8

Щ е стъпи ли човешки крак на Марс? Този въпрос не спира да разпалва въображението на много хора по цял свят. Повечето учени са на мнение, че това неминуемо ще се случи някой ден, но все още е трудно да се прогнозира кога ще станем свидетели на въпросното историческо събитие.

Представители на НАСА на свой ред отбелязват, че подобна мисия може да бъде осъществена най-рано след около две десетилетия. Експертите подчертават, че астронавтите, които ще се отправят към Червената планета, ще трябва да се справят с редица проблеми. В следващите редове може да научите кои са някои от най-сериозните предизвикателства, свързани с дългото пътуване до Марс.

Колко гориво е необходимо?

Един от най-големите проблеми, свързани с изпращането на човек на Марс, е голямото количество гориво, необходимо за осъществяването на подобно пътуване. През изминалите десетилетия няколко безпилотни апарата успешно достигнаха Червената планета. Тяхното тегло обаче е значително по-малко от това на космически кораб, на борда на който има екипаж и животоподдържащи системи.

Една бъдеща мисия до Марс ще изисква минимизирането както на теглото на апаратурата, така и на горивото. Намирането на решение на този проблем е трудна задача. Основната причина е, че колко по-тежък е даден товар, толкова повече гориво е необходимо за транспортирането му, а и самото гориво представлява допълнителна тежест.

Изолация и депресия

Мисията до Червената планета няма да бъде кратка. Времето, което ще бъде необходимо на астронавтите да изминат разстоянието от Земята до Марс, зависи от орбитите на двете планети. Продължителността на пътуванията на безпилотните апарати, изпратени до Марс в миналото, варира между 128 и 333 дни.

Експертите предупреждават, че това вероятно ще има негативен ефект върху психиката на астронавтите. Изолацията и самотата, с която те ще се сблъскат, могат да доведат до изпадане в депресивни състояния. Както вече стана ясно, теглото на мисията представлява сериозно предизвикателство и трябва да бъде ограничено. Това означава, че екипажът ще се състои от възможно най-малък брой астронавти, което неминуемо ще подсили чувството им на самота.

Далечната Земя

Докато пътуват към Марс, астронавтите ще наблюдават как се отдалечават от Земята. Колкото по-близо се намират до крайната си дестинация, толкова по-малка ще изглежда тя. Това може да се превърне в сериозно изпитание за тях. Според повечето психолози, образът на Земята има успокояващо въздействие върху астронавтите.

Какво обаче ще се случи, когато този образ изчезне и се превърне в едва забележима точица? Все още няма как да се даде категоричен отговор на този въпрос. Експертите допускат, че предполагаемите последици включват носталгия, депресия, психоза или дори желание за самоубийство. Те наричат въпросното хипотетично състояние „Феномен на незабележимата Земя“. По тази причина някои учени предлагат на борда на космическия кораб, с който ще бъде осъществена мисията до Марс, да бъдат монтирани телескопи. С тяхна помощ астронавтите ще могат да наблюдават родната си планета.

Прояви на насилие

Астронавтите ще се изправят и пред един проблем, свързан с техните спътници. Психолозите предупреждават, че когато няколко души прекарат дълго време заедно, изолирани от външния свят, те започват да се настройват едни срещу други – дори и ако става въпрос за близки приятели. Сред потенциалните последствия са прояви на насилие. „Ако прекарате един месец с някого, най-вероятно ще се разбирате добре с него и няма да се стигне до сериозни конфликти.

В случая с мисията до Марс обаче става въпрос за много по-дълъг период от време – поне година и половина, а това е нещо съвсем различно“, отбелязва психологът Ник Канас от Калифорнийския университет в Сан Франциско. През последните години бяха проведени няколко експеримента, целта на които е да се симулират условията по време на полет към Марс. Участниците в тях били напълно изолирани от околния свят. Известно време след началото им, отношенията между членовете на „екипажите“ започвали да се влошават. Те отказвали да говорят помежду си, освен в случаите, в които трябвало да изпълнят някаква задача от първостепенна важност.

Космическата радиация

Според повечето експерти, едно от най-сериозните изпитания, с които ще се сблъскат астронавтите по време на мисията им до Марс, е космическата радиация. Тя крие значителни рискове за здравето и може да предизвика ракови заболявания или проблеми с централната нервна система. Астронавтите на борда на Международната космическа станция са изложени на приблизително десет пъти по-високи нива на радиация от хората на Земята. По време на едно бъдещо пътуване до Марс, интензивността на радиацията ще бъде 100 пъти по-голяма. Защитното покритие на космическия кораб, с който ще пътуват астронавтите, ще намали рисковете за здравето им, но няма да ги отстрани напълно. Най-ефикасното решение би било съкращаването на продължителността на пътуването, но към настоящия момент това е непостижима цел.

Шестте ужасяващи минути

Дори и пътуването до Марс да премине напълно безпроблемно, последният етап от него се очертава да бъде най-опасен. Неслучайно учените от НАСА наричат кацането на повърхността на Червената планета „шестте ужасяващи минути“. Какво всъщност знаем за тях? Всеки космически апарат, който навлиза в марсианската атмосфера, първоначално се движи със скорост от приблизително 20 000 км/ч. Благодарение на триенето, тя постепенно намалява. Четири минути по-късно, апаратът вече се намира на около 10 км. над повърхността на планетата. Той обаче все още се движи с много висока скорост – около 1600 км/ч. Именно тогава се задействат спирачните ракетни двигатели и се отварят парашутите, които трябва да забавят падането на апарата. В някои случаи се използват и въздушни възглавници, които омекотяват сблъсъка с марсианската повърхност. Показателен е фактът, че над 60 процента от мисиите до Червената планета са завършили с провал, основната причина за което е именно трудното кацане.

Още от автора:

Една година по-късно: Кои са най-важните постижения на "Джеймс Уеб"

Дългоочакваното завръщане на Луната

Телескопът „Джеймс Уеб“ и бъдещето на космическите изследвания

Непознатата история на „Аполо 11“

„Марс е населен от обезумели градинари“: Най-странните теории за извънземни

Невероятната история на космическата надпревара: СССР и САЩ планирали да взривят атомна бомба на Луната

Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Демерджиев: Няма как да има бомби, няма как да има реална заплаха

Демерджиев: Няма как да има бомби, няма как да има реална заплаха

България Преди 5 часа

МВР работи със службите от САЩ по проследяването на източника на заплахите

Подписаха договора за медицинските хеликоптери

Подписаха договора за медицинските хеликоптери

България Преди 6 часа

Започва процедура по изграждане на хангари за хеликоптерите

Крал Чарлз III произнесе реч при посещението си в Германия

Крал Чарлз: Войната в Украйна донесе невъобразими страдания на много невинни

Свят Преди 7 часа

По време на речта си в Германия крал Чарлз обърна специално внимание на обширната германска помощ за Украйна

Пчели

Пчелите разкриват невидим живот, от решаващо значение за здравето ни

Любопитно Преди 7 часа

Градските пчели могат да бъдат използвани за по-доброто разбиране на невидимия пейзаж на градовете, съставен от потенциално много важни за човешкото здраве микроорганизми

<p>Колумбия ще изпрати хипопотамите на Ескобар в Индия и Мексико</p>

Колумбия ще изпрати хипопотамите на наркобарона Пабло Ескобар в Индия и Мексико

Свят Преди 7 часа

След смъртта на Ескобар стадото се разселва без контрол по поречието на река Магдалена и вече наброява около 150 хипопотама

Путин подготвя Русия за "вечна война“

Путин подготвя Русия за "вечна война“

Свят Преди 7 часа

Дугин: За любовта си към Русия хората в нашата страна трябва да платят с живота си

25 души са паднали в кладенец в хиндуистки храм в Индия

Поклонници паднаха в кладенец на храм в Индия, има загинали и ранени

Свят Преди 7 часа

Най-малко осем поклонници са загинали, а около дузина са били спасени, след като около 25 души са паднали в кладенец в хиндуистки храм в Индия

Кения – най-верните в света

Според Глобалният доклад за родителството "State Of The World’s Fathers", мъжете в Африка са по-склонни от останалия свят да имат деца от две или повече съпруги. Но кенийските мъже оглавяват в същото време списъка на най-верните на континента.

Ново изследване хвърля светлина върху произхода на народа суахили

Свят Преди 8 часа

След 1500 г. преобладаващата част от азиатския генетичен принос е от арабски източници, установява изследването

Куентин Тарантино

"Кинокритикът" - последният филм на Тарантино

Любопитно Преди 8 часа

Култовият американски режисьор Куентин Тарантино обяви, че през есента възнамерява да заснеме десетия си филм, планиран да бъде последният в кариерата му

суша глобално затопляне

Сушата страшно надвисва над Европа: Никой вече не е предпазен

Свят Преди 8 часа

Понастоящем нивото на водата е около 28% от капацитета му и е по-малко от половината от обичайното за този период на годината

Супербактерията, открита в болници и домове за възрастни хора в САЩ: Какво знаем за нея

Супербактерията, открита в болници и домове за възрастни хора в САЩ: Какво знаем за нея

Любопитно Преди 8 часа

Candida auris е устойчива на много лекарства, което прави тази гъбична инфекция една от най-трудните за лечение

<p>Майката на загиналото в Русе дете е открита, носела хероин</p>

Майката на загиналото в Русе дете е открита часове по-късно, носела плик с хероин

България Преди 8 часа

Детето е било само в жилището по време на пожара

<p>Разкриха петокласнички, подали фалшив сигнал за бомба&nbsp;</p>

Разкриха ученици, подали фалшиви бомбени сигнали в Сливен и Нова Загора

България Преди 8 часа

В Нова Загора сигналът е подаден от четири момичета, ученички в 5 клас

Човек загина по време на изкопни работи в Шуменско

Човек загина по време на изкопни работи в Шуменско

България Преди 8 часа

Извършен е оглед, образувано е следствено дело

<p>ЕК призна, че вносът от Украйна засяга България</p>

Европейската комисия призна, че вносът от Украйна засяга България

България Преди 8 часа

Вносът на зърно, маслодайни семена, захар, яйца и други животински изделия от Украйна в ЕС се увеличи значително през 2022 г.

РС Македония е първа по употреба на марихуана  в Югоизточна Европа

РС Македония е първа по употреба на марихуана в Югоизточна Европа

Свят Преди 8 часа

В РС Македония марихуаната е разрешена за медицински цели