Руската православна църква (РПЦ) ще почете днес паметта на хилядите свещеници, избити по време на болшевишкия режим.
Заупокойни литургии ще бъдат отслужени
в Успенския събор в московския Кремъл и на десетките места на масови разстрели на духовници през 30-те и 40-те години в Москва, Санкт Петербург, островите Соловки и из цялата страна.
През 2000 г. във възстановения храм "Христос Спасител" в Москва РПЦ е прославила първата група от над хиляда новомъчениции изповедници. Към момента броят им е над две хиляди и работатапо архивите продължава.
Рангът новомъченик
се присвоява на свещенослужител, който е бил разстрелян или е загинал в лагер, а изповедник - на оцелелите след репресиите духовници.
ИТАР-ТАСС цитира данни на президентската Комисия по реабилитация на жертвите на политически репресии, според които само за периода 1937-1941 г. са били разстреляни около 111 хил. православни духовници.
Към 1940 г. в страната са останали около 350 действащи църкви (при 67 хиляди през 1914 г.) и не повече от 500 свещеници (от 66 хиляди).
У нас паметта на новите руски мъченици беше почетена с Божествена св. Литургия в Катедралния храм-паметник "Св. Успение Богородично" - Варна.
Поводът е, че там бе донесена иконата на светите страстотерпци император Николай Александрович и неговото семейство в храма на морската столица.
Иконата на Свети великомъченик император Николай Александрович пристигна вчера във варненския катедрален храм "Свето Успение Богородично".
Копието на християнската реликва беше посрещнато от Варненския митрополит Кирил, който посочи, че император Николай Александрович е ктитор на катедралния храм във Варна, той е дарил през 1901 г. 42 по-малки и 3 големи икони, а през 1904 г. - още 8 икони за средните и северните врати на иконостаса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!