"24 часа": 3 млн. се изпариха от България
Български вестници   
Източник: Vesti.bg

П од заглавие "3 млн. се изпариха от България" вестник "24 часа" пише днес, че близо 3 млн. души са вече българските емигранти, които са напуснали страната в последните 23 години и все още имат наши паспорти. Това показват неофициални данни, които вестникът успял да събере. 2,1 млн. български граждани е имало по света през 2011 г. според официално преброяване на държавната статистика. Оттогава обаче нито Държавната агенция за българите в чужбина, нито МВнР са актуализирали статистиката си. В тези данни освен това фигурират само българските граждани, но не и хора, които са българи, но нямат наш паспорт.

Турция остава с най-многобройната общност имигранти от България. Официалните данни са за 500 хил. души с наши паспорти, но огромната част от тях реално са изселници от възродителния процес в края на комунистическото управление.  Според държавните данни в САЩ живеят 300 хил. българи, в Гърция още толкова, а в Испания - 250 хил. По информация на различните сдружения на сънародниците ни там и други неофициални канали става дума обаче за доста по-големи български колонии в тези държави.

"Стандарт" твърди,че след приключващия ремонт пътят от Видин, Лом и Монтана към столицата през прохода „Петрохан" се превръща в алтернатива на маршрута през Враца и Ботевград. За това се похвалили шофьори от Берковица. През пролетта на три пъти те организираха протести на пътя, за да бъде възобновен спрения му ремонт. Днес обновлението е факт – по цялото 22 –километрово трасе е положен последният износващ слой асфалт, в момента строителите махат кофража от съоръженията, монтират мантинели. Остава да бъде направена маркировката и поставени новите пътни знаци. Трасето може да бъде пуснато до края на август.

Ремонтът на по-късия път от северозапада до София започна през 2011 г., но беше спрян. Причината за това е фалитът на австрийската фирма „Алпине Бау", включила се в спечелилия търга за изпълнител консорциум „Алпине ПИМ". В момента ремонтните работи извършва другата фирма – монтанската „Пътинжинеринг – М". Поне три екипа денонощно работят по трасето от изхода на Берковица до софийското село Гинци.

Допълнителните 40 млн. лв. за ваучери за храна, предвидени с актуализацията на бюджета, вероятно ще се изчерпят за малко повече от месец, установила проверка на в. "Сега". С тези средства ще могат да се осигурят ваучери най-много за месец и половина. Определените за т.г. 160 млн. лв. са раздадени още в края на май, което означава средно по 32 млн. лв. на месец. Ася Гонева от КНСБ вече предупреди, че парите ще стигнат само до септември. Според МФ това зависи от желанието на работодателите да се възползват от възможността, както и от договорните им отношения с операторите.

"Труд" установява, че ръководството на парламента е отговорно за основните нарушения и нередности в дейността на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Уж заради такива нарушения миналата седмица Михаил Миков уволни дисциплинароно директорката на социологическия център Лидия Йорданова.

Но в доклада по извършения в НЦИОМ вътрешен одит, подписан от началника на отдел "Вътрешен одит" Пепа Ангелова се виждало, че в самите Правила за устройството и дейността на НЦИОМ не са определени ясно организационната структура, разделението на отговорностите, реда за възлагане на дейности на външни лица и правилата за докладване и дефиниране на процесите в НЦИОМ. "Това е довело до незаконосъобразно, неефективно и неефикасно управление на цялостната дейност на НЦИОМ, отговорност за което носи ръководството на Народното събрание, утвърдило вътрешния акт", се казва в одитния доклад.

Според ведстник "Капитал дейли" в Агенция "Митници" настъпва частичен управленски вакуум. В четвъртък финансовият министър Петър Чобанов официално освободи Ваньо Танов като директор на агенцията и назначи на негово място заместника му Борислав Борисов, който изпълняваше длъжността от 30 юни. Борисов възнамерява да излезе в планиран годишен отпуск, а единственият му заместник Николай Попов не разполага с допуск до класифицирана информация и ще има ограничени правомощия докато изпълнява директорските функции. От агенцията коментираха, че е обичайна практика няколко седмици след назначаването си висши служители да нямат допуск до класифицирана информация, докато комисията по сигурността на информацията (ДКСИ)се произнесе. До ДКСИ вече е пратено искане за допуск на Николай Попов и се изчаква нейното решение. Отказът би означавал, че той няма да може да изпълнява задълженията си и може да бъде освободен.

Също "Капитал дейли" пише, че до две години България може да изпрати в Космоса своя първи спътник, който ще има не само научни, но и реални бизнес приложения. Разработката е на група фирми и учени, обединени в клъстър "Aерокосмически технологии, изследвания и приложения" (CASTRA). Преди броени дни проектът получли официална подкрепа, като беше одобрен за финансиране по европейската оперативна програма "Конкурентоспособност". Концепцията за спътника вече беше оценена като работеща и перспективна и на международно състезание в Япония миналата година, когато попадна в първата десетка от общо 87 кандидата. Това беше единственият проект от Източна Европа - регион, който включва и космическа сила като Русия, който се класира. Фактът, че зад него стоят и компании, пък означава, че спътникът ще има не само имиджово значение за страната, но и бизнес приложения.

Според в. "Сега" Министерството на околната среда и водите (МОСВ) планира да поеме обществените поръчки от името на повечето от подопечните си звена. Ведомството ще организира и изпълнява провеждането на процедурите в регионалните инспекции по околната среда, в дирекциите на националните паркове, в Басейновите дирекции и в Изпълнителната агенция по околна среда. Това става ясно от публикувания за "консултации с обществеността" проект на постановление за изменение на устройствения правилник на ведомството. МОСВ ще надзирава процедурите, когато източникът за финансирането им е бюджетът на министерството. Министърът на екологията Искра Михайлова ще се сдобие и с още един заместник. В момента заместник-министрите са двама - Дин Онбаши от ДПС и Чавдар Георгиев, който вече бе на този пост по времето на тройната коалиция и си "спечели" недоволството на еколозите заради подписването на скандалния общ устройствен план на Царево. Засега не се знае какви функции ще изпълнява навият заместник-министър.

Фермери щели да си разделят 15 млн. лв. от актуализацията на бюджета за 2013 г., информира "Стандарт". Една голяма част от парите ще отидат за тютюнопроизводителите, друга - за зеленчукопроизводителите и за производството на грозде", обяснява земеделският министър проф. Димитър Греков. "Предвидили сме 70 млн. лв., които ще бъдат отпуснати на земеделските производители за акциза върху горивата. Това е една сериозна помощ, която досега е давана само два пъти. С нея ще се компенсира липсата на национално съфинансиране към плащанията за единица площ за 2014 г.", обясни земеделец номер едно. Според него все повече фермери търсят възможности за финансиране по програмата за развитие на селските райони. Същото се случвало и в общините.

"Новинар" съобщава, че на столичния булевард „Витоша” ще има алея на българските творци. „Направихме допитване до софиянци скулптурите на кои личности да бъдат поставени по протежението на пешеходната зона на булеварда. Безспорен лидер е Алеко Константинов”, съобщила кметът Йорданка Фандъкова. Идеята е фигурите на бележитите личности да бъдат раздвижени и да изобразяват творците в цял ръст по подобие на скуптурата на Славейкови на едноименния площад в София. Предвижда се да има и статуи на журналиста Николай Колев-Мичмана, на актьора Наум Шопов и др. Докладът за алеята предстои да се внесе за разглеждане в Столичния общински съвет.

В. "Преса" твърди, че БАСТА ще е името на новата формация, която се кани да изпомпва членска маса и симпатизанти от ГЕРБ. Проверка на "Преса" във фирмения регистър на Софийски градски съд показва, че на името на Емил Димитров е регистрирана "България за алтернатива на страха, тоталитаризма и апатията" (БАСТА). Бившият министър на земеделието Мирослав Найденов бил запазил на свое име всички домейни на български и латински с това име. Тази седмица учредителите се събират за последни доуточнения. Тогава ще вземат и окончателно решение за името на новата формация. Сигурен източник твърди, че името ще бъде БАСТА. То е пазено до сега заради страха от спънки, уточнява той. БАСТА е провокативна абревиатура, в която е вложено много съдържание. Така те искат да кажат не само баста на Цветанов и Фидосова, заради което напуснаха ГЕРБ, но и баста на страха от тоталитарното управление на Борисов. В края на август около 100 души щели да се събират в Етрополе, за да приемат учредителна декларация.

 

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 6 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 6 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 8 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 8 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 8 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 8 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 9 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 9 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 9 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 10 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 10 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 10 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 11 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 11 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 11 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20