"Ключово е, че сме по-кадърни от повечето държави около нас". Така министърът на финансите Симеон Дянков отговори на въпрос каква е причината за това, че броят на българите, които работят в Световната банка, е по-голям от този на гражданите на новоприсъединили се членове на ЕС.
"Имаме по-добре подготвени хора в математиката, и в езиците сме по-напред , затова нашите хора, които отиват там, са много по-конкурентоспособни от който и да било от Източна или Западна Европа", добави министърът.
Тази вечер Дянков присъства на откриване на изложба, посветена на над 20-годишното партньорство между България и Световната банка.
Като част от Световната банка съм работил в над 100 държави и съм видял какво е малко да отпуснеш бюджета, каза финансовият министър. "Като отпуснеш малко, след това ОК - отпусни още малко, и така постепенно стигаш до съседките ни. Затова работя така, както съм се научил там", заяви той.
Като основен способ за задържането на повече икономисти в България Дянков определи създаването на нови работни места и постепенното повишаване на доходите. "Година след година ние да си вдигаме доходите, докато другите държави са по-ниско от нас, както и в момента става. Въпросът е, че това трябва последователно да става доста години, докато достигнем средното в Европа", заяви той.
Хората разбираемо са нетърпеливи кога ще стане това, продължи министърът. "Преди три години бяха много радостни, когато казахме "Ще настигнем Гърция", сега те казват "Кой ти гледа Гърция, къде е Австрия?" Тази нетърпеливост някак си трябва да я преодолеем", каза още Дянков.
Част от основните забележки, които министърът очаква да чуе от утрешния доклад на Световната банка за България, са свързани със застаряването. Дянков очаква и да се повдигне темата за енергийната зависимост на страната ни. "Това е една от големите тежести на нашата икономика -
разходите, които харчим за енергия са много по-големи от средните за Европа.
Това да се отделим от руската зависимост е от двете, трите най-важни неща", заяви той.
Производството на енергия в България и енергийната ефективност бяха очертани като основни фактори за прекратяване на зависимостта. "Да се отделим от темата колко ще се произвежда, защото България и сега произвежда много повече, отколкото реално се консумира. Ние нетно изнасяме, да се фокусираме върху санирането на всички сгради,
за да не е нужно да строим постоянно нови мощности",
призова Дянков. На изложбата в НДК присъства и президентът Росен Плевнелиев, който е и патрон на изложбата, преминаваща под мотото "Chances. Choices. Changes". Изложбата ще представи съвременно българско изкуство, създадено от 25 творци от различни поколения. Около 1/3 от тези творци вече не живеят в България.
За 20 години българското изкуство успя да навакса едно голямо изоставане, заяви преди изложбата Мария Василева, главен куратор на Софийската градска художествена галерия. "От едно изкуство, което беше разпознаваемо само в границите на СИВ (бел. ред. - Съвет за икономическа взаимопомощ), за 20 г. българското изкуство се разви дотолкова, че участва в световни изложби" допълни тя.
Световната банка означава прогрес, развитие и международен диалог, затова нищо чудно, че за изложбата е подбрано съвременното изкуство, което говори на интернационален език, каза още Василева.
20 години не е случайна граница, това беше един много особен вододел на съзнанието, на усещането за изкуство, каза по повод на изложбата изкуствоведът Филип Зидаров. "Преди всичко става въпрос за комуникация, тези 20 години дадоха възможността художниците да престанат да се усещат като регионално ограничена група творци. А като граждани на света, които осъществяват тази духовна комуникация, от които всички имат нужда", поясни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!