В Гърция оправдаха българин, заплашен от 224 години затвор
Източник: iStock Photos/Getty Images

Г ръцки съд оневини напълно българин, обвинен в трафик на мигранти в Гърция, предаде БНТ.

Тошко Тодоров от карловското село Столетово бе заплашен от 224 години затвор, защото в кемпер, който все още се водел на негово име, край град Драма били открити 28 нелегални мигранти. През годините случаят предизвика много протести и ускори промени в нашето законодателство, свързани с Европейските заповеди за арест.

Кошмарът в живота на Тошко Тодоров започва в края на 2021 година, когато по издадена от гръцките власти Европейска заповед за арест е арестуван в Пловдив.

"Три години продължи сагата. Сага, която ми донесе много нещастия - високо кръвно, диабет, кредити, главоболие, безсъние, затвор", разказа Тошко Тодоров.

"Нямам думи, с които да опиша ситуацията, в която бяхме изпаднали тогава. Периодът, в който бяхме, беше особено труден за цялото семейство", споделя дъщеря му Стефани Тодорова.

В основата на проблема стои продажбата на кемпер, който две години преди ареста, Тодоров предлага на купувачи от Плевен.

"Продавам кемпер с нотариално заверен договор при нотариуса в Карлово и хората си го плащат и си тръгват", обясни Тошко Тодоров.

Купувачът обаче не сменил талона и скоро след това гръцката полиция открила буса край Драма, пълен с 28 мигранти. А в колата бил документът на стария собственик Тошко Тодоров.

"Винаги гръцката страна насочва своето производство към този собственик, който е по талон. Гръцкият закон предвижда между 8 и 10 години на човек брой мигранти затова и това, което очакваше моят клиент са 224 години", обясни Гънчо Гънчев, адвокат на Тодоров.

Заплашен от 224 години затвор, Тодоров е обвинен за водач на престъпна група за трафик, въпреки че по време на залавянето на мигрантите е бил на работа в България и по справки на Гранична полиция не е напускал страната. Затова Пловдивският съд отказа да го екстрадира.

Година по-късно обаче е арестуван в Бургас и прекарва още няколко дни в ареста, понеже не е свален от системата за издирване.

"Осъдихме прокуратурата на Република България - в момента делото е във ВКС", каза Гънчо Гънчев, адвокат на Тодоров.

Сега Тодоров е напълно оневинен и макар да има още една инстанция, гръцката прокуратура е заявила, че няма да протестира. Задържан е купувачът на кемпера, който след споразумение е осъден на 9 години затвор в Гърция.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха кмет за купуване на гласове в Търговищко

Арестуваха кмет за купуване на гласове в Търговищко

България Преди 1 час

По данни на полицията той е раздавал суми от 30 и 40 евро на жители на селото, за да гласуват за определена политическа партия

Трима ливански журналисти загинаха при израелски удар в Южен Ливан

Трима ливански журналисти загинаха при израелски удар в Южен Ливан

Свят Преди 1 час

Според Израел става дума за удар по терорист

Епидемиолог: Грипът си отива, но морбили е сигнал за тревога

Епидемиолог: Грипът си отива, но морбили е сигнал за тревога

България Преди 2 часа

Според проф. Кеворкян този грипен сезон е преминал сравнително благоприятно за страната

Екстремно време на Балканите: Ветрове, дъжд и сняг затвориха училища и оставиха хиляди без ток

Екстремно време на Балканите: Ветрове, дъжд и сняг затвориха училища и оставиха хиляди без ток

Свят Преди 2 часа

Редица пътища в района бяха блокирани от паднали дървета, докато аварийните екипи работеха през нощта, за да разчистят отломките

"Фич" потвърди кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+"

"Фич" потвърди кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+"

Свят Преди 3 часа

Рейтингът отразява стабилната външна и фискална позиция на страната, както и надеждната политическа рамка, подкрепена от членството в Европейския съюз и еврозоната

Турция ще съдейства за изграждането на българското консулство в Одрин

Турция ще съдейства за изграждането на българското консулство в Одрин

Свят Преди 3 часа

Това обсъдиха на среща служебният министър на външните работи Надежда Нейнски и турският външен министър Хакан Фидан в Истанбул

<p>БАБХ затвори месокомбинат в Монтана&nbsp;</p>

БАБХ затвори месокомбинат в Монтана заради нарушения на хигиената

България Преди 3 часа

В него се преработва предимно птиче месо за месни заготовки и колбаси

Над 30 медицински специалисти напуснаха болницата във Враца

Над 30 медицински специалисти напуснаха болницата във Враца

България Преди 4 часа

След спешна среща с ръководството на лечебното заведение е изготвен кризисен план

Хапче за дълголетие или плацебо? Ето какво се случва с организма при редовен прием на витамини

Хапче за дълголетие или плацебо? Ето какво се случва с организма при редовен прием на витамини

Любопитно Преди 4 часа

Досега няма доказателства, че мултивитамините могат значително да удължат живота

<p>МОСВ алармира: Някои язовири са пълни на 99%</p>

МОСВ алармира: Някои язовири са пълни на 99% от обема си

България Преди 4 часа

Данните на екоминистерството показват, че става дума за питейните изкуствени водоеми

Градушка с размерите на орех падна в Крумовград

Градушка с размерите на орех падна в Крумовград

България Преди 5 часа

Лошото време се е развило изключително бързо около обяд, малко след 12.00 часа

След Саудитска Арабия: Украйна сключи ново отбранително споразумение в Залива

След Саудитска Арабия: Украйна сключи ново отбранително споразумение в Залива

Свят Преди 5 часа

"Защитата трябва да бъде удовлетворяваща навсякъде", заяви Зеленски

Голямо дърво падна и рани двама души в Рим

Голямо дърво падна и рани двама души в Рим

Свят Преди 6 часа

Инцидентът е станал в района „Сан Лазаро“

Размяна на остри реплики между САЩ и Германия заради конфликта в Близкия изток

Размяна на остри реплики между САЩ и Германия заради конфликта в Близкия изток

Свят Преди 6 часа

Германският канцлер Фридрих Мерц разкритикува поведението на Доналд Тръмп, като го определи като „огромна ескалация“