разходите чрез цифровизация на управлението. БСП се ангажира и да предприеме действия за регулиране на монополите и картелите, както и да се прекрати държавният рекет върху дребния и средния бизнес. Друг ангажимент е департизирането на администрацията и на МВР, както и разработване на политики за преодоляване на регионалните диспропорции, каза още партийният лидер.

БСП се ангажира да рестартира проекта "Белене"

с преобладаващо държавно участие и да изгради основните магистрали (280 км). От партията се обявяват за рационално използване на невъзобновяемите природни ресурси и постепенен преход към зелена икономика.

БСП предвиждат още намаляване на таксите за обучение във висшите училища до една четвърт от определената издръжка, а държавната поръчка да се определя от обществените потребности и качеството на обучението.

В здравеопазването социалистите предлагат финансирането на социално значими заболявания, като инфекциозни и психични болести, да се поемат от държавния бюджет, както и да се създаде фонд за финансиране на здравните услуги за социално слабите.

Ние искаме да променим властта, формирана в годините на прехода,

заявяват социалистите. Според БСП моделът на прехода и в икономическата, и в другите области е неуспешен и това изисква промяна на политиките и на икономическия модел. Нуждаем се от политика на границата на възможното, в центъра на която са хората и техните житейски проблеми, посочват социалистите и в това виждат радикалната лява политика за дълбоки промени в обществото и в държавата.

Тази лява политика се характеризира с регулиране и контрол на пазара, включително на финансовите пазари, с преразпределение, с държавни инвестиции в икономиката, в образованието и науката, в здравеопазването, в иновации и култура, се казва в приетата политическа рамка.

Готови сме да управляваме и сами,

целта ни е правителство с ясна програма и с подкрепа, получена за реализацията й, заяви в речта си лидерът на БСП.

Знаем, че политическата отговорност е наша и няма да правим компромиси, няма да правим правителство, което разделя властта на порции, декларира той. Искаме власт, за да постигнем конкретни резултати, а не за устройване на партийни активисти - "правителство, което ще управлява с таланта на целия народ", посочи Станишев.

Той призна, че в партията мнозина се спотайват и междувременно разпределят постове, вместо да водят битка с опонента. Който разпределя постове сега, да знае, че няма да ги получи, предупреди лидерът на БСП. Той подчерта, че е неприемливо и поведението на тези, които продължават да водят неформален диалог с ГЕРБ за договорки.

Наследството на ГЕРБ се очертава много по-лошо, отколкото очаквахме да бъде, смята той. Държавата е разорена, икономиката е на изкуствено дишане, на власт са монополите и картелите, каза лидерът на БСП. Според него ГЕРБ са извадили България от Европа и са я вкарали "в дивото Средновековие".

На заседанието на Конгреса

Румен Овчаров остро критикува управлението на ГЕРБ.

"Ако трябва да се направи паметник на правителството на ГЕРБ, трябва да се сложат три неща – калинка като символ на некомпетентността, скакалец – като готовността да се плячкосва и изяде всичко, и мутренска бухалка – като символ на насилието, което се упражнява масово и срещу всичко. Само БСП може да устои на този натиск", заяви Овчаров.

Той бе категоричен, че точно по тези причини трябва ясно да се заяви, че никога и при никакви обстоятелства БСП няма да направи коалиция с ГЕРБ.

"Тук става дума за престъпната империя на мутрите. Престъпната империя на ГЕРБ, която няма да се посвени да хвърли всичко срещу нас. Ние можем да спечелим битката, но само ако разберем, че единично спасение няма", категоричен бе той.

В изказването си той сравни и достиженията на предишното и настоящото правителство. "Всички помните как за четири години пенсията се увеличи двойно, брутният вътрешен продукт растеше с 6% годишно, в страната влязоха 25 млрд. лв. чуждестранни инвестиции, а безработицата бе 5%. Всичко това бе висш пилотаж в управлението на държавата. А можете ли да ми кажете, колко е броят на безработните българи днес? Сигурно достигна 700 000! 50% от българските граждани живеят на границата на бедността, а българската държава се клати на ръба на рецесията", каза още Румен Овчаров.

В отговор на нападките вицепремиерът Цветан Цветанов коментира:

"Сергей Станишев бързо забрави "Батко и Братко". Цветанов подчерта, че именно при правителството на Станишев бяха спрени европейските фондове за България, а при правителството на ГЕРБ те бяха пуснати отново. Точно при управлението на БСП страната ни беше известна с магистрални грабежи, припомни Цветанов и подчерта, че сегашното правителство се е справило с тези проблеми в условията на тежката финансова криза .

Делегатите на форума приеха и декларация за развитието на пряката демокрация и обещаха да предложат законови промени, които да дадат нов тласък на гражданската активност. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Принц Хари и принц Уилям

Крал Чарлз ще се срещне със сина си принц Хари, престолонаследникът принц Уилям е твърдо против

Любопитно Преди 3 минути

Принц Уилям смята, че среща на баща му с принц Хари е „ужасна, ужасна идея“

<p>Вицепрезидентът с коментар за&nbsp;инцидента със самолета на Урсула</p>

Вицепрезидентът за инцидента със самолета на Урсула: Сериозен удар по образа на България

България Преди 9 минути

Посещението на Урсула фон де Лайен беше обезсмислено до голяма степен от инцидента с GPS системата на самолета, с който е пътувала, посочи тя.

<p>Атанас Зафиров присъства на военния парад в Пекин, разговаря със&nbsp;Си Дзинпин</p>

Атанас Зафиров присъства на военния парад в Пекин и проведе разговор с президента Си Дзинпин

България Преди 36 минути

Честванията в Пекин преминаха под мотото „Да помним миналото, да почетем паметта на загиналите герои, да ценим мира и да изградим по-добро бъдеще“

“Мариус 50” на Sofia Summer Fest

“Мариус 50” на Sofia Summer Fest

Любопитно Преди 40 минути

Летният фестивал продължава до Деня на София на 17 септември

<p>Тъмната страна на демокрацията: Когато изборите създават диктатори&nbsp;</p>

Тъмната страна на демокрацията: Когато изборите създават диктатори

Свят Преди 48 минути

Вижте някои от най-известните и показателни случаи на демократично избрани диктатори и последиците от техните управления

Полски самолети реагираха на руски удари близо до границата

Полски самолети реагираха на руски удари близо до границата

България Преди 49 минути

Тази нощ цяла Украйна беше под въздушна тревога след предупрежденията на украинските ВВС за руски ракетни атаки и атаки с дронове

Зрителите на NOVA избират победителите в „Диви и красиви“

Зрителите на NOVA избират победителите в „Диви и красиви“

Любопитно Преди 1 час

Гласуването за романтичното риалити вече е активно в приложението NOVA PLAY

<p>11-годишно дете беше убито&nbsp;заради заради шега със звънец</p>

11-годишно дете беше застреляно смъртоностно заради заради шега със звънец

Свят Преди 1 час

Убиецът е изтичал от дома си и стрелял по момчетата, които звъняли на вратата му

Скандал на концерт на Coldplay: Крис Мартин обвинен в унижение на израелски фенове

Скандал на концерт на Coldplay: Крис Мартин обвинен в унижение на израелски фенове

Любопитно Преди 1 час

Видеоклип от случката, заснет на стадион „Уембли“ в Лондон в неделя вечер, бързо стана популярен

Марио Рангелов се е отказал от депутатския си имунитет

Марио Рангелов се е отказал от депутатския си имунитет

България Преди 1 час

момента Марио Рангелов е народен представител, нечленуващ в парламентарна група, след като напусна групата на "Алианс за права и свободи"

<p>Край на &quot;партийната аритметика&quot;?: Какво каза Наталия Киселова в началото&nbsp;на есенната сесия на НС</p>

Наталия Киселова: Моят призив е да осъзнаем отговорността, която имаме пред българските граждани

България Преди 1 час

Киселова отбеляза, че политика не се прави, за да се оцелее чрез рейтинг на който и да е партиен проект или лидер

<p>Френските болници са предупредени: Гответе се за война през 2026 г.</p>

Френските болници са инструктирани да се подготвят за война до 2026 г.

Свят Преди 1 час

Тази готовност за война идва само няколко месеца след издаването на “ръководства за оцеляване” от страна на Франция

<p>&quot;Братле, жените са лесни и глупави. Айде при следващата!&quot; - възходът на инцел културата у нас</p>

От тиха омраза до насилие: Възходът на инцел културата в България

Любопитно Преди 1 час

Вълна от обиди, лични атаки и дори смъртни заплахи расте сред младежи в онлайн форуми, далеч от очите на родители и институции

<p>Рашков: Готвят се да изпратят&nbsp;Паскал в Германия</p>

Бойко Рашков: Готвят се да изпратят Никола Николов - Паскал на лечение в Германия

България Преди 1 час

Прокуратурата прави политика, това е селективно правосъдие, каза той

Салма Хайек впечатли с огненочервен бански на 59-ия си рожден ден

Салма Хайек впечатли с огненочервен бански на 59-ия си рожден ден

Любопитно Преди 1 час

Хайек отпразнува рождения си ден на яхта, със слънчеви очила и на фона на живописен залез над океана

Горещ политически сезон: Ще има ли нов вот на недоверие срещу правителството?

Горещ политически сезон: Ще има ли нов вот на недоверие срещу правителството?

България Преди 2 часа

Депутатите се завърнаха в пленарната зала след 33-дневна ваканция