С ветлината неизбежно побеждава мрака, стига да има хора с доблест и кураж, които да не се страхуват да се борят за нея. Това заяви президентът Румен Радев, който присъства на отбелязването осмия ден на празника Ханука в Централната софийска синагога.
„Благодаря за възможността за пореден път да споделя с вас празника на светлината. За мен е истинско удоволствие да бъда гост на българската еврейска общност в прекрасната софийска синагога и да запаля една от свещите на ханукията, което за мен е истинска чест. По един символичен начин Ханука ни напомня, че макар тъмнината да съпътства човечеството от зората на неговата история, с нашите усилия, открити сърца и вяра в доброто ние можем да дадем път на светлината. Можем да прогоним мрака отвъд света на човека, да съградим заедно нова надежда, повече справедливост и искрена съпричастност между хората. За това вярвам, че този древен завет ни е особено нужен днес“, каза президентът Радев.
„Този празник много евреи по света ще го посрещнат в несигурност и безпокойство. Станахме свидетели на безпрецедентни терористични атаки срещу държавата Израел, които отнеха живота на много хора. Мнозина други бяха отвлечени и съдбата на много от тях остава неизвестна. Ние споделяме тревогите за участта на всички невинни жертви“, допълни още той.
Държавният глава отбеляза, че нашата искрена надежда трябва да бъде час по-скоро да бъде постигнат мир.
„Да се създадат необходимите условия за справедливо и устойчиво решение, основано на двете държави, което да гарантира сигурност и стабилност за всички. Нашата искрена надежда е да няма повече невинни мирни жертви и от двете страни“, каза още Румен Радев.
По думите му борбата срещу злото и победата над него трябва да започва с малките неща в живота, сред които грижата за близките, съседите и приятелите.
Гости на церемонията бяха още председателят на Народното събрание Росен Желязков, кметът на Столичната община Васил Терзиев, депутати, представители на Министерския съвет, на дипломатическите мисии в България, на вероизповеданията и други официални лица.
Въпреки нашите верски различия, заедно сме в хуманизма, борбата и вярата си, че доброто ще победи злото. Това каза председателят на Народното събрание Росен Желязков.
Желязков отбеляза, че това са празници на семейството, празници, които ни правят хора.
В началото на церемонията четиригодишната Хана донесе огъня, с който беше запален „шамаш“ – основната свещ на Ханука.
Започнах с Хана, защото когато с нейната невинна, по детски непохватна стъпка пристъпи към запалването на ханукията, усетих смисъла не само на празника, а на онова, което всички се питаме – за смисъла на човешкия живот, каза Желязков. В тези малки непохватни стъпки на това прекрасно дете, което олицетворява бъдещето на човечеството, на човешкия род, добави той.
Антагонизмът на светлината е мрак, а ние сме избрали да празнуваме светлината, изтъкна председателят на парламента. Светлината, която е свързана с маслото, с елея, с тази символика на борбата, довела до освобождението, но е запалила огъня, който не е угаснал в храма, горяла е до момента, в който се е създал новият елей и днес си казваме на осмия ден - честит празник на светлината, добави Желязков. Той каза, че си честитим усещането за това, че мъдростта, която е била преди нас – библейската мъдрост, ще успеем да я предадем след нас, „на Хана, на нейните деца и внуци“.
Ханука е празник на победата на доброто. Това каза столичният кмет Васил Терзиев.
Той подчерта, че това е празник, почитащ чудото на живота, и празник на надеждата. За нас и за нашите приятели от еврейската общност тази година празникът на светлината е обгърнат в мрак и тъга, причинени от изгубените животи и отнетите съдби след терористичните атаки над невинни граждани, каза Терзиев.
По думите му символът на пламъка, който не гасне, ни припомня, че в тъмнината на живота винаги можем да открием светлината на надеждата. Днес почитаме вековната традиция като разпалваме светлините на менората, не само в храма, но и в сърцата си. Няма думи, които да лекуват тъгата от изгубени близки и разрушена справедливост, пред нас обаче е светлината на менората, която ни напомня за тържеството на тъмнината над светлината, каза още Терзиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!