"Труд": Велчев иска имунитета на двама депутати
"Труд": Велчев иска имунитета на двама депутати   
Източник: БГНЕС

Главният прокурор Борис Велчев е поискал да бъде свален имунитетът на двама депутати от ДПС - Гюнай Сефер и Митхат Табаков, съобщава в. "Труд".

Велчев потвърди, че е внесъл искане в парламента защитата на двамата да падне, за да бъдат пратени на съд по две дела за злоупотреби при обществени поръчки.

Става дума за проекти, по които е плащано, без да се извършва дейност. Конституцията позволява те да се откажат от имунитета си сами.

Сред водещите теми във всички вестници е новината, че вътрешният министър Цветан Цветанов ще въведе нов режим на контрол от страна на КАТ. "КАТ ни спира само при нарушение", пише "Монитор".

"76 депутати от ГЕРБ подмениха волята на 540 000 граждани",

е едно от водещите заглави на в. "Сега". ГЕРБ прекрачи границите на абсурда, като подмени самоволно въпроса на референдума, под който се подписаха над половин милион българи, и наложи своята редакция, злоупотребявайки със закона.

Според юристи новият въпрос променя коренно смисъла на допитването, тъй като абстрактният проект, за който ще се гласува, не представлява конкретен ангажимент за властта.

Почти половината избиратели у нас - 47%, не търсят информация за избирателните си права,

а 12% нямат никаква представа какви са те, съобщава "Труд". Това показва изследване на НЦИОМ, направено по поръчка на ЦИК. Напълно запознати с правата си са 44% от участвалите в социологическото проучване.

"Срещу всеки лев БАН печели още 7", посочва в интервю за "Стандарт" главният научен секретар на БАН проф. Стефан Хаджитодоров.

"В последните четири години се забелязва една трайна тенденция - собствените приходи на БАН са в пряка зависимост от приходите ни от държавна субсидия, отбелязва професорът. - Колкото повече е субсидията, толкова повече са собствените приходи.

Ние сме направили анализ, който показва, че при един вложен лев за съфинансиране от нас могат да бъдат привлечени 6-7 лева. Т.е. 6-7 пъти се печели от всеки вложен лев в проекти за научни изследвания.

"Труд" коментира спонтанните коментари в интернет на политически теми у нас

Според автора не е тайна, че големите партийни централи поддържат нарочни екипи за интернет-активност, които се редуват на смени, за да пишат денонощно "спонтанни коментари" на територията на свободното слово.

"Биг Брадър в Политбюро", коментира Ясен Бориславов в "Сега" масовия интерес, предизвикан от дигитализирания архив на Политбюро. Повече от месец вече сайтът с протоколи и решения от периода 1944-1989 г. се радва на всекидневни многохилядни посещения.

"Битката за наказателния вот срещу ГЕРБ ще е свирепа", прогнозира в интервю за "24 часа" Харалан Александров, социален антрополог. Според него при неизбежното олевяване, което върви с обедняването и липсата на перспектива, естественият печеливш е БСП.

"Бавно Движещи се Железници", е водещото заглавие във в. "Капитал". С годините железницата се е отказала от идеята да е транспортна компания и се е превърнала в социална услуга, БДЖ не е способна да се издържа сама и разчита на постоянна държавна помощ.

През тази година само пътническите превози получават 170 млн. лв. Това чувство за недосегаемост от пазарните процеси я е направило инертна и небрежна към парите й, а нарастването на субсидиите през годините не доведе до по-добри резултати.

Компрометираното управление на средства и потъването им в множеството пробойни през годините намали до критична точка доверието в нея. Вече никой дори вътре в компанията не вярва, че ако тя получава финансови инжекции, нещо ще се промени в положителна посока.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откриха мъртъв директора на телевизия „Алсат-М“ в Скопие

Откриха мъртъв директора на телевизия „Алсат-М“ в Скопие

Свят Преди 4 минути

38-годишният Лирим Хайредини е намерен с наранявания по тялото край търговски център в центъра на Скопие

Съдят земеделец за опит за измама с близо 350 000 евро евросредства

Съдят земеделец за опит за измама с близо 350 000 евро евросредства

България Преди 21 минути

Схемата е била разкрита преди сумата да бъде изплатена

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

България Преди 57 минути

Резултатите за инвестициите, тенденциите и развитието на пазара ще бъдат представени на 16 септември 2026 г. в София

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Любопитно Преди 1 час

Заплатата ви все още дори не е имала време да „престои“ в сметката ви, а вие вече се чудите къде са отишли част от парите

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

България Преди 1 час

На място са следователи от следствен отдел, както и вещи лица и експерти

<p>&bdquo;Като кокаин&ldquo;: Започна делото срещу &bdquo;Мета&ldquo; за дизайна на Facebook и Instagram</p>

Започна федералното дело срещу „Мета“ за дизайна на Facebook и Instagram

Свят Преди 1 час

Четири американски щата обвиняват компанията, че дизайнът на платформите ѝ насърчава зависимост у непълнолетните и допринася за проблеми с психичното здраве.

Ерлинг Холанд

Ликът на Ерлинг Холанд се появи върху пратка с кокаин в Еквадор

Свят Преди 1 час

Еквадорската полиция откри 370 пакета с наркотик, обозначени с изображения на норвежката футболна звезда

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Любопитно Преди 1 час

Легендарното имение на Елизабет Тейлър в Бел Еър се реставрира и разширява с инвестиция от над 62 милиона долара. Проектът запазва оригиналните стаи на актрисата, но добавя СПА център, подвижен покрив и подземни конструкции

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Свят Преди 1 час

Американското разузнаване засича пряка заплаха за живота на президента, което налага той да изостави Air Force One и да излети с военен самолет

<p>Почина бивш министър на правосъдието</p>

Почина бившият правосъден министър Антон Станков

България Преди 1 час

Юристът е издъхнал във ВМА след кратко боледуване. Той беше министър на правосъдието в правителството на Симеон Сакскобургготски

Нови правила за заплатите на болничните шефове

Нови правила за заплатите на болничните шефове

България Преди 1 час

МЗ свали тавана на заплатите за шефове на държавни болници: Спестяват се над 2,2 млн. евро

<p>Кой е Джош Кушнер, милиардерът, който току-що купи &bdquo;Лейкърс&ldquo;?</p>

Бившият шеф на Disney купува „Лейкърс“ за умопомрачителните 12,5 млрд. долара

Свят Преди 1 час

Бившият шеф на Disney Боб Айгър и инвестиционният предприемач Джош Къшнър са договорили сделката за един от най-известните отбори в NBA

<p>Нина Добрев изненада с нова прическа</p>

Промяна до неузнаваемост: Нина Добрев стана блондинка

Любопитно Преди 2 часа

Актрисата Нина Добрев изненада феновете с руса коса за ролята си на светската красавица Пайпър в новата романтична комедия „It Happened One Summer“. Филмът е адаптация по бестселър на New York Times и в момента се заснема интензивно в Ню Йорк

Снимката е илюстративна

Отказа да абортира въпреки искането на родителите: Сурогатна майка роди, но съдът ѝ забрани да вижда бебето

Свят Преди 2 часа

Маккена Уест избяга в Тексас, за да спаси детето с тежка сърдечна малформация, но след раждането не ѝ бе позволено дори да го прегърне