"Финална права срещу мафията. България и Румъния в последния момент реформират съдебните си системи". Под това заглавие германският вестник "Зюддойче цайтунг" публикува статия на Катрин Лауер, която Българската редакция на радио "Дойче веле" предава с известни съкращения.
Място на събитието - Дупница, близо до българската столица София. Вътрешният министър Румен Петков е на посещение в града, за да изслуша отдавнашните оплаквания на гражданите от систематичните изнудвания, на които ги подлага местната мафия.
В Дупница обаче го посрещат стотици демонстранти, които викат "Петков, прибирай се у дома". По този начин те изразяват солидарността си с двамата богати дупнишки бизнесмени, срещу които върви следствие заради евентуални контакти с подземния свят.
Протестиращите твърдят, че обявените за престъпни босове Пламен Галев и Ангел Христов са
направили повече за общината от градската управа
В северната съседка Румъния подобни истории предизвикват неприкрито злорадство, включително и поради това, че оттатък Дунава по традиция нямат особено високо мнение за българите.
Този факт се отразява и на съперничеството за благоразположението на ЕС, към който двете страни искат да се присъединят на 1 януари 2007 г.
Само допреди три години България водеше в това състезание заради по-добрите си икономически показатели. Тогава софийските политици настояваха пред Брюксел да не ги слага в един кюп с Румъния.
Сега обаче София иска да се учи от Букурещ
на ефективност в борбата срещу корупцията и мафията. Според майския доклад на Еврокомисията за разлика от северната си съседка България все още не е създала необходимите институции за целта.
В последния момент София представи в Брюксел план за действие от сто точки, съдържащ много мерки, които в Румъния отдавна вече са предприети или в най-лошия случай чакат одобрение в парламента - закони за партийното финансиране, за прокурорския достъп до сметките при подозрение в пране на пари, разследване на корумпирани митничари.
И още нещо, което е специфична българска особеност - мерки за интензивен контрол над производството на експлозиви и над огнестрелното оръжие, защото за разлика от Румъния
в България мафията продължава да нанася смъртоносни удари
През последните четири години имаше над 150 убийства. В четвъртък за пореден път в Стара Загора бе взривена колата на кмета Евгени Желев пред жилището му.
Румънската мафия обаче не обича кръвта. Тя функционира по-скоро като паяжина от дълго изграждани политико-икономически зависимости.
Не случайно правосъдната министърка Моника Маковей сега настоява длъжностните лица да дават отчет за своите имуществени декларации не само за бизнеса на своите семейства, но и на хора, с които имат силна емоционална обвързаност.
Маковей иска по този начин да разкрие далаверите, които се въртят например между кръстници и кръщелници, защото
с такива отношения често се злоупотребява
Когато някой предприемач няма роднини в правителството, той например често пъти кани политици за кръстници на своите деца или пък за кумове на сватбата си.
Еврокомисарят по правосъдието Франко Фратини непрекъснато хвали Моника Маковей, която успя да наложи реформите въпреки масивната съпротива на съдебната система и на свои колеги от правителството.
Политическата класа в Букурещ в крайна сметка се огъна, защото никой няма интерес от предсрочни избори, с каквито непрекъснато заплашва президентът Траян Бъсеску.
Въпреки своето престараване Моника Маковей сигурно ще влезе в историята като локомотивът, изтеглил Румъния до ЕС. В Букурещ вече говорят, че тя ще бъде и бъдещата еврокомисарка на страната. В България обаче все още не се вижда жена като нея на хоризонта.