Зика се появи в Германия, ще дойде ли вирусът и у нас
Източник: Thinkstock/Guliver

Г ермания обяви, че на нейна територия са регистрирани 5 случая на заразени с вируса Зика от октомври 2015 г. до януари 2016 г., информира БНР, позовавайки се на агенция Ройтрес, която цитира съобщение на германското здравно министерство.

Вирусът, който причинява вродени малформации при новородени, се разпространява експлозивно,

предупредиха от Световната здравна организация (СЗО).

Причини за паника у нас обаче няма каза вирусологът проф. Радка Аргирова в предаването „Часът на Милен Цветков” по Нова ТВ.

„Причина за паника около вируса Зика няма, понеже

тези комари, които го разпространяват, не се срещат в България.

Притеснителни са два случая, в които заразени са предали вируса след полов акт на своите партньори”, обясни тя.

Американски учени предупредиха, че смъртоносният вирус може да се превърне в глобална световна пандемия, след като преди два дни стана ясно, че вирусът е достигнал Европа.

Агенция “Франс прес” съобщи, че датски турист, който е пътувал в Централна и Южна Америка, е диагностициран със Зика вирус при връщането си в Европа.

Ан Шучат, заместник-директор на американския Федерален център за контрол и профилактика на инфекциозните заболявания, обяснява, че

при пациент „вирусът е открит жив в сперма на мъж два месеца след появата на симптомите”.

Заради тези случаи „биологически е възможно вирусът да се предава и по полов път, но на този етап научно е известно, че той се предава главно с ухапване на заразен комар”, подчерта д-р Шучат, цитирана от БТА.

Според в. „Ню Йорк таймс” мъжът, чиято сперма е била заразена със Зика, е от Таити. Той се е заразил във Френска Полинезия през 2013 г. Френски учени са открили вируса в спермата му, след като той изцяло се изчистил от кръвта му. Вирусът е бил открит и в урината му.

Единственият известен случай на възможно предаване на вируса по полов път е от 2008 г.

Двама американски биолози тогава работели в Сенегал, като ловили комари, за да изследват предавани от тях болести.

И двамата се разболели, след като се върнали в САЩ, като след няколко дена се разболяла и съпругата на единия от тях. От какво точно са били болни остава загадка, защото изследванията за малария и други тропически болести са били отрицателни. Тогава не са правени тестове за Зика. След една година обаче е изследвана замразена проба, в която е открит вирусът.

Проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра по заразни и паразитни болести също коментира вируса Зика. „Вирусът Зика съществува от години и се пренася от особен вид комари, които не са много разпространени в Европа. Той е известен от средата на 40-те години и е доказан в маймуни, след което се появява в няколко области в Карибския басейн и Латинска Америка”, обясни той в предаването „Здравей, България” по Нова ТВ.

Какви са опасните вероятности вирусът да стигне до България, според проф. Кантарджиев: „Българка, която живее в Латинска Америка или млада булка, ако отиде на екскурзия в района и е била ухапана от такъв комар. Това е опасно за детето ѝ”.

Според експерта

тези комари може да се пренесат в страната ни чрез цветята, най-често с бамбук. Затова е необходим и строг фито-санитарен контрол. А общините започват да пръскат срещу комари едва през месец май, когато температурите започват да се покачват.

„В нашата страна трябва да се направи един подготвен екип, който да може да реагира на Зика, Ебола, Антракс и на Бруцелоза. Не може специалистите в Националния център по паразитни болести да ги държат с най-ниски заплати.

Ако министерството не вземе мерки, след 5 години от Здравното министерство няма дори да знаят какъв вирус има в страната. Санитарките започнаха да взимат почти колкото лаборантките. 459 лв. взимат някои хора с магистърска степен, които извършват лабораторна работа”, добави още проф. Кантарджиев.

Министърът на здравеопазването Петър Москов
Министърът на здравеопазването Петър Москов Източник: Боби Тошев/БГНЕС

Министърът на здравеопазването Петър Москов пък призова: „Да не коментираме нещо, което се разпространява в социалните мрежи като медицинска опасност”.

Той допълни, че си има медицински власти, а българските консултанти са във връзка с европейските и световни бюра, които се занимават с епидемиология.

„Ще бъдат дадени съответни данни и официални изявления. „Нека през социалните мрежи да не говорим за болести, защото в това трябва да се съдържа доза компетентност”, призова още министър Москов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Писмото на Мелания Тръмп до Путин предизвика съмнения за изкуствен интелект

Писмото на Мелания Тръмп до Путин предизвика съмнения за изкуствен интелект

Свят Преди 8 минути

Демократичният стратег Кийт Едуардс написа, че писмото „не казва почти нищо“ и „вероятно е написано от AI“

Снимката е илюстративна

Зодиите, които стават по-красиви с възрастта - сред тях ли сте

Любопитно Преди 26 минути

Някои зодиакални знаци стават по-привлекателни и харизматични с възрастта

Снимката е илюстративна

Ужас след излитане от Корфу: Двигател на самолет с 250 души на борда се запали

Свят Преди 43 минути

Видеото, качено в TikTok, показва как самолетът набира височина малко след излитането

Първа целувка, горчиви сълзи и нови играчи в „Диви и красиви“

Първа целувка, горчиви сълзи и нови играчи в „Диви и красиви“

Любопитно Преди 58 минути

Гледайте новите епизоди на романтичното риалити всеки делничен ден от 21:00 ч. по NOVA

Индонезия отпразнува Деня на независимостта в София

Индонезия отпразнува Деня на независимостта в София

Свят Преди 1 час

Гостите се насладиха на групови снимки, игри и традиционни забавления

<p>Истинските причини, поради които &bdquo;И просто ей така&ldquo; се провали</p>

Истинските причини, поради които „И просто ей така“ не успя да повтори магията на „Сексът и градът“

Любопитно Преди 1 час

Мнозина сметнаха, че сценаристите са извършили голяма несправедливост към любимите героини

Катастрофа с четири камиона и кола образува "тапа" на АМ "Тракия"

Катастрофа с четири камиона и кола образува "тапа" на АМ "Тракия"

България Преди 1 час

Движението в участъка при 127 километър в посока Бургас е затруднено

Кървав удар по Харков уби 2-годишно дете и още двама души

Кървав удар по Харков уби 2-годишно дете и още двама души

Свят Преди 1 час

Броят на ранените по време на атаките срещу Харков "непрекъснато нарастват"

Кандидатът на Християндемократическата партия за президент на Боливия Родриго Пас

Исторически вот: Боливия може да има дясно правителство за пръв път от 20 години

Свят Преди 2 часа

Ако нито един от кандидатите не спечели повече от 40 процента от гласовете ще бъде произведен балотаж

<p>Има ли риск от екокатастрофа след жп инцидента край Пясъчево?&nbsp;</p>

Инцидентът с влака край Симеоновград поражда опасения: има ли риск от екокатастрофа?

България Преди 2 часа

При инцидента товарен влак с 34 вагона с дизел дерайлира в района на село Пясъчево

Южна Корея и САЩ започват годишните си летни военни учения

Южна Корея и САЩ започват годишните си летни военни учения

Свят Преди 2 часа

Северна Корея от своя страна отдавна ги определя като "репетиция за инвазия"

<p>27 основни продукта под наблюдение за изкуствено поскъпване</p>

Представят динамиката на цените за последните 7 дни

България Преди 2 часа

Наблюдават се цените на 27 основни хранителни продукти, сред които плодове и зеленчуци на едро

Русия с масиран удар по Одеса, голям пожар в обект на енергийната инфраструктура

Русия с масиран удар по Одеса, голям пожар в обект на енергийната инфраструктура

Свят Преди 2 часа

Регионалните власти призоваха жителите незабавно да се укрият в бомбоубежища

Пожар гори на сметището в пловдивското село Шишманци

Пожар гори на сметището в пловдивското село Шишманци

България Преди 2 часа

На място работят четири екипа огнеборци

<p>Какви са очакванията от срещата между Тръмп и Зеленски във Вашингтон</p>

След срещата с Путин: Какви са очакванията от разговорите между Тръмп и Зеленски във Вашингтон

Свят Преди 2 часа

Украинският президент ще разговаря с държавния глава на САЩ в Белия дом

Гаспачо с диня: Перфектната студена супа за лятото

Гаспачо с диня: Перфектната студена супа за лятото

Любопитно Преди 2 часа

В горещите летни дни всички сме изправени пред дилемата какво да ядем и гаспачото е идеална опция