Редно е абсолютно всички аспекти на политиката, свързани с икономиката и с данъчното облагане на хората, кооперациите и фирмите, да се решат в парламента, а не на парче, не чрез медиите и не днес един данък, утре втори данък.
Това каза президентът Росен Плевнелиев във връзка с дебата за данъка върху лихвите на банковите депозити.
За мен е много важно в Народното събрание всички партии да изложат своите аргументи, да се чуе анализът - къде е икономиката на държавата, къде ще бъдем през 2013 г., какво залагаме като развитие, кои са двигателите на растежа и как можем да ги отпушим, допълни президентът.
Държавният глава добави, че би било добре и дългосрочните идеи, които министърът на финансите споделя, също да бъдат подложени на качествен дебат.
Ще се радвам да видя в програмите на политическите партии - идват парламентарни избори - каква икономическа политика залагат до 2017 г., защото е коректно и честно българските граждани, преди да гласуват следващата година, да знаят това, коментира президентът.
Междувременно министър-председателят Бойко Борисов заяви в Бургас, че
бюджетът за следващата година е възможно най-добрият в условията на криза.
Сред приоритетите на държавата са културата, образованието, повече пари в спорта, в инфраструктурата, заяви премиерът.
Борисов заяви още, че 10-процентният плосък данък върху доходите няма да бъде отменен.
Той коментира изказване на финансовия министър Симеон Дянков, че при един бъдещ следващ мандат може да се мисли за падане на плоския данък.
Данъчната стабилност е много важна за инвеститорите и затова не се налага промяна в размера на налозите, каза той.
"Плоският данък не случайно го въведоха социалистите, защото е несоциален. На практика, след като фирмите биват обложени, на базата на 7% влизат данъци в държавата. В една Швеция са около 70%, в Германия са 60% средно от това, което изработи един човек. Държавата му го прибира и го дава на социално слабите. В България това е 7%. Така че Станишев, като говори за социална държава, да каже защо са го въвели. Това ни отиваше ние да го въведем и щяхме да го въведем, ако нямаше финансово-икономическата криза. Сега вече няма да го пипаме, защото данъчната стабилност е много важна и за бизнеса, и за инвеститорите", каза още премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!