Специалният пратеник на "Нувел Обс" в Калифорния пък търси там не удоволствията на плътта, а открива "бедност в рая". Именно в този "невероятно богат американски щат, където са регистрирани 1/3 от продадените в света автомобили, се оказва, че едно от всеки пет деца живее под прага на бедността". Става въпрос за 2 млн. калифорнийчета, които живеят без осигурени медицински грижи, подчертава "Нувел Обс". Анализаторите отдават това социално бедствие на огромната вълна от мексиканска имиграция.
В Бевърли Хилс нещта са по-различни. Там Дейв празнува своя рожден ден, а родителите му организират голямо парти, което струва около 15 000 долара. А подаръкът е мини-ферари на стойност 18 000 долара. Набаби - така определя богатите калифорнийци "Нувел Обсерватьор"
"Курие ентернасионал" препечатва от "Сънди Телеграф" статия, посветена на руските "набаби", сиреч новобогаташи. Те детронираха богатите араби, установявайки се в Лондон. Руската колония в Лондон наброява 200 000 души, от които 700 мултимилионери. За десет години числото на визите, издадени от посолството на Великобритания в Москва, се е увеличило осем пъти. Изданието разказва, че Роман Абрамович, руският милиардер, купил за 150 млн. лири стерлинги футболния клуб "Челси", се е присъединил към тази общност. Абрамович притежава състояние, което се оценява на 4,8 млрд. долара. Той пътува винаги в компанията на трима охранители и в блиндиран мерцедес. Петте му деца вече учат в престижни частни училища в Лондон.
В същото време сп. "Мариан" отправя апел: Африка загива. Черният континент, изтощен от граждански войни, глад и СПИН, е сериозно заобиколен от световните финансови потоци. Според изданието Африка, в своята част около пустинята Сахара, е зрелищен пример за провала на глобалния неолиберализъм. Тази част на африканския континент има 650 млн. население, 1/3 от което страда от недохранване и има сериозен проблем с достъпа до вода и храна.
С поглед към Африка "Фигаро магазин" публикува интервю с алжирския президент Абделазис Бутефлика, който смята, че "прошката и мирът са възможни в неговата страна".
"Телерама" решава да види нещата наистина глобално - през френския език - и излиза с провокативната формула: "Първият човек на перото всъщност е бил жена". Става дума за опит на есеиста Пиер Лепап да се направи анализ на френския език (от 842 г. до смъртта на Сартр).
И още едно писателско есе, този път на Кристиян Лаборд в "Поен", което е апотеоз на "Тур дьо Франс". Това колоездачно състезание е такова събитие, че в новия речник "Ларус" (2004) Ланс, Луис и Нийл Армстронг вече фигурират в раздела на понятията, доколкото с тези легендарни имена се свързват жълтата фланелка, томпета и Луната. А това, според Кристиян Лаборд, всъщност е "един и същи цвят - жълтият, който има една и съща хубост и е един и същи блян".