10

На 15 февруари Старозагорският митрополит Галактион беше първият кандидат, избран да се бори за поста патриарх на Българската православна църква.

Той е роден на 26 февруари 1949 г. в с. Ветрен, Пазарджишко със светско име Георги, сочи справка в официалния сайт на Българската патриаршия (BG-Patriarshia.bg).

Георги учи Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски" - гара Черепиш, Врачанско. На 12 юли 1969 г. приема монашеско подстрижение в Мъглижкия манастир "Св. Николай", извършено от Старозагорския митрополит Панкратий.

С негово благословение е изпратен на едномесечно послушание в Бачковския манастир, където на 27 юли 1969 г. е ръкоположен в йеродяконски чин от епископ Герасим.

С решение на Светия синод и благословение на митрополит Панкратий е изпратен на едногодишно монашеско попълнение и послушание в Рилския манастир - от август 1969 г. до септември 1970 г.

На 28 септември 1970 г. е ръкоположен в йеромонашески сан в Бачковския манастир от Браницкия епископ Герасим, игумен на манастира. След 40-дневен клирически стаж в светата обител митрополит Панкратий го назначава за ефимерий в Мъглижкия манастир "Св. Николай" (1 ноември 1970 г. - 30 юни 1976 г.). През този период той завършил Софийската духовна академия "Св. Климент Охридски".

След завършването на висшето си богословско образование е назначен за протосингел на Врачанската митрополия (1 юли 1976 г. - 30 септември 1978 г.).

Специализира в Московската духовна академия "Св. преп. Сергей Родонежски" - Сергиев Посад, Русия. След двегодишна аспирантура защитава докторската си научна работа при катедра "Пастирско богословие".

След това отново продължава да служи като протосингел на Врачанска митрополия (1 юли 1981 - 30 септември 1981 г.). По решение на Светия синод е изпратен на едногодишна богословска специализация в Източния църковен институт в Регенсбург, Германия.

След завръщането му е назначен за игумен на Рилския манастир (1 декември 1982 г. - 30 юни 1985 г.), а от 1 юли 1985 г. до 16 юли 1986 г. е игумен на Бачковския манастир.

На 6 юли 1986 г. по решение на Светия е хиротонисан в епископски чин с титлата Велички.

От 17 юли 1986 г. до 5 юни 1987 г. е викарен епископ на Видинския митрополит Филарет, след чиято кончина става викарий на Врачанския митрополит Калиник за периода от 16 юни до 30 декември 1987 г.

С благословение и искане на Старозагорски митрополит Панкратий станал негов викарий от 1 януари 1988 г. до 1993 г. През 1993 г. и 1994 г. е депутат, народен представител от 27-и Старозагорски избирателен район от квотата на Съюза на демократичните сили - Царство България.

От 1 юли 1995 г. по решение на Синода е назначен за председател на Църковното настоятелство при патриаршеската катедрала храм-паметник "Св. Александър Невски".

Тази длъжност и това синодално послушание изпълнявал до избора му за Старозагорски митрополит през март 2000 г.