Прокуратурата разследва случая с момичетата от дома в Асеновград
Прокуратурата разследва случая с момичетата от дома в Асеновград   
Източник: БГНЕС

Прокуратурата образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител по случая с малтретираните момичета в Дома за деца без родителски грижи "Таню войвода" в Асеновград, съобщи районният прокурор на Асеновград Калоян Димитров.

Трите момичета обвиняват възпитателите си в системно прилаган тормоз, директорката на дома отрича и твърди, че трите девойки създавали много проблеми с поведението си.

Прокурорът уточни, че има достатъчно данни за образуване на производство по чл.142 от Наказателния кодекс (НК), но все още текат следствено процесуалните действия.

Разпитани са много свидетели до днес – потърпевшите, други деца от дома, както и възпитатели.

Наказанието по този член от НК може да стигне до 10 години лишаване от свобода. Още повече когато става дума за обиждани и бити непълнолетни деца, каза Калоян Димитров.

Изчакваме да се съберат необходимите доказателства и да се конкретизира извършителят, каза още прокурорът.

Запитан има ли други сигнали от този дом за подобни случаи, районният прокурор отговори, че друг такъв случай няма, но наскоро дете е било изнасилено в същия дом, а смъртен случай пак с възпитаник от дома е имало на морето.

Трите момичета - двете на 14 и едната на 13 години, са под полицейска закрила

за 48 ч. и са временно настанени в Кризисен център за деца, преживели насилие, съобщи Елена Ненова, началник на отдела "Закрила на детето" в Асеновград.

Сигналът за насилие е бил подаден в полицията в Асеновград в сряда, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив.

Момичетата твърдят, че през месец юли учители са ги заключвали в стая, използвана за медицински изолатор.

Пред съдия от Районния съд в Асеновград те са разказали, че по време на седемдневния им престой в "изолатора" са им носели храна на поднос и са ги извеждали само до тоалетна.

Трите момичета обвиняват директорката, възпитателите и охраната на дома, че са ги удряли, обиждали и се държали унизително с тях.

В хода на разследването е станало ясно, че подалите оплакването многократно са бягали от дома и са били обявявани за общодържавно издирване.

Спрямо тях са били извършвани проверки, докладвани в Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни лица, с оглед налагане на възпитателни мерки.

Директорът на дома в Асеновград Весела Симеонова отрече трите момичета да са били малтретирани

и заключвани в изолатора.

Симеонова каза, че в дома наистина има медицински изолатор и това е по изискване на РИОКОЗ, но в него се изолират само тежко болни деца.

Знам какво става в дома, с тези деца се работи денонощно, каза Симеонова.

Директорката описа момичетата като неконтролируеми, всеки ден обещавали, но не спазвали казаното, често обиждали персонала и лично нея.

Заради провиненията им била ангажирана и Комисията за противообществени прояви, едното от момичета било подготвяно за местене в Трудово-възпитателно училище.

– Скъпи, може ли да сменим ролите днес? – Добре! Ти ще гледаш телевизия, а аз ще ти мрънкам без причина.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тийнейджър едва не загуби езика си заради TikTok предизвикателство

Тийнейджър едва не загуби езика си заради TikTok предизвикателство

Свят Преди 27 минути

Това не е първият случай, в който подобни трикове стават новина

Снимката е илюстративна

Мечка стръвница нападна и уби четири агнета в манастира край Сопот

България Преди 46 минути

В последно време животното е забелязано да слиза в дворове във вилната зона на Манастирски ливади

<p>Източници: Шон &quot;Диди&quot; Коумс е свързан с убийството на Тупак Шакур</p>

Обвиненият за убийството на Тупак: Шон "Диди" Коумс предложи $1 милион за смъртта му

Свят Преди 1 час

В същото време полицията в Лас Вегас никога официално не е посочила Комбс като заподозрян

Шофьор е с опасност за живота след побой във Видинско

Шофьор е с опасност за живота след побой във Видинско

България Преди 1 час

Той е настанен за лечение в болницата във Видин

Над 20 загинали при руска атака в Източна Украйна

Над 20 загинали при руска атака в Източна Украйна

Свят Преди 1 час

Зеленски призова съюзниците на страната му да засилят натиска си върху Москва, за да спре конфликта

<p>Охранителни камери показват падащи бутилки вино при труса край Атина</p>

Охранителни камери показват падащи бутилки вино при труса край Атина, земетресението изплаши жителите на Евия

Свят Преди 1 час

Жителите на Евия споделят, че трусът е продължил дълго и е предизвикал тревога

Служителят на ЦГМ, нападнал двама мъже в София, остава окончателно в ареста

Служителят на ЦГМ, нападнал двама мъже в София, остава окончателно в ареста

България Преди 2 часа

Софийският градски съд потвърди мярката му за неотклонение "задържане под стража"

„Те вече стават големи!": Принцеса Кейт разкри как е прекарала лятото с Джордж, Шарлот и Луи

„Те вече стават големи!": Принцеса Кейт разкри как е прекарала лятото с Джордж, Шарлот и Луи

Любопитно Преди 2 часа

43-годишната Кейт разказа за семейните си преживявания пред членовете на Женския институт в Сънингдейл

Жена, гледала „Титаник“ над 500 пъти, превърна апартамента си в копие на легендарния кораб

Жена, гледала „Титаник“ над 500 пъти, превърна апартамента си в копие на легендарния кораб

Любопитно Преди 2 часа

Сега, на 38 години, тя е отвела любовта си още една крачка напред, превръщайки апартамента си в „Титаник“

Желязков: България ще продължи да дава на Черна гора силна подкрепа по пътя към ЕС

Желязков: България ще продължи да дава на Черна гора силна подкрепа по пътя към ЕС

Свят Преди 2 часа

Премиерът е на двудневно официално посещение в страната

Внимание! Фалшиви лекарства за диабет и отслабване заливат онлайн мрежата

Внимание! Фалшиви лекарства за диабет и отслабване заливат онлайн мрежата

България Преди 2 часа

Кой носи отговорност за свободното разпространение на опасните продукти и какво да знаят пациентите, за да се предпазят от тях

<p>Премахват новия графит на Банкси, шокирал Лондон</p>

Властите премахват новия графит на Банкси, който шокира Лондон

Свят Преди 2 часа

Графитът пред Кралските съдилища, изобразяващ съдия, биещ протестиращ, ще бъде заличен поради защита на историческата сграда

Силно земетресение край гръцкия остров Евия, разлюля и Атина

Силно земетресение край гръцкия остров Евия, разлюля и Атина

Свят Преди 3 часа

Трусът е бил усетен 27 минути след полунощ във вторник

Младите таланти на Vivacom: Три истории за смелост, развитие и вдъхновение

Младите таланти на Vivacom: Три истории за смелост, развитие и вдъхновение

Технологии Преди 3 часа

Сред десетките мотивирани участници, три лица изпъкват със своите истории и смелост да излязат извън зоната си на комфорт