Л атвия прие от България координационната роля на инициативата "Три морета" на завършилата в София Шеста среща на върха на инициативата. Президентът Румен Радев предаде на церемония флага на инициативата на латвийския държавен глава Егилс Левитс.
На Срещата на върха в София беше приета Съвместна декларация на държавните ръководители. Президентът Радев посочи, че тя е израз на общата политическа воля да се работи за ускореното развитие на региона чрез подобрена транспортна, енергийна и инфраструктурна свързаност, чрез стимулиране на публично-частните партньорства, чрез въвеждане на нови иновативни модели за развитие.
България пое домакинството на инициативата "Три морета" във важен етап, когато се стремим да ускорим прехода от политическо говорене към практически действия и реални резултати, посочи президентът Радев. Той отбеляза, че е постигнато съгласие за споразумение между агенциите за насърчаване на инвестициите на страните в инициативата, задълбочено е и партньорството между индустриалните камари. По предложение на България е сключено споразумение за партньорство и изграждане на партньорска мрежа между агенциите за иновации на страните от "Три морета". Радев отбеляза и първите три инвестиции по инициативата - в транспорт, енергетика, дигитализация, случили се в последните месеци, и изрази надежда, че това ускорение и динамика ще продължат и за в бъдеще.
Срещата на върха в София е ясно доказателство, че в резултат на общата политическа воля, подобрена координация, усърдна работа, инициативата се развива с бързи темпове, има реални резултати и става все по-привлекателна в регионален и в глобален план, обобщи Румен Радев.
В рамките на завършилата среща беше валидирана пощенска марка по случай българското домакинство на "Три морета".
България се стреми да привлече повече инвестиции от САЩ в областта на информационните технологии и иновациите. САЩ е един от технологичните лидери в света и успешните двустранни партньорства в сферите с висока добавена стойност следва да бъдат надградени.
Това заяви по-рано днес президентът Румен Радев на среща с делегация от Конгреса на САЩ, водена от сенаторите Бен Кардин и Роджър Уикър и конгресмен Джо Уилсън.
Разговорът се проведе в рамките на Шестата Среща на върха на Инициативата "Три морета", съобщават от президентството.
Представителите на Конгреса изразиха пред българския държавен глава последователната подкрепа на САЩ за "Три морета", включително за Инвестиционния фонд на Инициативата. Те откроиха и приноса на "Три морета" за енергийната диверсификация в региона и за развитието на инфраструктурната свързаност между страните от Централна и Източна Европа, което има своето значение за устойчивото развитие на обединена и просперираща Европа, съобщават още от пресцентъра на президентството.
Двустранното партньорство в борбата с корупцията, също обсъдено по време на срещата.
"Наложените от САЩ санкции по Глобалния закон "Магнитски" на български граждани и компании са ясен знак в подкрепа на стремежа на гражданското общество за постигане на реални резултати в утвърждаването на върховенството на правото", подчерта президентът Радев.
"Корупцията е враг на добрите управленски практики и на демокрацията", изтъкнаха представители на Конгреса на САЩ. Те поставиха и въпроса за състоянието на медийната среда в България, която в международната класация на "Репортери без граници" за медийна свобода заема 112-о място. По думите на държавния глава, свободата на медиите е един от фундаментите на демокрацията и е необходимо пълното изсветляване на финансирането на медиите в страната, особено по отношение на получаваните средства от държавни институции и по линия на европейските фондове. Съществува пряка зависимост между високите нива на корупция в дадена страна и липсата на медийна свобода", подчерта още президентът.
Двустранното партньорство в сферата на киберсигурността и отбраната също бе обсъдено по време на срещата.
Високо ценим подкрепата на стратегическите ни партньори – САЩ, ЕК, Германия.
Реализацията на приоритетните проекти на инициативата "Три морета" ще промени коренно ситуацията в нашия регион и Европа като цяло.
Това заяви президентът Румен Радев при откриването на дискусиите във втория ден на инициативата "Три морета".
"Реализацията на приоритетните проекти на инициатива "Три морета" ще промени коренно ситуацията в устойчивото развитие на нашия регион и Европа като цяло. Постоянното развитие на тези проекти - 90, през 2021 г. показва нивото на нашите амбиции. Въпреки това тези амбиции показват, че има значителен дефицит и сме изправени пред необходимостта да ги реализираме, независимо от бюджета, което дава още един повод за дискусия колко ефикасни сме ние в реализиране на трансграничните, вътрешнорегионалните подходи като развиваме многогодишната европейска финансова рамка и нашите планове", допълни държавният глава.
Той припомни, че в четвъртък на форума беше обсъдена визията как да бъде развито по-добро сътрудничество и свързаност в образованието, науката, технологиите и иновациите като основа и гаранция за просперитет, бъдещо развитие и конкурентоспособност.
"Вярвам, че нашите открити и всеобхватни дискусии проправят път към засилването на устойчивото развитие. Това е ключът към успеха. Щастлив съм да кажа, че ще започнем нашата среща с приемането на съвместната софийска декларация, която ще демонстрира нашата жизненост, основана върху нашата обща политическа воля и ангажименти", допълни Румен Радев.
По-рано днес президентът Румен Радев проведе срещи с "Гугъл" и "Амазон"
България е готова да насърчи компаниите, които инвестират в развитието на човешкия капитал, да разширят своето присъствие в страната.
Това заяви президентът Румен Радев който проведе срещи с представители на технологичните гиганти "Амазон" и "Гугъл". Двете компании са сред над 400-те участници в международния бизнес форум, който се провежда в рамките на Инициативата "Три морета".
"Ежегодно български младежи заемат призови места на международните олимпиади по математика, физика и компютърна лингвистика и страната ни има за цел да развие среда, в която те да реализират своя талант", посочи президентът. Румен Радев отбеляза и утвърждаването на България като "столица" на информационните технологии в Югоизточна Европа, както и като една от водещите дестинации за развитие на новостартиращи компании, което се оценява от инвеститорите.
Представителите на "Амазон" и "Гугъл" поздравиха българския президент за включването на научната и образователната свързаност към приоритетите на Инициативата "Три морета" и изразиха интерес към развитие на общи проекти.
Платформите на "Гугъл", използвани за организацията на дистанционно обучение в средните училища поради пандемията, вече са доказали своята практичност и отговарят на целите на Инициативата, посочиха от компанията. Дигитализацията на икономиката винаги води до добавена стойност и нови работни места, бе подчертано още на срещата. Обща бе и позицията, че без научна и образователна кохезия в Европа не може да се развива съвременна инфраструктура в региона, нито да се постигне реално социално и икономическо сближаване в Европейския съюз.
Продължава срещата на върха на инициативата "Три морета", която обединява 12 държави от Европейския съюз между Балтийско, Адриатическо и Черно море. В рамките на събитието в Националния дворец на културата, се провежда и бизнес форум, в който участват над 400 представители на българския и чуждестранния бизнес.
В тазгодишната Среща на върха освен държавните глави участват и висши представители на изпълнителните власти на държави участнички. В четвъртък в първия ден от срещата, участие взе и американският президент Джо Байдън. Той заяви, че регионът има невероятен потенциал и прехвърли дебатите към тема сигурност и борба с корупцията.
Байдън към "Три морета" в София: Да се изкорени корупцията
Радев: Бизнес интересът към "Три морета" говори за потенциала на региона
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!