Тази година е наистина малко по-тежка от катаклизми, това е явление в целия свят.
Това каза гл. комисар Николай Николов, ръководител на Дирекция "Противопожарна и гражданска защита" пред Би Ти Ви.
По думите му това вероятно се дължи на климатичните промени.
"Земетресението като земетресение не убива хора, опасни са сградите, ако те не са изградени правилно. В България винаги е имало планове за защита при бедствия.
Следващият месец ще има такова учение
- при високи води на Дунав къде да отидем и какво трябва да правим", съобщи той. Всяка година учебните заведения от детска градина до университет трябва да имат такива програми, както и всяко предприятие; лошото е, че това не се знае.
"Вкъщи трябва да имате раничка с телефонче и с най-важните вещи, аз имам такава. В такива моменти най-важното е да няма паника. Нашите психолози работят най-вече с децата, защото те са видели уплахата в родителите си това ги е притеснило повече от земетресението", подчерта Николов.
На сайта на Дирекция "Противопожарна и гражданска защита" има указани - какво трябва да се направи преди и след земетресението. Подобни указания има и на страницата на БАН.
"На страницата ни са разписани и указания към всички институции какво трябва да правят. В нашите складове и в складовете на БЧК се съхраняват огромни количества палатки, одеяла, както и продукти, така че имаме готовност, ако се случи нещо лошо", успокои Николов.
Той подчерта, че хората не трябва да застават пред сградите, както са го направили при земетресението.
Мегафонът невинаги ще се използва. Това ще става при земетресение над 4-та степен, за да могат хората да отидат на безопасно място. В такъв момент не бива да се използват сирени - ще има инфаркти и по-силна паника, обясни Николов.
По думите му в случая с последното земетресение паниката е била предизвикана от слуха, че е скъсана стената на язовир "Студена".
Най-важното е да се овладее паниката, тя е най-страшното, категоричен е Николов. Той препоръча, когато хората слязат пред блока, да бъдат най-малко на разстояние, колкото е висока сградата.
Според него последното земетресение е доказало, че нашето строителство не е толкова калпаво. Най-важното е държавата да се справя сама - пожарникари, гражданска защита, БЧК, но и доброволци, което не е застъпено у нас.
Има 9000 пожарникари, те са подготвени, но доброволците са само 2300, които съвсем не са достатъчни.
Правителството реши да се разработи стратегия за доброволчеството,
което е много важно. "Имали сме такава организация преди 1943 г., която е работила добре. До седмица-две ще излезе наредба на правителството за това кой може да стане доброволец и общините ще се включат.
По принцип техника имаме много, макар и стара, но вече през септември ще получим и нови пожарни коли", уточни Николов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!