През второто тримесечие на годината брутният вътрешен продукт (БВП) възлиза на 19 млрд. лв. по текущи цени, съобщава Националният статистически институт (НСИ).
Преизчислен в евро, БВП е съответно 9,7 млрд., като на човек от населението се падат 1330 евро.
Сезонно изгладените данни показват растеж от 0,5% на БВП през второто тримесечие на 2012 г. в сравнение със съответното тримесечие на предходната година и с 0,3% спрямо първото тримесечие на 2012 г., посочват от НСИ.
Публикуваните днес данни на Националния статистически институт (НСИ) леко се различават от експресните оценки за състоянието на икономиката, публикувани през август. Те обаче също са предварителни.
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през второто тримесечие на годината възлиза на 16,4 млрд. лв. по текущи цени.
През второто тримесечие на 2012 г. спрямо същото тримесечие на предходната година относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката се увеличава с 0,5 процентни пункта и достига 5,4%, съобщават от НСИ.
Индустриалният сектор намалява относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0,5 процентни пункта и достига 33,4%.
Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, запазва дела си от 61,2%, както и през съответния период на предходната година, посочват от института.
По предварителни данни през второто тримесечие на 2012 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на един зает се увеличава с 3,8% в сравнение със същото тримесечие на предходната година, съобщава Националният статистически институт (НСИ).
През второто тримесечие на годината заетите в икономиката са 3,39 милиона души
В сравнение с второто тримесечие на 2011 г. броят на заетите лица е намалял с 2,8%, като са отработени с 2,7% по-малко човекочасове, посочват от НСИ.
Структурата на заетостта по икономически дейности през второто тримесечие на 2011 и 2012 г. показва увеличение на относителния дял на заетите в сектора на услугите.
По предварителни данни за второто тримесечие на годината равнището на производителността на труда е най-високо в индустриалния сектор.
Следва го секторът на услугите, а най-ниска е производителността в аграрния сектор.
Още икономически и финансови новини на PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!