Светият синод няма да отлага изборите за Неврокопски митрополит
Източник: БГНЕС

У ставът на БПЦ не предвижда възможност за отлагане на избор за митрополит, когато процедурата е открита и е насрочена дата за това.

Това се заявява в позиция на Светия синод, получена в БТА.

Днес трима свещеници от Неврокопската епархия поискаха патриарх Неофит да свика извънредно заседание на Светия синод, за да се вземе решение за отлагането на избора за Неврокопски митрополит, насрочен за 12 януари.

От Синода са категорични, че няма никакво основание изборите да бъдат отлагани и че избори в Гоце Делчев на 12 януари ще има.

В позицията се посочва, че това е и желанието на църковната и на широката общественост в епархията.

Преразглеждането на редовността на епархийските избиратели от страна на Светия синод би било грубо, безпрецедентно нарушение на Устава, отбелязват още от Синода по повод на твърдението, че изборите през 2013 г. за епархийски избиратели в Неврокопската епархия са опорочени.

Всеки избор в БПЦ, макар и част от едно единно цяло, е самостоятелен и има строго предвидени изисквания и възможности за обжалване и касиране в срокове, предвидени в устава на Църквата. Нито временно управляващият митрополит, нито Светият синод могат да ревизират избори за епархийски избиратели или да подменят епархийските избиратели, се посочва в позицията.

От Синода припомнят, че редовността на изборите за епархийски избиратели може да се оспори в седемдневен срок и че тези жалби се разглеждат от Епархийския съвет, а не от Синода. Синодът само бива уведомяван за протеклия избор на епархийски избиратели и не може да насрочва нови такива избори.

От Синода посочват, че от представените им документи става ясно, че Епархийският съвет на Неврокопската епархия начело с митрополит Натанаил тогава своевременно е разгледал документацията по произведените избори за епархийски избиратели и там, където са установени и най-малките нередности, са насрочени нови избори.

На упрека, че на места изборите са касирани нееднократно, от Синода отговарят, че уставът на БПЦ не поставя ограничения за броя на касирането на изборите, ако има нарушения. Единственото условие е те да са редовни.

Неврокопският митрополит Натанаил е известен със своята педантичност и принципност, за когото авторитетът на институцията стоеше над всичко, и не би допуснал никакви нарушения на каноните на Църквата и устава на БПЦ, посочват от Светия синод и подчертават, че документацията от произведените в епархията избори за епархийски избиратели потвърждава това.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мисията „Артемис II”: НАСА показа още кадри, заснети от Космоса

Мисията „Артемис II”: НАСА показа още кадри, заснети от Космоса

Любопитно Преди 2 часа

С каква гледка се събужда екипажът на четвъртия ден

Силни земетресения бяха регистрирани край Тайван и в Австралия

Силни земетресения бяха регистрирани край Тайван и в Австралия

Свят Преди 3 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

.

Край на заявленията: Който не се е записал, няма да може да гласува по настоящ адрес

България Преди 5 часа

Два важни срока, свързани с изборите, изтекоха днес

САЩ арестуваха племенницата на Касем Солеймани и дъщеря ѝ, след като отмениха визите им

САЩ арестуваха племенницата на Касем Солеймани и дъщеря ѝ, след като отмениха визите им

Свят Преди 5 часа

Държавният секретар Марко Рубио лично е отменил статута на Хамиде Солеймани Афшар, обвинявайки я, че е възхвалявала „Великия Сатана“ и иранския режим, докато живее на американска земя

,

Иран атакува с дрон израелски кораб в пристанище в Бахрейн

Свят Преди 7 часа

Корпусът на гвардейците на Ислямската революция пое отговорност за нападението срещу кораба „Ишика“, докато независими източници все още проверяват информацията за пожара в пристанище „Халифа бин Салман“

Нова атака срещу енергетиката на Украйна: Русия удари газови обекти в Полтава

Нова атака срещу енергетиката на Украйна: Русия удари газови обекти в Полтава

Свят Преди 7 часа

От началото на годината компанията е била мишена на повече от 40 нападения, обяви директорът на „Нафтогаз“ Серхий Корецки, след като поредните удари предизвикаха пожари в енергийната мрежа

,

Тревожна статистика: Възрастните в България вече са значително повече от младите

България Преди 8 часа

През 2024 г., когато са отбелязани последните данни в статистиката, делът на младите хора спада до 17.1%, а на възрастните над 65-годишна възраст се увеличава до 24%

Загадката на най-древния ген: Защо някои хора имат нужда от повече месо, за да спасят паметта си?

Загадката на най-древния ген: Защо някои хора имат нужда от повече месо, за да спасят паметта си?

Любопитно Преди 8 часа

Нови проучвания разкриват, че необработеното месо може да предпази носителите на рискови гени от Алцхаймер. Междувременно японски учени доказаха, че дори рядкото готвене у дома намалява риска от деменция с близо 30%, стимулирайки мозъчната дейност

,

Мелони обсъди енергийната криза с емира на Катар

Свят Преди 9 часа

Мелони пристигна в Катар след посещение в Рияд, където се срещна с престолонаследника на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман

,

Арестуваха един от най-опасните италиански мафиоти в Амалфи

Свят Преди 9 часа

Роберто Мацарела е открит в луксозна вила на Амалфийското крайбрежие

,

Съоснователят на "Телеграм": Опитът на Русия да спре VPN блокира банките и метрото

Свят Преди 9 часа

Павел Дуров обяви, че милиони руснаци се обединяват срещу „абсурдните ограничения“, докато властите в Москва се опитват да наложат държавното приложение МАКС и обвиняват „Телеграм“ в съучастие с тероризма

След седмици на блокада: Първи кораби със стоки влизат в иранските пристанища

След седмици на блокада: Първи кораби със стоки влизат в иранските пристанища

Свят Преди 10 часа

Техеран разреши преминаването на товари от първа необходимост през Ормузкия проток, но при строга координация с властите. Решението идва след почти пълната блокада на ключовия воден път, наложена в отговор на атаките от края на февруари

Най-големите звезди във Вселената могат да експлодират

Най-големите звезди във Вселената могат да експлодират

Свят Преди 10 часа

Учените отдавна разглеждат теорията за такива ултрамощни свръхнови

<p>Зеленски пристигна в Истанбул за разговори с Ердоган</p>

Володимир Зеленски пристигна в Истанбул за разговори с Ердоган

Свят Преди 11 часа

Зеленски ще се срещне и с Вселенския патриарх Вартоломей

"Той беше светла душа": С аплодисменти изпратиха Кирил Ампов в последния му път

"Той беше светла душа": С аплодисменти изпратиха Кирил Ампов в последния му път

България Преди 11 часа

Ампов си отиде на 77-годишна възраст, оставяйки след себе си богато творчество и ярка следа в българската музика

Откриха най-високото виенско колело в България в сърцето на София

Откриха най-високото виенско колело в България в сърцето на София

България Преди 12 часа

Атракционът е произведен в Нидерландия през 2024 година