Свидетели за рекета, палежите, взривовете на Сумиста
Адвокат Иво Найденов е един от защитниците на Петър Стоянов-Сумиста, сочен за главатар на бандата на "Килърите"   
Източник: Илиян Илиев / БГНЕС
Гр рги Петков по прякор Космоса, набеди шефа си Петър Стоянов-Сумиста, че прибирал пари от магистрални проститутки и сводниците им по магистрала "Хемус".

Петков е един от 122-та свидетели в процеса срещу бандата на "Килърите" в Шуменския окръжен съд. Снощи започнаха разпитите на свидетели и първи бе служителят във "фирмата" Георги Петков.

"Беше в началото на лятото. Акцията беше следната - Петър нареди по магистралата около Ботевград

да мине кола, която да предупреди проститутките, че вече трябва да плащат, за да работят.

След няколко дни мина втора група, която преби всички проститутки и сводници. След това беше направена среща с битите сводници, на която им бе казана цената - 15 лева на ден на момиче", разказа Космоса пред съда.

Заповедта в този и в другите случаи идвала от Сумиста, който я предавал на Боян Джамалов и от него надолу по веригата.

"Фирмата си има йерархия и аз не бях високо", обясни Космоса. Той разказа и за случая, при който в катастрофа загинаха националните състезатели по сумо Георги Недев и Драгомир Генов, които също работили за Стоянов.

През есента на 2009 г. двамата били изпратени от началника си в Плевен да рекетират местните проститутки. Там обаче, сводниците ги подгонили с кола.

Така при опит да им се изплъзнат изтървали завой и се блъснали челно в румънски ТИР.

Освен с убийства, палежи, побои и рекет "фирмата" на Сумиста въртяла бизнес и с фалшива минерална вода. Нощем Георги Петков и други служители ходели да пълнят 20-литрови туби с изворна вода от чешма край Горна баня. После на пластмасовите бидони поставяли нови капачки и ги продавали като минерална вода с марката "Горна баня".

Шуменският окръжен съд разпита днес втория свидетел в процеса срещу бандата на "Килърите" - Лозан Цеков. От неговите показания се разбра, че от 2010 г. е бил шофьор на подсъдимия Петър Стоянов - Сумиста, а преди това - на съпругата му.

Цеков каза, че е взимал от магазини и офиси пликове с пари, които предавал на Стоянов. По негова преценка в  един от случаите носил около 50 000 евро.

Свидетелят твърди, че разполага с

информация за палежи и взривове, поръчвани от Стоянов

и разказа за палежите на два магазина в София и за взривяването на друг в кв. "Гео Милев". Той обясни, че е показвал на друг член от групата магазини, които в последствие са били запалвани. Участвал е в палеж на микробус в село Железница.

По нареждане на Стоянов е купил предплатени сим-карти от Търговище, които са улики в делото за убийството на шуменския бизнесмен Румен Рачев.

Цеков каза, че е държал оръжие в гаража си, което е давал на друг подсъдим по делото - Васил Костов.

Шофьорът отбеляза, че е бил свидетел на среща между обвиняемите Петър Стоянов и Георги Вълев.

Адвокатите изглежда бяха изненадани, защото за четвърти пореден път поискаха отвод на съдебния състав.

Искането на защитниците бе отправено, тъй като според тях са нямали възможност да попитат свидетелят Лозан Цеков защо при четири разпита досега не е разказал за това, че Стоянов го е накарал да подпали микробус в с. Железница.

Според адвокатите Цеков е престоял в стая на прокуратурата. От държавното обвинение отрекоха твърдението, като поискаха защитата да го докаже.

По-рано Цеков каза, че не е бил близък с обвиняемия Петър Стоянов. Работил е за него като шофьор, за което получавал заплата от 700лв.

След разпита на Лозан Цеков, се очаква показания да дадат свидетелите Боян Джамалов, Велизар Младенов и Светослав Петров.

Съдебното заседание днес започна с искане от страна на защитата да се провери дали е изпълнено разпореждане на съда и дали свидетелите по делото са осъществили контакт.

Късно снощи съдът определи свидетелите Георги Петков, Боян Джамалов и Лозан Цеков да не се срещат, с оглед на възможността днес да се стигне до очни ставки.

Репортери обаче снощи видяли, че тримата излизат заедно от Съдебната палата, а Цеков дори счупил фотоапарата на журналистка.

След съвещание съдът определи свидетелят Петков, разпитван вчера повече от 6 часа, днес  да остане на разположение, но не е оказано да се ограничават права на свидетели и искането на защитата остана без уважение.

Според адвокатите Цеков е стоял в стая на прокуратурата.

От държавното обвинение отрекоха твърдението, като поискаха защитата да го докаже.

Свидетелите Георги Петков и Лозан Цеков да се привлекат като обвиняеми

- за това призова един от защитниците на Петър Стоянов-Сумиста адвокат Иво Найденов.

"При нещата, които говорят и за престъпленията, в които сами казват, че са участвали, те трябваше да са на подсъдимата скамейка. Забележете, че разказват случаи, в които са участвали не като наблюдатели, а като действащи лица", каза адвокат Найденов на журналистите.

"И ако са разбирали по-късно, че ги въвличат в престъпления, то защо не са се отказали в даден момент", каза Найденов.

Той и другите адвокати на шестимата от бандата за пореден път обвиниха прокуратурата, че си е затворила очите за явни престъпления, само за да успее да получи свидетелски показания.

Адвокат Найденов обяви, че свидетелят Георги Петков, който вчера заяви в съдебната зала, че е заплашван от подсъдимия Петър Стоянов и се страхувал за живота си , отправял закани към юриста, клатейки глава.

При излизането за обедна почивка Петър Стоянов предупреди журналистите да се пазят от свидетелите, да не ги бият. Така той показа, че е информиран за инцидента от 22 часа снощи, когато на първия етаж на Съдебната палата Лозан Цеков избил от ръката на журналистка фотоапарата й "Канон", който паднал на земята и се разбил.

Стоянов се разприказва и на влизане в съдебната зала, като заяви, че бащата на починалия Георги Недев е държан 3 месеца във военна база край Бургас, за да могат да бъдат манипулирани показанията му.

Делото срещу "Килърите" започна на 27 юни. Пред съда като обвиняеми се изправят Петър Стоянов - Сумиста, Васил Костов - Кеца, Янко Попов - Туцо, Георги Вълев, Петър Атмаджов и Райчо Стойнев. Срещу тях са повдигнати обвинения за участие и ръководене на организирана престъпна група, умишлени убийства и палежи.
Преглед на слуха на малко дете. Докторът тихо: - Бонбон? Детето още по-тихо: - Къде е?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп благодари на Иран за отменените екзекуции на демонстранти

Тръмп благодари на Иран за отменените екзекуции на демонстранти

Свят Преди 7 часа

Във вторник Тръмп предупреди, че Съединените щати ще действат "много категорично", ако иранските власти екзекутират хора

Без "политически отстъпки": Куба изрази готовност за диалог със САЩ

Без "политически отстъпки": Куба изрази готовност за диалог със САЩ

Свят Преди 9 часа

След като пое контрола над венецуелската петролна промишленост Тръмп обяви и края на доставките на нефт за Куба

Терзиев отново ще внесе в СОС доклад с искане за независим анализ на "Топлофикация София"

Терзиев отново ще внесе в СОС доклад с искане за независим анализ на "Топлофикация София"

България Преди 9 часа

Според него в момента има реална криза и в „Топлофикация“

<p>Тръмп заплаши страните, отхвърлящи плана му за Гренландия</p>

Тръмп заплаши с мита страните, отхвърлящи плана му за Гренландия

Свят Преди 10 часа

Американският президент не разкри допълнителни подробности за плановете си, свързани с арктическия остров, който е автономна територия на Дания

<p>Премиерът на Япония изненада Мелони с тържество за рождения ѝ ден</p>

Премиерът на Япония изненада Джорджа Мелони с тържество за рождения ѝ ден

Свят Преди 10 часа

Мелони, която е родена на 15 януари 1977 г., навърши вчера 49 години

Внимание, столичани! Строежът на метрото спира влаковете до "Обеля" за половин година

Внимание, столичани! Строежът на метрото спира влаковете до "Обеля" за половин година

България Преди 10 часа

Променя се маршрутът на автобусна линия № 31, която ще се движи двупосочно от ул. „Обелски път“ по бул. „Панчо Владигеров“ до метростанция „Сливница“

Социалната мрежа X претърпя глобален срив

Социалната мрежа X претърпя глобален срив

Свят Преди 11 часа

Над 45 000 сигнала за прекъсване са регистрирани в Downdetector

Зеленски: Украински екип замина за САЩ да преговаря за гаранции за сигурност

Зеленски: Украински екип замина за САЩ да преговаря за гаранции за сигурност

България Преди 11 часа

Украински официални лица заявиха, че страната ще се нуждае от 800 милиарда долара за следвоенното си възстановяване

Тежък пътен инцидент с две жертви край Леденик

Тежък пътен инцидент с две жертви край Леденик

България Преди 11 часа

Създаден е обходен маршрут за движение след катастрофата

Враг на “Хамас” се завръща в Газа

Враг на “Хамас” се завръща в Газа

Свят Преди 12 часа

Много палестинци, независимо от политическата си ориентация, бяха изненадани от появата на Сами Насман

Скандал в Украйна: Обвиниха Юлия Тимошенко в предлагане на подкупи

Скандал в Украйна: Обвиниха Юлия Тимошенко в предлагане на подкупи

Свят Преди 12 часа

Антикорупционният съд реши: Тимошенко е на свобода срещу 33 млн. гривни

Разкриха подробности за жената, застреляна от служител ICE в Минеаполис

Разкриха подробности за жената, застреляна от служител ICE в Минеаполис

Свят Преди 12 часа

Парамедиците са се опитали безуспешно да реанимират жертвата на място

Разлистваме „домовата книга“: Кой може да стане служебен премиер

Разлистваме „домовата книга“: Кой може да стане служебен премиер

България Преди 12 часа

След три неуспешни мандата - следващите стъпки по Конституция са назначаването на служебно правителство и насрочването на предсрочни парламентарни избори

Киев: Два милиона украинци са избягали от военна служба

Киев: Два милиона украинци са избягали от военна служба

Свят Преди 13 часа

Това са зашеметяващи цифри, които разкриват дълбоката криза, засягаща украинските военни сили от началото на руската агресия