В продължение на десетилетия водните полевки бяха често срещани в Южен Уелс, но днес този застрашен вид вече е почти изчезнал в региона. Според Тръста за дивата природа те са останали само на няколко места, пише ВВС. Изправени пред все по-несигурно бъдеще, природозащитниците търсят нови начини да проследят и предпазят тези срамежливи животни – чрез брокат.
Иновативен подход с ядлив брокат
Инициативата Cymru за опазване на природата (INCC) се надява като предлагат на водните полевки нещо блестящо за ядене, да получи ценни улики за тяхното местоположение и навици в природата. Използваният брокат е ядлив и биоразградим – същият, като този, използван за украса на торти, като е преминал консултации с ветеринари, за да се гарантира, че не представлява опасност.
"Това е техника, която вече сме използвали за опазването на други видове – например язовци, като ги примамваме с фъстъци и специални пелети," обяснява Роб Пари, главен изпълнителен директор на INCC. "Просто адаптирахме мащаба към водните полевки и използваме брокат."
Как работи бляскавият експеримент?
New "Top Stories" post from BBC News: Water voles are almost extinct in Wales - could edible glitter save them? https://t.co/Yy53J66xo0
— Chris Abraham (@chrisabraham) May 19, 2025
След като водните полевки изядат ябълките, покрити с брокат, частиците преминават през храносмилателната им система и излизат с изпражненията. Това дава възможност на природозащитниците, които често бъркат водната полевка с кафяв плъх, да проследят отделни индивиди и дори различни семейства – използвайки цветни вариации на броката, за да разберат кой къде се движи.
Ключ към бъдещето на вида
Чрез проследяването на изпражнения с брокат в различни локации, експертите ще могат да получат безкрайно ценна информация за това как водните полевки използват и обитават различните местообитания. Това дава основа за предприемане на целенасочени мерки – премахване на инвазивни дървета, ограждане на речни брегове, редуциране на пашата на овце в определени зони.
"Ще можем да видим най-важните територии, техния размер и как се придвижват водните полевки," казва Роб Пари. "Дали използват само линейните канавки или се разпространяват и в по-мокрите зони и пасищата. Тези данни ще са решаващи за планирането на бъдещи природозащитни мерки."
Първите изпитания – изкушаващ брокат върху ябълка
Преди да се приложи новата стратегия в природата, учените я тестват върху водни полевки в плен като част от по-широк проект за повторното им въвеждане, ръководен от Природните ресурси на Уелс (NRW). Брокатът се поръсва върху парчета ябълка – любимо лакомство за тези дребни бозайници.
"Те си доставят всичко необходимо от ябълки, моркови и малко сушена храна за зайци," разказва Ричард Дейвис от NRW, който вече успешно е отгледал и повторно въвел в природата стотици водни полевки. Все пак Дейвис отбелязва, че освобождаването им не гарантира оцеляване: "Повечето хищници във Великобритания биха ги уловили с лекота. Полевките трябва да се справят с тежко хищничество и да се възпроизвеждат успешно."
Първите резултати – надежда сред предизвикателствата
There has been a 20% decline in water voles since 2011 https://t.co/xbh2p6YF3n#Springwatch pic.twitter.com/ia2zp6ZNLV
— BBC Springwatch (@BBCSpringwatch) June 13, 2018
BBC News проследи експеримента на място: блестящата лилава ябълка бе поставена в кошарата на водните полевки. Първоначално храната остана недокосната, но час по-късно беше изядена.
Проектът следи не само дали полевките ще приемат новото лакомство, но и дали брокатът ще остане отчетлив през целия процес. Само 24 часа по-късно екипът открива първото малко блестящо изпражнение – успешен знак, че методът работи!
Борба срещу изчезването: фактори и бъдещи стъпки
Пари подчертава, че бъдещето на водните полевки е било определяно от серия неблагоприятни фактори: "Изсушихме много от влажните зони, бутнахме ги в канавки, а после се появи американската норка – инвазивен вид и перфектен хищник, пред който полевките нямат шанс."
Новаторските подходи обаче дават надежда: въпреки че са изключително срамежливи и чувствителни към промените в околната среда, водните полевки не отхвърлиха блестящата си храна. Ентусиазираният екип вярва, че постигнатото с бляскавите изпражнения ще помогне за нови мерки, които да спасят вида.