Л ошият брак не само прави партньорите нещастни, но може да навреди и на паметта им.
Проучването на специалисти от университета на Охайо потвърждава предположението, че постоянният стрес, предизвикан от партньор или началник тиранин, възпалява невроните в мозъка и уврежда паметта.
Главен виновник за неблагоприятния ефект се оказва имунната система.
В експерименти с мишки изследователите са установили, че гризачите, които е трябвало постоянно да понасят по-едър и агресивен тиранин, не са в състояние да си спомнят пътя извън лабиринт - нещо, с което преди това са се справяли.
Изследването, публикувано в сп. "Джърнъл ъв нюролъджи", може да даде нови насоки за лечение на индивиди, подложени на продължителен умствен тормоз.
"В случая говорим за хроничен, не за краткотраен стрес", казва професор Джонатан Годбаут от изследователския екип.
В първото по рода си изследване, целящо да установи връзката между краткосрочната памет и продължителния стрес, освен "социално поражение", при гризачи са наблюдавани и изменения в мозъка.
Сред тях са възпалителни процеси, предизвикани от имунната система в отговор на външния натиск. Свидетелство за имунна реакция е наличието в мозъка на стресираните гризачи на имунни клетки, известни като макрофаги.
Това е позволило на учените да установят, че проблемите с краткосрочната памет се дължат на възпаленията, предизвикани от имунната система.
Ето и нашите 3 предложения за по-щастлив брак:
Домакинска работа за по-щастлив брак?
Какво е общото между красивата жена и щастливия брак
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!