Екип от мексикански учени установил, че градските птици използват филтрите на изхвърлените фасове, за да изграждат с тях гнездата си и така намалявали броя на паразитите в своите "домове".
Получихме първото доказателство, че филтрите от фасовете могат да работят като репелент срещу паразити, казват изследователите, чиито резултати бяха публикувани в британско научно списание.
Паразитите, които живеят при птиците, имат отрицателно въздействие върху репродуктивната им способност и оцеляването им.
Екипът, воден от Монсерат Суарес Родригес от Института за екология към Националния автономен университет на Мексико, е изследвал градската популация на врабчета (Passer domesticus) и мексиканската чинка (Carpodacus mexicanus) по време на сезона, в който отглеждат малките си.
Целулозата от цигарените филтри присъства в над 89% от гнездата на врабчетата и в повече от 86% от гнездата на чинките. Всяко гнездо съдържа средно осем фаса при врабчетата и десет фаса при чинките.
Изследователите установили, че и при двата вида птици присъствието на филтрите намалява пропорционално количеството паразити в гнездото.
Според изследователите това "може да се дължи на факта, че никотинът отблъсква акарите - вероятно в комбинация с други вещества".
За да се определи дали поведението на птиците е вид "самолечение", трябва да се докаже, че те събират фасовете умишлено, за да постигнат наблюдавания ефект върху паразитите.
В същото време обаче много химикали във фасовете влизат в контакт с птиците в гнездото, а тяхната токсичност е в противовес на ползите от намаляването на паразитите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!