35-годишният Антоний е новият Западно- и Средноевропейски митрополит
В Синодалния параклис "Св. цар Борис-Михаил Покръстител", след света Литургия, Св. Синод в пълен състав извърши каноническия избор за Западно- и Средноевропейски митрополит   
Източник: БГНЕС

К онстантийският епископ Антоний е избран за Западно- и Средноевропейски митрополит с 10 гласа, оповести патриарх Неофит.

В Синодалния параклис „Св. цар Борис - Михаил Покръстител” се извърши каноническият избор за Западно- и Средноевропейски митрополит.

В гласуването участваха временно управляващият Русенската епархия Неофит, Врачанският митрополит Калиник, Сливенският митрополит Иоаникий, Видинският митрополит Дометиан, Великотърновският митрополит Григорий, Плевенският митрополит Игнатий, старозагорският митрополит Галактион, Ловчанският митрополит Гавриил, Пловдивският митрополит Николай и Добростолски митрополит Амбросий.

Неврокопският митрополит Натанаил и митрополитът на Българската православна църква в САЩ, Канада и Австралия Йосиф не присъстват на гласуването и не са изпратили своя глас.

Вижте повече във видеото на Нова телевизия:

 

От днес Вие сте архипастирят на всички православни българи, живеещи извън пределите на Родината, в страните, намиращи се в диоцеза на Западно- и Средноевропейската епархия, каза патриарх Неофит в обръщението си към новия Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний в салона на Синодалната палата.

35-годишният митрополит Антоний ще ръководи епархията на БПЦ със седалище в Берлин, след като през лятото по здравословни причини оставка подаде Западно- и Средноевропейският митрополит Симеон.

Негово светейшество посочи на новия митрополит, че "пред себе си има светлия пример за достойното и отговорно служение на блаженопочиналия патриарх Максим, през чието светителстване е основана тази млада по години, но богата по дух и традиции епархия". Продължете делото на Вашия предшественик - бившия митрополит Симеон, в нейното благоустрояване и духовно възрастване.

"Проповядвайте Христовото слово с думи и дела, служете Господу със страх и радвайте се (пред Него) в трепет", пожела на митрополит Антоний патриарх Неофит. В словото си митрополит Антоний каза пред патриарха и пред Светия синод, че днешният ден е благодатен и свещен в неговия живот и го нарече "светъл, миг, сладка минута за душата".

Той благодари на Господа Бога, задето с пребогата милост го е избрал - грешния и недостоен, и го е издигнал до висотата на митрополитското служение на Светата ни родна църква. Митрополит Антоний благодари на патриарх Неофит за "проявеното отеческо внимание и изрядна любов - любов, която всичко извинява и всичко претърпява". Новоизбраният митрополит благодари и на останалите членове на Светия синод, че са го дарили с доверието си. Отправи и лична благодарност към Пловдивския митрополит Николай, защото е проявил голяма духовна грижа в годините на неговото служение като негов протосингел и викариен епископ.

Каноничният избор на новия митрополит започна, след като беше отслужена Света литургия в синодалния параклис. Митрополит Антоний встъпва в правата си от днес, а официалното му въдворяване ще стане на 3 ноември в Берлин. Светият синод ще препоръча новоизбрания епархийски митрополит на паството му със специално синодално писмо, което ще бъде огласено във всички църкви на епархията.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руб ал-Хали: До 60 градуса денем, нощем мраз в празното каре

Руб ал-Хали: До 60 градуса денем, нощем мраз в празното каре

Свят Преди 15 минути

До 60 градуса през деня, смразяващ студ през нощта

<p>30% от разходите ни отиват за храна, цените се повишават</p>

30% от разходите ни отиват за храна, цените се повишават

България Преди 1 час

Българите ядат повече зеленчуци, плодове, месо и кисело мляко, но по-малко сирене

Ураганът "Ерин"

Ураганът „Ерин“ достигна категория 5 и застрашава Карибите

Свят Преди 2 часа

„Ерин“ премина от ураган категория 1 с ветрове от 120 км/ч в петък в 11 ч. сутринта до ураган категория 5 с ветрове близо 260 км/ч само за малко повече от 24 часа

Протестите в Сърбия

Сълзотворен газ и шокови гранати срещу протестиращи в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Русия обеща да подкрепи обсадения промосковски президент Александър Вучич

<p>Денят, в който Индонезия се облича в червено и бяло</p>

Денят в червено и бяло: Как Индонезия празнува Деня на независимостта с традиции, игри и гордост

Любопитно Преди 4 часа

Посланикът на Индонезия Листиана Операнта говори ексклузивно пред Vesti.bg за неочакваните прилики между България и Индонезия

<p>Времето в неделя &ndash; слънчево с превалявания</p>

Времето в неделя – слънчево с превалявания

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

„Следващият път в Москва?“: 5 извода след срещата на Тръмп и Путин в Аляска

„Следващият път в Москва?“: 5 извода след срещата на Тръмп и Путин в Аляска

Свят Преди 12 часа

Тръмп посрещна Путин обратно на световната сцена с червен килим

,

Израелската армия заяви, че се готви да премести цивилните в южната част на ивицата Газа

Свят Преди 12 часа

"Хамас" казва, че няма да се разоръжи, докато не бъде създадена независима палестинска държава

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Свят Преди 13 часа

На въпросната среща в края на февруари Тръмп многократно прекъсваше Зеленски

Млечните продукти преди сън може да предизвикват кошмари

Млечните продукти преди сън може да предизвикват кошмари

Любопитно Преди 13 часа

Изследователите са открили силна връзка между лактозната непоносимост и смущаващите сънища

Радев: Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир

Радев: Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир

България Преди 13 часа

Според него налагането на мир през сила води до повече разрушения и жертви в Украйна

Тръмп подкрепя плана на Путин за Украйна

Тръмп подкрепя плана на Путин за Украйна

Свят Преди 13 часа

„Тръмп е склонен да го подкрепи“, каза източникът.

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

Свят Преди 14 часа

Aмериканското дипломатическо ведомство публикува съобщение по темата

Путин: Обсъдих с Тръмп прекратяване на войната на справедлива основа

Путин: Обсъдих с Тръмп прекратяване на войната на справедлива основа

Свят Преди 14 часа

„Не сме водили директни преговори от този вид на това ниво от дълго време“, каза той

,

Пет месеца от трагедията в Кочани: Градът почита загиналите в дискотека „Пулс“

Свят Преди 15 часа

Нощният клуб е функционирал незаконно в продължение на години