М инистерството на външните работи внимателно следи развитието на процеса още от самото му начало преди повече от 2 години. Постоянно ангажирани са както посолството на България в Скопие, така и Генералното консулство в Битоля, включително с присъствието на посланика, генералния консул и консули от двете представителства на заседанието от 21 май.
Делото срещу Люпчо Георгиевски: Костадинов настоя за спешни мерки към Скопие
На властите в Скопие нееднократно е обръщано внимание, че за България това дело е знаково по отношение готовността им да гарантират равноправието на българите и да адресират проблемите, с които те се сблъскват, съобщиха от българското МВнР.
Тази позиция е ясно заявявана и от българския министър на външните работи Георг Георгиев при срещи с неговия колега от Северна Македония. С характера на обвиненията по делото срещу г-н Л. Георгиевски са запознати и дипломатическите мисии на държави-членки на ЕС в Скопие. МВнР ще продължи да информира партньорите си за положението на българите в Северна Македония и да ангажира международния фактор в тяхната борба за равни права.
Георгиевски: Съдят ме заради българския ми произход
България очаква справедливо решение на съда и отхвърляне на неоснователните обвинения към Люпчо Георгиевски. Тази справедливост обаче, за съжаление, няма да изтрие последните години на огромен стрес и нарушен личен живот на македонския българин.
Същността на упражняван институционален натиск е не само крайният резултат, но и необратимите последствия от целия процес на неговото прилагане. Както и досега, МВнР ще продължи да настоява, вкл. ангажирайки своите партньори от ЕС, този натиск спрямо българската общност в Северна Македония да бъде преустановен.
Българските институции остават непоколебимо ангажирани в последователните си усилия за защита правата на македонските българи, включително на г-н Люпчо Георгиевски.