Бурята Св. Юда взе 14 жертви, плаши цяла Западна Европа
Източник: ЕПА/БГНЕС

Б урята Св. Юда Тадей, която вилнее над Северозападна Европа, взе 14 жертви.

Пет от тях са загинали във Великобритания, включително 17-годишна тийнейджърка и 14-годишно момче. Четирима души са загинали в Германия, други двама са загинали край германското крайбрежие. Изкоренено дърво отне живота на жена в Амстердам, Холандия, а друга е била отнесена навътре в морето от силна вълна на остров Бел Ил в Бретан, във Франция. Паднала тухла уби един мъж в Дания северно от столицата Копенхаген.

Бурята бе наречена Св. Юда по името на

светията патрон на изгубените каузи.

В социалните мрежи потребителите пък я кръстиха Стормагедон (от английските думи за буря - storm, и армагедон). Във Франция я наричат Кристиан, а в Швеция - Симон.

В централната германска провинция Тюрингия заради бурята беше затворен участък от магистрала. Там ветровете достигат скорост от 100 км/ч.

Бурята донесе пориви на вятъра между 100 и 140 км/ч, предизвика големи вълни, повали дървета, електрически стълбове и рекламни табла и отнесе покриви. Без ток останаха 18 хил. домакинства в Бретан, 16 хил. домакинства в Нормандия и 8000 домакинства в Северна Франция.

Стихията обаче започна да се изтегля към Северна Европа.

След като Швеция обяви състояние на тревога, Дания също се готви да посрещне урагана.

Осемнадесеткилометровият мост "Сторебелт", свързващ островите Зийланд и Фунен, ще бъде затворен. Отменени са и някои фериботи. В Дания и Швеция се очаква бурята да връхлети тази вечер. Във вторник и сряда тя ще се премества бавно към северната част на Швеция.

Сейнт Джуд
Сейнт Джуд Източник: ЕПА/БГНЕС

Св. Юда удари Великобритания днес и бе определена като най-суровата буря, поразявала страната в последните няколко години. Стихията предизвика проливни дъждове, ураганни пориви на вятъра, наводнения и нарушения в транспортния трафик.

Над 270 хил. домакинства основно в Южна Англия останаха без ток. На летище "Хийтроу" бяха отменени 130 полета. Движението на влаковете бе силно нарушено. Пътища бяха затворени заради паднали дървета. Заради затварянето на пристанищата на Кале и Дувър повече от 400 души са останали в морето в Ламанша. Стотици пътници бяха блокирани на два ферибота между Франция и Великобритания, предаде Франс прес.

Засега обаче щетите са по-малки от очакваното.

Амстердам
Амстердам Източник: ЕПА/БГНЕС

Бурята причини затруднения и в Белгия, съобщават местните медии.

Скоростта на вятъра снощи е била 100 км/ч, а по обед поривите достигнаха до 120 км/ч. Съобщава за трудности при движението на влаковете в района на Намюр, където паднали върху релсите и контактната мрежа клони причиняват закъснения в разписанието.

Очаква се обстановката да повлияе и на движението на влаковете "Евростар", които свързват Брюксел и Лондон. Много полети от столичното летище, основно от Франция, Швейцария, Германия и Полша, се движат със закъснение.

Амстердамското летище "Схипхол" отмени 42 полета поради заплахата от приближаващия ураган.

На пътниците се препоръчва да проверяват информацията за полетите, преди да се отправят към "Схипхол".

В северните и западните провинции на Холандия е обявен оранжев код за опасни метеорологични условия.

Скоростта на вятъра там може да достигне 120 км/ч. По крайбрежните райони не се изключват пориви до 140 км/ч.

Шофьорите са призовани да бъдат изключително внимателни по пътищата, защото под натиска на вятъра може да паднат дървета и пътни знаци, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Междувременно Санкт Петербург се готви за циклон, който може да причини наводнения в града, предаде ИТАР-ТАСС.

Стихията ще бъде във вихъра си утре, когато се очакват ветрове със скорост от 15-20 м/сек, а в отделни райони и до 20-24 м/сек.

Метеоролозите посочват, че обстановката в града и в цялата Ленинградска област ще се нормализира на 30 октомври.

Повече за времето у нас и по света вижте в Sinoptik.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Хизбула" призова ливанците да не се завръщат

„Хизбула" призова ливанците да не се завръщат

Свят Преди 4 часа

Свързаният с „Хизбула" Ислямски здравен комитет също посъветва хората да изчакат

Разследват бомбена заплаха срещу брата на папа Лъв XIV

Разследват бомбена заплаха срещу брата на папа Лъв XIV

Свят Преди 5 часа

Полицията е претърсила мястото, но не е открила взривни вещества

Служебното правителство прие законодателни промени заради НПВУ

Служебното правителство прие законодателни промени заради НПВУ

България Преди 6 часа

С пакета от законодателни промени се въвежда също задължителен съдебен контрол за корупционни престъпления

Започна обратното броене до началото Джиро д‘Италия в България

Започна обратното броене до началото Джиро д‘Италия в България

България Преди 7 часа

Официалният старт ще бъде в Несебър на 8 май

Банков обир със заложници и бягство през тунел в Италия

Банков обир със заложници и бягство през тунел в Италия

Свят Преди 8 часа

Според кадри от мястото, полицията е разбила прозорци, за да проникне в банката

Тръмп: Израел и Ливан се съгласиха за примирие

Тръмп: Израел и Ливан се съгласиха за примирие

Свят Преди 8 часа

Това заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп в социалната си мрежа Трут сошъл

Кола помете мъж на автомагистрала "Марица"

Кола помете мъж на автомагистрала "Марица"

България Преди 8 часа

Започнато е досъдебно производство под надзора на Окръжната прокуратура в Стара Загора

Намериха боен дрон на брега край Ахтопол

Намериха боен дрон на брега край Ахтопол

България Преди 9 часа

Военнослужещите действаха по искане на областна администрация Бургас

Ванеса Тодорова и нейната впечатляваща колекция от над 1300 Funko Pop фигурки

Ванеса Тодорова и нейната впечатляваща колекция от над 1300 Funko Pop фигурки

Любопитно Преди 9 часа

С Funko Pop се „зарибява“ на 17 години, след като купува първите си три фигурки от Великобритания

Израел и САЩ с ултиматуми към Иран

Израел и САЩ с ултиматуми към Иран

Свят Преди 9 часа

Хегсет: Знаем какви военни активи премествате и къде

Златният смартфон T1 на Тръмп се оказа двойник на китайски модел

Златният смартфон T1 на Тръмп се оказа двойник на китайски модел

Любопитно Преди 10 часа

Устройството обещава собствен мобилен оператор и луксозен дизайн на цена от 499 долара, но експерти вече откриха прилики с китайски модели и призовават към внимание

<p>Генерал: Русия готви ядрен &quot;Пърл Харбър&quot; в космоса</p>

Генерал от САЩ: Русия готви ядрен "Пърл Харбър" в космоса

Свят Преди 10 часа

Следващата голяма война вероятно ще започне в космоса

Емилия

Емилия: Отказах първото участие в “Капките” заради дъщеря си

Любопитно Преди 10 часа

Емилия в честен разговор за семейството, трудните избори и моментите, които променят живота ѝ

Звездата от „Американски пай“ Шанън Елизабет се присъедини към OnlyFans

Звездата от „Американски пай“ Шанън Елизабет се присъедини към OnlyFans

Любопитно Преди 10 часа

52-годишната актриса обещава нефилтрирано съдържание и по-секси визия, докато продължава благотворителната си дейност

Алекс Манингер

Бившият вратар на "Арсенал" и "Ливърпул" Алекс Манингер загина при нелепа катастрофа

Свят Преди 10 часа

Автомобилът на Манингер е бил пометен от влак, докато е пресичал релсите