Около 1/4 от бюджета на стойност 148 млрд. долара, предназначен за възстановяване след ядрената авария, земетресението и вълната цунами през март миналата година в Япония, е бил похарчен за непряко свързани с целите проекти, включително субсидии за завод за контактни лещи и за проект в областта на китолова, сочат данни от проучване на японското правителство, цитирани от Асошиейтед прес.
Документите от одита, оповестени миналата седмица, подкрепят оплакванията от слабости в усилията за възстановяване.
Над половината от предвидения бюджет все още не е разпределен, замразен от нерешителност и бюрокрация, докато почти всички 340 000 души, евакуирани от районите на бедствията изпитват несигурност за това дали, кога и как ще се върнат по домовете си.
Много от проектите, които не са свързани с възстановяването, са включени в бюджета под претекст, че могат да допринесат за икономическото съживяване - стратегията, която правителството признава, че е била грешна.
За да се гарантира, че фондовете отиват по предназначение, може да се наложи да бъдат направени промени в закона за разходите за възстановяване, който разрешава харчене на средства за такива амбициозни проекти като създаване на екоградове и подкрепа на мерки за повишаване на заетостта.
Сред непряко свързаните проекти, които се ползват от фондовете за възстановяване са: изграждане на път в отдалечената Окинава, професионално обучение в затвори в други части на Япония, субсидии за завод за контактни лещи в Централна Япония, ремонт на правителствени офиси в Токио, обучение на пилоти на изтребители и граждански самолети, проект за изследвания на полупроводници и дори средства в подкрепа на китолова, привидно с цел проучване.
Около 30 млн. йени са отишли за реклама на Токио скай трий (Небесното дърво на Токио) - предавателна кула, която е най-високата в света свободно стояща структура за излъчване.
2,8 млрд. йени (35 млн. долара) са били поискани от министерството на правосъдието за рекламна кампания, която да "успокои обществеността" във връзка с опасностите от големи природни бедствия.
Близо до авариралата АЕЦ "Фукушима" възстановителните действия едва са започнали.
Над 325 000 от общо 340 000 евакуирани от засегнатите от земетресение, цунами и ядрена авария зони остават бездомни или далеч от домовете си, сочат последните налични данни, отбелязва Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!