"В понеделник казват има ли доклад с 10 управници", съобщава "Труд".
"Според Закона за ДАНС, информацията, която излиза от агенцията, трябва да стига навреме и в равни обеми до премиера и президента. Тъй като до мен не е стигала подобна информация, смятам, че такъв супердоклад, който да визира 10 министри, едва ли е възможен." Това обяви вчера президентът Георги Първанов.
Изявлението му беше провокирано от интервю с бившия съветник в ДАНС Алексей Петров, който намекна, че агенцията е изготвила доклад за корупция с имената на повече от 10 министри от кабинета "Станишев".
Шефът на комисията за контрол на ДАНС Иван Костов обаче заяви, че в отчетния доклад на агенцията до 30 юли т.г. имена на министри няма. Бившият премиер Сергей Станишев за втори път каза, че и до него доклад с имена на корумпирани министри не е изпращан.
"Не чакайте от Станишев истината за ДАНС", казва в интервю за "Труд" финансистът Кольо Парамов. Според него ако лидерът на БСП продължава да твърди, че не е получавал от ДАНС сигнали за злоупотреби с власт, той трябва да отговори защо е създал ДАНС тогава и защо не я е закрил, ако тя не е вършила работата, за която е създадена - да следи за корупцията във властта.
Ако признае за докладите с корумпираните, той трябва да каже защо ги е премълчал. Ако отрече, трябва да отговаря защо е била бездейна неговата ДАНС.
"В ДКЕВР една заплата=12 средни пенсии", научаваме от "Експрес". Почти колкото 12 средни пенсии е заплатата на членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Това стана ясно вчера, след като председателят на комисията Константин Шушулов отговори писмено на въпросите, които премиерът Бойко Борисов му изпрати преди седмица.
Решенията на комисията се взимат от 13 човека. Според Борисов обаче многобройният състав не допринася за качеството и тежестта на решенията.
"Дянков удря сивата търговия на горива с ежедневни отчети", отбелязва "Сега". Сивата търговия с горива ще бъде ударена от 1 октомври, откогато всяка бензиностанция в страната ще е длъжна да отчита всекидневно в данъчните служби продажбите си. Това обявиха вчера от финансовото министерство, представяйки новината като дългоочакваното онлайн свързване между бензиностанциите и данъчните.
В България има над 2700 бензиностанции, без да се броят незаконните. Промяната на наредбата, направена от финансовия министър Симеон Дянков, обаче не предвижда никаква онлайн връзка, а просто подаване на ежедневна информация от всеки търговец на горива на дребно.
"Не можем да се отърсим от проблемите си", е оценката на министъра на външните работи Румяна Желева. В интервю за "Капитал" тя посочва, че през двете години, откакто България е член на ЕС, ние говорим само за нашите проблеми. Това остава впечатление, че страната ни не е особено активна при формирането на политики в Евросъюза.
"Непрекъснато трябва да се защитаваме. На 14 и 15 септември има съвет на външните министри в Брюксел и аз пак ще трябва да се изяснявам по повод на последния доклад. Как тогава да поставим нашите приоритети и да кажем: ето, ние сме тук, за да говорим много по-сериозно и активно по европейската перспектива на Балканите, по проблемите на черноморския регион.
От заниманията с нашите собствени проблеми ние нямаме възможност ясно и категорично да се възползваме от сравнителните си предимства в сфери като разширяването, стабилността, сигурността", посочва Румяна Желева.
"ЕС остана непреклонен и за петата европрограма", пише "Сега". Европейската комисия върна оценката за съответствие на още една проблемна програма - "Развитие на човешките ресурси", по която се надявахме да усвояваме евросредства. Така България няма да може да вземе пари от ЕС по пет програми.
Новината съобщиха снощи от финансовото министерство. Там е получен отговор от ЕК за последната оперативна програма, по която бяхме пратили доклад. Новото ръководство на агенция "Одит на средствата от ЕС" ще вземе под внимание препоръките за отстраняване на несъответствията, уточниха от ведомството на Симеон Дянков.
"Не ни трябва месия, а политик с мисия", казва в интервю за "Труд" историкът проф. Георги Марков. "През последните 20 г. у нас имаше толкова министри и депутати, колкото за 45 г. народна власт не е имало. Но много от тях се провалиха, защото се оказаха неподготвени за изкушението на властта.
Ако имаха качества да управляват - да, но те не издържаха. Решиха да обогатят себе си и обкръжението. Затова българският народ ред по ред ги зачерква не само от властта, а и от политическата сцена", посочва Георги Марков.
"Проверяват се разходите на енергийния холдинг", информира "Труд". Даден е ход на обстойна проверка, която да удостовери законосъобразността и целесъобразността на направените разходи от Българския енергиен холдинг (БЕХ). В същото време Агенцията за държавна финансова инспекция проверява и съдбата на 700 млн. лева, постъпили в БЕХ чрез бюджета на икономическото министерство.
Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на вчерашния парламентарен контрол. От януари до юли оперативните разходи на енергийния холдинг са в размер на 5,130 млн. лв., съобщи Трайков. От тях най-много са за външни услуги - 2,337 млн. лв.
Преди седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че енергийният холдинг не е нужен и ще бъде закрит.