Много въпроси останаха незададени при изслушванията на кандидатите за членове на новия Висш съдебен съвет, каза главният прокурор Борис Велчев преди началото на днешното заседание на Съвета.
"Откровено казано имаше изказвания, които впечатляваха със своята задълбоченост. Очевидно има част от колегите, които са положили огромни усилия.
Други бяха решили да използват някои по-скоро модерни словосъчетания -
прозрачност, публичност, участие на неправителствени организации - и ги използваха малко по-често отколкото беше оправдано", посочи главният прокурор.
Той изтъкна обаче, че предстои да видим дали изслушването е било проформа.
"Ако е било проформа, то означава, че няма значение кой как се е представил. Ако сега народните представители се съобразят с представянето на колегите и изберат наистина тези, които бяха най-убедителни, независимо от това коя политическа сила ги е представила, значи изслушването е имало смисъл", каза Велчев.
"Имаше и много въпроси,
които бяха и малко проформа
"Трябва ли да се гарантира независимостта на съдебната власт?" Е, искам да видя този човек, който ще каже, че не трябва", посочи той.
Велчев отказа да каже кой е фаворит за неговото място.
"Честно казано това не е въпрос, който трябва да задавате на мен. Неговият избор ще зависи от мен точно в онази степен, в която моя избор зависеше от г-н Филчев, т.е. никаква", обясни той.
Той е убеден, че в делегатското събрание, което ще избере прокурорската квота в съдебната система, няма да има никакви нарушения и никакви подозрения.
Правосъдният министър Диана Ковачева също коментира
изслушванията на кандидатите за ВСС в парламента.
Според нея е било добре това, че всеки един от кандидатите е имал достатъчно време да представи концепцията си и да му бъдат зададени различни въпроси от депутатите.
За мен това, което видях, говори, че голяма част от кандидатите са наясно с проблемите в съдебната система, с приоритетите, с първите мерки, които трябва да бъдат предприети, със задачите, които са поставени пред тях, каза правосъдният министър.
Тя подчерта, че е било важно и всички, които се интересуват от темата,
да видят кой от кандидатите е подготвен и кой не
"Това на практика дава възможност за обществен контрол върху начина, по който ще гласуват самите депутати. Ако те подкрепят слаби кандидатури, това ще стане ясно за всички, и аз мисля, че те не биха си го позволили", изтъкна тя.
На нея е направило впечатление, че голяма част от кандидатите са се позовавали именно на европейския доклад и на препоръките в него.
"Не всички обаче ги бяха разбрали. Така че имаше и доста повърхностно цитиране на европейските препоръки", заяви Ковачева.
Според нея липсата на разбиране на проблемите, които са поставени си е проличало от тези кандидати, които не са били добре подготвени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!