Местан: Има добре планиран сценарий за подценяване на резултата на ДПС
Лютви Местан   
Източник: БГНЕС

И ма добре планиран сценарий за подценяване на резултата на ДПС на местните избори, заяви на пресконференция в Народното събрание лидерът на ДПС Лютви Местан.

Той допълни, че друга цел на този сценарий е да се хиперболизира „твърде скромният резултат на Реформаторския блок (РБ)“.

Според Местан това се прави, защото „силният резултат на ДПС се възприема като проблем за властовата форма и за стабилността на кабинета“.

Дали това е основателно или не е вторичен въпрос, но това явно е доминация в мисленето на малките партньори в управляващата коалиция, допълни той.

Лидерът на ДПС заяви, че тази сутрин е останал с впечатление, че „и на ГЕРБ вече им е писнало от това хиперболизиране на повече от скромния резултат на РБ“.

Според Местан затова и председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов е оцени резултата на РБ не като слаб, а като много слаб.

Местан заяви, че и по трите показателя – брой кметове на общини, брой общински съветници и брой кметове на кметства, ДПС регистрира на тези местни избори

„рекордно висок резултат за цялата си история“.

По думите му срещу 33-ма кметове, избрани с еднопартийна листа на ДПС, плюс шестима, чийто ДПС профил е неоспорим, с всичките уговорки стоят едва седем кметове на РБ.

Тезата за успеха на реформаторите и неуспеха на ДПС вече започва да звучи карикатурно, несериозно, жалко,

коментира Местан. Числата от изборния резултат показват, че стратегията за елиминирането и отслабването на ДПС не само че не успяла, а точно обратното. ДПС, бидейки в опозиция, без корпоративни гласове, разшири и географски, и количествено, и качествено своето участие в местната власт, допълни той.

Не бих препоръчал на никого да види в казусите Кубрат, Исперих и Никола Козлево каквато и да е негативна тенденция за ДПС,

каза Местан и допълни, че умеят да четат знаците на избирателя. „Тези избори разбиха много митове – за етно-корпоративната партия, за купените гласове от ДПС. А кой купува гласове не знам, но съм свидетел на обвинения много отчетливо отправяни между коалиционните партии от властта. Чухте тежките обвинения срещу ГЕРБ в Пловдив, в Плевен“, заяви Местан.

Според него местният вот е прелегитимирал Бойко Борисов като основен носител на властта. Пред Борисов и ГЕРБ опозицията трудно ще намери аргументи да постави въпрос за предсрочни избори, каза той. Но

резултатите на коалиционните партньори на ГЕРБ не потвърждават властовите им амбиции и позиции,

смята той. Местан заяви, че ДПС ще засили критичното си говорене срещу порочната формула на властта. Вотът ни задължава да сме по-отчетливо опозиционни, допълни той. „Коалиционни партньори с такъв грозен език да са му едновременно и халал, и хак на г-н Борисов, защото не аз, а той си ги избра“, заяви Местан в коментар на изказване на Георг Спартански.

Попитан каква е ролята на ГЕРБ за етническия мир в страната Местан заяви, че е чул от Борисов „една много интересна претенция, че освен ДПС и ГЕРБ е гарант за мюсюлманите“. Аз твърдя, че не е редно само ДПС да бъде гарант за мюсюлманите и непрекъсната призоваваме за широко политическо съгласие, когато става въпрос за над политически категории като права и свободи на човека, допълни той. Местан обаче попита „как Борисов гарантира малцинствата и с кого – с Валери Симеонов, с „Патриотичния фронт“ ли?“.

В отговор на въпрос за конституционните промени Лютви Местан заяви, че движението ясно е изразило своята позиция, няма да отстъпи от поетите ангажименти и ще остане докрай отговорно.

По повод думите на Местан, че „и на ГЕРБ вече им е писнало от това хиперболизиране на повече от скромния резултат на РБ", председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира:

„Много е крайно това, по принцип никога не ми писва нищо,

аз съм достатъчно устойчив човек и мога да понеса абсолютно всичко“. Най-важното е да се водим от обществения и от националния интерес и днес, когато имаме стабилно правителство, на фона на нашите съседни държави, да запазим тази стабилност. Тя е изключително важна за държавата и дори някои неща да не ти харесват, трябва да ги преглътнеш, но да вървиш напред, посочи той.

И премиерът, и аз просто помолихме реформаторите да бъдат малко по-смирени, защото трябва да отчитаме и реалните резултати, които бяха постигнати на местните избори, заяви Цветан Цветанов.

Ако изборите бяха парламентарни, надали щяхме да разчитаме на подкрепата на Реформаторския блок, защото надали щяха да влязат в парламента, коментира пред журналисти  Не може да имаш седем кметове, които да си спечелил с общо механичен сбор от около 20 хил. избиратели, и да казваш, че си постигнал голям успех и си се легитимирал в публичното пространство, добави той. 

На въпрос дали ДПС изглеждат по-смирени от реформаторите, Цветан Цветанов отговори: „Да си призная честно

на няколко пъти опозицията проявява по-голямо национално отговорно поведение“.

Според него обаче разумът на реформаторите ще надделее.

Относно поредното настояване на ДПС за необходимост от промяна на управленската формула, Цветан Цветанов коментира, че трябва да се прави разграничение между местни и парламентарни избори. Затова недейте да очаквате от мен да давам някакви крайни оценки, след като ние в момента правим още анализи за проведените местни избори, добави той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ново забавяне на доставката на F-16 от САЩ за България

Ново забавяне на доставката на F-16 от САЩ за България

България Преди 1 час

Българската страна е изпратила запитване до САЩ и за самолети F-16 втора употреба

Дара ще получи пожизнен семеен билет за музеите в Бургаска област

Дара ще получи пожизнен семеен билет за музеите в Бургаска област

Любопитно Преди 1 час

Пожизненият семеен билет ще дава достъп и до редица археологически и културно-исторически обекти в региона

„С кръв по устата и обляна в сълзи“: Майка предпази детето си след като влак се преобърна в Източен Съсекс

„С кръв по устата и обляна в сълзи“: Майка предпази детето си след като влак се преобърна в Източен Съсекс

Свят Преди 3 часа

Три вагона на влак на Southern са излезли от релсите и са се преобърнали; започна независимо разследване

Северна Корея се готви да прати още хиляди войници в Русия

Северна Корея се готви да прати още хиляди войници в Русия

Свят Преди 4 часа

Украинският президент Зеленски предупреждава, че Северна Корея иска да предостави още десетки хиляди войници на Русия

Неравноправни клаузи между родители и частни детски градини откри КЗП

Неравноправни клаузи между родители и частни детски градини откри КЗП

България Преди 4 часа

Комисията проверява частни детски ясли, градини и училища в цялата страна.

Спряха пипер от Северна Македония с наднормено съдържание на пестицид

Спряха пипер от Северна Македония с наднормено съдържание на пестицид

България Преди 4 часа

Засиленият граничен контрол на БАБХ продължава

Социалните партньори продължават преговорите за нов механизъм за минималната заплата, а от КНСБ очакват размерът ѝ да се повиши и без окончателно споразумение.

КНСБ очаква минимална заплата до 680 евро

Парите ни Преди 4 часа

Синдикатът отхвърля вариант минималната заплата да е 50% от основната средна

Русия Владимир

„Черна искра“: Руската нелегална мрежа, за която почти всичко се знае от един човек

Свят Преди 4 часа

Групата казва, че има членове в почти всички региони на Русия, но голяма част от твърденията ѝ не са независимо потвърдени

Ламин Ямал и Инес Гарсия

Снимки от рождения ден на Ламин Ямал: Влюбен в Инес Гарсия, стилен синхрон и звезден купон

Любопитно Преди 4 часа

Футболната звезда отпразнува 19-ия си рожден ден и световната титла в средновековно имение край Барселона с пищно парти и куп известни изпълнители.

Космическа мистерия: Джеймс Уеб откри гигантска „звезда - черна дупка“

Космическа мистерия: Джеймс Уеб откри гигантска „звезда - черна дупка“

Любопитно Преди 4 часа

Учени от MIT откриха нов тип космически обект с телескопа „Джеймс Уеб“ – черна дупка, обвита в толкова плътен водороден пашкул, че се държи като гигантска звезда. Откритието може да разкрие тайната за зараждането на първите чудовища във Вселената

Безработицата в България остава ниска на годишна база, но през второто тримесечие на 2026 г. без работа са с около 10 хил. души повече спрямо началото на годината.

Безработицата се покачва до 3,5%, но остава под нивото отпреди година

Парите ни Преди 4 часа

Над 107 хил. души са без работа, а младежката безработица достига 8,1%, показват последните данни на НСИ

Вандали унищожиха стенопис на Феран Торес в Барселона след триумфа на Мондиал 2026

Вандали унищожиха стенопис на Феран Торес в Барселона след триумфа на Мондиал 2026

Любопитно Преди 4 часа

Творбата на известния уличен художник TVboy, посветена на героя от финала срещу Аржентина, бе заличена с бяла боя и политически послания

Сърджан Джокович

Бащата на Новак Джокович помогна на журналист на NOVA в труден момент

България Преди 4 часа

Сърджан Джокович организирал медицинска помощ за Петя Желева, след като ѝ прилошало по време на пътуване към Белград

Пропуснат шанс: Защо Матю Макконъхи отказа главната роля в хита „Последните оцелели“

Пропуснат шанс: Защо Матю Макконъхи отказа главната роля в хита „Последните оцелели“

Любопитно Преди 5 часа

Матю Макконъхи разкри, че е отказал главната роля на Джоел в хитовия сериал „Последните оцелели“, която по-късно донесе световна слава и номинации за „Еми“ на Педро Паскал. Актьорът призна, че тогава е преосмислял приоритетите си в кариерата.

Мила Кунис

От секси бунтарка до зловеща балерина: 7 незабравими роли на Мила Кунис

Любопитно Преди 5 часа

Припомняме образите на актрисата в „Black Swan“, „Ted“, „Friends with Benefits“ и още популярни продукции