Холандия смята, че въпросът за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство не трябва да бъде обсъждан преди допълнителния доклад на Европейската комисия за Румъния, който предстои да излезе в края на годината.
Това става ясно от внесената в холандския парламент позиция на правителството за юлските доклади на Европейската комисия за правосъдието и вътрешните работи, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел (bnr.bg).
Холандия смята, че условията за присъединяване на България и Румъния към Шенген още не са изпълнени, гласи позицията на правителството в оставка на Марк Рюте. След изборната му победа се очаква той да оглави и следващия кабинет.
В изпратената до парламента оценка е отчетено, че и двете страни са постигнали значителен напредък по мониторинговия механизъм в редица области, но все още не са покрили всички заложени в него показатели. Затова, според властите в Хага, наблюдението върху правосъдието и вътрешните работи у нас и в Румъния трябва да продължи.
Холандия ще отстоява тази позиция на предстоящия в началото на следващата седмица Съвет по общи въпроси, на който ще бъдат обсъждани юлските доклади на Еврокомисията за България и Румъния.
Холандия все така обвързва заключенията в тях с темата "Шенген", и смята, че обсъждането й трябва да бъде отложено за след края на годината, когато Еврокомисията ще публикува допълнителен доклад за върховенството на закона и независимостта на институциите в Румъния.
На това мнение са и други страни от Евросъюза, пише в позицията на правителството. В следващите дни холандският парламент ще може да задава въпроси по нея, като се очаква да я одобри с писмена процедура в края на тази седмица.
Както е известно, насроченото за този четвъртък заседание на Съвета на вътрешните министри, на което трябваше да се обсъжда приемането на България в Шенген, беше отменено заради невъзможност да се постигне напредък по темата.
Междувременно президентът на Австрия - Хайнц Фишер, каза, че
Австрия има положително отношение към присъединяването на България към Шенгенското пространство.
На съвместна пресконференция с българския държавен глава Росен Плевнелиев Фишер заяви, че на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи през октомври, на което трябва да се вземе решение за евентуално членство на България в Шенген, Австрия ще изкаже положително мнение по отношение на присъединяването ни.
Знаем, че това е важна цел - външнополитическа и европейска цел, стояща пред България, каза Фишер. Той допълни, че правителството и вътрешното министерство на Австрия са разгледали много сериозно темата за подготовката на страната ни за Шенген и са на мнение, че на заседанието през октомври ще подкрепят България за членство, защото смятат, че е изпълнила зададените рамки за влизане в пространството.
Фишер изрази убеденост, че много други европейски страни са стигнали до същия извод и имат същата позиция по подготовката на България за Шенген, но допълни, че въпросът е всички страни заедно да са убедени и да дадат препоръка за влизането на страната.
Президентът Плевнелиев благодари за подкрепата на Австрия за влизането ни в Шенген
"Като добри приятели можем да си кажем всичко, можем да посочим успехите и проблемите. България променя своя подход. Докато аз съм президент, проблемите няма да се крият, нито да се замитат под масата", каза Плевнелиев в отговор на въпрос.
Да, България има проблем с борбата с корупцията и системата на правораздаване, но постигаме и прогрес, процедурите за избор на ВСС са драматично променени, посочи президентът Плевнелиев.
Благодарим на ЕК, те посочиха абсолютно всички успехи, но и проблеми, считаме, че докладът е обективен и ще си напишем домашното, каза Плевнелиев и изрази увереност, че до края на 2013 г. България ще има съвсем друг имидж, резултат и оценка от Брюксел.
Президентите Плевнелиев и Фишер подчертаха активните икономически отношения между България и Австрия, която в момента е вторият инвеститор у нас.
Росен Плевнелиев изрази общото мнение, че има голям потенциал за развитие на двустранните икономически отношения и че австрийските инвестиции в България се развиват по положителен начин.
Считаме, че това е началото на процес на още по-голямо коопериране, въпреки кризата икономическите отношения между България и Австрия с всяка година растат с 15-20 процента, броят на туристите - също расте и това е заради силните основи на нашето коопериране, каза Плевнелиев. Когато една къща има здрави основи, независимо от кризата, тя е здрава, посочи президентът.
Президентите са обсъдили и темата за Дунавската стратегия и са се обединили около мнението, че р. Дунав не е просто транспортен коридор, а общо жизнено пространство, че ще работят заедно по стратегията на ниво региони и общини за развитие на културното сътрудничество, туризма, клъстерите, иновативните продукти. По-късно президентът Плевнелиев се срещна и с канцлера на Австрия Вернер Файман.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!