Притесненията
в любовния ви живот могат да доведат до
болести, тъй като влияят негативно върху
имунната ви система, установиха учени, цитирани от "Дейли Мейл".
Изследователи от Университета в Охайо
тествали здравните ефекти от безпокойството
във връзката при 85 двойки, които са
женени от близо 12 години или повече.
Оказва се, че те постоянно търсят доказателства и знаци, че са обичани.
По-вероятно е същите тези хора да приемат незначителни недоразумения във връзката като негативни, поясняват експертите.
Двойките попълнили въпросници за взаимоотношенията си и дали кръвни проби и слюнка, за да може учените да проведат съответните текстове.
Специалистите проверили нивата на хормона на стреса и броя на имунните клетки.Участниците в изследването споделили симптомите на тревожността си и качеството на съня.
Учените установили, че хората, които имат повече проблеми и тревожност във връзката си, произвеждат с 11% повече кортизол - хормон, свързан със стреса, отколкото останалите двойки.
Оказва се също, че по-разтревожените в любовния си живот хора по-трудно се справят с инфекциите, тъй като имунната им система е по-слаба.Ясно е, че стресът винаги оказва негативен ефект върху здравето, но това проучване се концентрира изцяло върху тревогата, свързана с интимните взаимоотношения между хората.
"Всеки има своите притеснения във връзката си, но двойките, които са прекалено силно привързани един към друг, изпитват тези чувства на безпокойство постоянно и то във всичките си връзки", заяви Лиса Яремка - автор на изследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!