Британче събра 50 хил. паунда за Хаити с каране на колело
Британче събра 50 хил. паунда за Хаити с каране на колело   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания седемгодишен малчуган събра повече от 50 хил. лири стерлинги (над 80 хил. щатски долара) в помощ на пострадалите от земетресението в Хаити, съобщи британската телевизия "Скай нюз".

След като видял покъртителните репортажи от опустошената страна, Чарли Симпсън от югозападен Лондон решил да направи благотворителна обиколка с велосипеда си в столичен парк, за да събере дарения.

Първоначално малчуганът планирал да събере 500 лири, но усилията му вдъхновили стотици хора да дарят средства онлайн.

Така, само за ден, Чарли събрал 50 хил. паунда, които изпратил на УНИЦЕФ.

Родителите му твърдят, че идеята била изцяло на детето, само майка му - Леонора, му помогнала за създаването на спонсорската бланка.

УНИЦЕФ (UNICEF.bg) съобщи, че това е първият път, когато са били събрани 50 хил. паунда за толкова кратко време.

"Винаги може да стоплите сърцето си, когато видите такива жестове, и има нещо много специално, когато едно британско дете помага на децата в Хаити", заяви говорител на организацията.

Земетресението с магнитуд 7 по скалата на Рихтер, което разтърси Хаити на 12 януари е най-силното природно бедствие, удряло някога двете Америки.

По последни данни на Бюрото на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA)

броят на жертвите

е 112 хил. души, а ранените са 194 хил. души.

Здравните власти в Хаити обаче очакват потвърждението на информацията, че общият брой на жертвите е достигнал 150 хил. души и се опасяват, че други 200 хил. може да се намират мъртви под развалините, заяви министърът на културата и комуникациите Мари-Лорънс Жослин Ласег.

По данни на бюрото към 24 януари броят на хората, които се нуждаят от убежище, достига 1 млн. души, главно в столицата Порт-о-Пренс. В града има спешна нужда от още палаткови лагери.

Хаитянското правителство съобщи, че близо 235 хил. души вече са напуснали столицата с безплатен транспорт, предоставен от властите, и са се настанили в съседни градове.

В тези данни не са включени хората, които са отишли със собствен транспорт при семейство или приятели, допълва организацията.

Международната организация по миграцията (МОМ) съобщи, че между 700 хил. и 800 хил. души в Хаити живеят в 600 импровизирани убежища.

Световната здравна организация (СЗО) успокои, че засега в страната

няма епидемия

на инфекциозни заболявания.

Продължава разпределението на продоволствени пакети сред населението. Вече 500 хил. души са получили продукти от Световната програма на ООН по прехраната (WFP.org) и други организации, но още 2 млн. хаитяни се нуждаят от храни.

Доставката на помощи

в островната държава обаче се усложнява от "блокирането на местното летище, непълното възстановяване на пристанището и увеличения трафик в столицата," заявиха от бюрото.

Финансовата помощ от 575 млн. долара, която бе събрана по призив на ООН няколко дни след катастрофата, е доставена частично. До момента са получени 241 млн. долара или 42%.

Япония, която миналата седмица бе разкритикувана, че не прави достатъчно в подкрепа на бедстващите хаитяни, ще увеличи значително финансовата помощ за Хаити до 70 млн. долара и ще изпрати войници към мисията на ООН в бедстващата страна, съобщи АП.

Саудитска Арабия също обяви, че ще дари 50 млн. долара на опустошената страна, посочва АФП.

Междувременно

средно по сила земетресение

с магнитуд 5,5 по скалата на Рихтер разтърси карибската страна.

Епицентърът е бил на около 41 км западно от столицата Порт-о-Пренс, съобщиха от Американската геоложка служба.

Засега няма данни за щети или пострадали при земетресението.

На 20 януари в Хаити бе регистрирано и друго земетресение с магнитуд 6,1.

Мъж се крие в креслото зад вестника и се прави, че чете задълбочено. Жена му: - Виждам, че ме чуваш добре - колената ти треперят!…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„(Без)опасно за децата“ в „Темата на NOVA“

„(Без)опасно за децата“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 13 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Земетресение край турската столица Анкара

Земетресение край турската столица Анкара

Свят Преди 20 минути

Трусът е регистриран в 08:24 ч. на дълбочина 11,8 километра

Нов формат на изпитите за 7-и и 10-и клас разтревожи родители и ученици преди 15 септември

Нов формат на изпитите за 7-и и 10-и клас разтревожи родители и ученици преди 15 септември

България Преди 41 минути

Особено притеснение продължава да буди и бъдещият предмет "Добродетели и религии"

Киър Стармър уволни посланика на Обединеното кралство в САЩ заради връзки с Епстийн

Киър Стармър уволни посланика на Обединеното кралство в САЩ заради връзки с Епстийн

Свят Преди 1 час

През последните дни американските законодатели публикуваха редица документи, включително писмо от Манделсън, в което той нарича Епстийн свой „най-добър приятел“

<p>Желязков за руските дронове над Полша: Позицията на България е ясна</p>

Желязков: Позицията на България е ясна, осъждаме нарушаването на въздушното пространство на Полша

България Преди 1 час

Считаме, че е абсолютно ненужна провокация, която не спомага за успокояване на обстановката между Русия и ЕС, отбеляза премиерът

Министърът на икономиката: Еврото ще даде нови възможности за малките и средни предприятия

Министърът на икономиката: Еврото ще даде нови възможности за малките и средни предприятия

Пари Преди 1 час

Петър Дилов отбеляза, че общата валута ще премахне ненужните разходи за превалутиране и ще улесни достъпа до финансиране

Наследството на Хълк Хоган – единствено синът му наследява милионите

Наследството на Хълк Хоган – единствено синът му наследява милионите

Любопитно Преди 1 час

Дъщерята на Хълк, Брук Хоган, не е включена в завещанието на баща си

Постижима цел ли е изграждането на ядрен реактор на Луната

Постижима цел ли е изграждането на ядрен реактор на Луната

Свят Преди 1 час

НАСА възнамерява да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 г., но е трудно да се каже дали ще успее да осъществи плана си, коментират експерти

Пожар горя под Аспаруховия мост във Варна (СНИМКИ)

Пожар горя под Аспаруховия мост във Варна (СНИМКИ)

България Преди 1 час

На място бяха изпратени четири екипа огнеборци

<p><span class="cf0">Ново начало: Четири зодии ще намерят покой и свобода от миналото</span></p>

Ново начало: Четири зодии ще намерят покой и свобода от миналото

Любопитно Преди 2 часа

Макар да е съпроводено със страх и несигурност, новото начало винаги носи възможност за растеж и промяна

Желязков: Полемиката около въвеждането на еврото е по-скоро политически въпрос

Желязков: Полемиката около въвеждането на еврото е по-скоро политически въпрос

Пари Преди 2 часа

Според премиера членството на България в еврозоната е последната стъпка към пълноценната европейска интеграция в структурите и системите на Европейския съюз

<p>Никога няма да забравим русата ера на Кейт, дори да беше само за дни</p>

Никога няма да забравим русата ера на Кейт Мидълтън, дори да беше само за дни

Любопитно Преди 2 часа

Кратък, но незабравим момент: светлите нюанси на косата на принцесата, които всички обсъдихме

Полша ограничи въздушния трафик по източната си граница

Полша ограничи въздушния трафик по източната си граница

Свят Преди 2 часа

Изцяло са забранени полетите за безпилотни апарати

Кралица Елизабет II в Ню Йорк през 2010 г.

Личната трагедия на кралица Елизабет II на фона на атентатите от 11 септември

Любопитно Преди 2 часа

На 11 септември 2001 г. тя беше в хола си в Балморал, хипнотизирана от катастрофалните образи, изливащи се от Ню Йорк, когато получава смразяващо телефонно обаждане

Радев: България става все по-привлекателна за германския бизнес

Радев: България става все по-привлекателна за германския бизнес

България Преди 3 часа

Президентът отбеляза, че у нас оперират близо 4000 германски компании, като много от тях реинвестират печалбата си тук

Георг Георгиев: Задействането на член 4 на НАТО не означава въвличане във война

Георг Георгиев: Задействането на член 4 на НАТО не означава въвличане във война

България Преди 3 часа

Всяко нарушаване на въздушния суверенитет на дадена държава може да бъде смятано за вид провокация, заяви външният министър