С лед Никола Филчев и Сотир Цацаров, и сегашният главен прокурор Иван Гешев реши да проверява приватизационните сделки. Гешев възложи на контраразузнаването да извърши пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол от отговарящите за това министерства, агенции и други държавни ведомства.

Парламентът и президентът приветстваха инициативата и тъй като давностният срок за тези престъпления отдавна е изтекъл депутатите от „Атака” предложиха промяна в Наказателния кодекс, с която да се премахне срокът на давност по отношение на приватизационните сделки.

Иван Гешев възложи проверка на приватизацията

Предложение, което според юристи няма да мине през Конституционния съд. За приватизацията и това, което се случи в смътните години на българския преход пред NOVA говори бившият вицепремиер професор Димитър Луджев.

„При българската приватизация почти всички сделки, които бяха извършени, са законосъобразни.

Практиката показва, че най-добри за България са сделките, които са с участие на стратегически чуждестранни партньори. Приватизацията трябваше да бъде форма на модернизация. Обаче при нас това не беше изгодно на силовите групировки, които до този момент контролираха голяма част от българските предприятия и ги източваха.

Не беше изгодно и за българските политици. Затова измислиха куп схеми за повече справедливост. Една от тях бяха РМД-тата. Тя беше измислена от Румен Гечев. Тогава той беше вицепремиер  в кабинета на Виденов. Тази схема даваше възможност управителите на тези фирми да ги придобият с по-голяма отстъпка на цената”, посочи Луджев.

Зайкова: Гешев да вкара някой премиер в затвора

Луджев поясни, че

на търг са били направени не повече от 10% от сделките при приватизацията.

„Около 50% бяха направени по чл. 35 от Закона, което означава без търг и без конкурс. С преговори с потенциален купувач бяха осъществени около 20-25% от сделките. Жан Виденов и Гечев направиха т.нар. масова приватизация. Там ще видите прекрасни схеми как бизнес и силови структури с някой министър присвояват едно или друго предприятие, извършват една или друга престъпна финансова схема”, добави той.

„След това стигаме до НДСВ, които направиха сделките за ЕРП-тата, приватизацията на БТК, „Булгартабак” и др. Приватизацията е извършена от управляващите, в съучастничество с „важните” за тях групировки и бизнесмени. Много хора са създадени по времето на Костов. Не са само Иво Попов и Огнян Донев. Съдебните дела обаче показаха законосъобразно извършени приватизационни и други сделки”, каза още Луджев.

„Не само приватизацията.

Всички банки, които фалираха завлякоха държавата с милиарди. Тези пари къде отидоха?

Коментар: Истината за приватизацията

Насочиха се към частни лица, обикновено офшорни фирми, които после Костов пусна за голямата приватизация. В нея са участвали над 220 офшорни фирми. Да не би Костов и управляващите да не знаеха какво е това офшорна фирма и на кого са тези пари там. Тези пари, които доведоха до фалита на България през 1996 г., отидоха за покупки на предприятия, хотели и т.н.”, обясни той.

Според него цялата приватизация у нас е била непрозрачна и несправедлива. „Не е форма на модернизация, а на ликвидация. Под всяка сделка е написано кой е взел решението. Дали е на агенция, зам.-министър, това е написано. Тези хора трябва да понесат наказание, стига да се докаже, че са извършили нещо незаконно. Всичко е извършено по законен ред”, посочи Луджев.

„Масовата приватизация беше една политически оправдана и завоалирана форма на ликвидация.

83% от държавните и общинските активи, които бяха приватизирани, след това са ликвидирани. Да, имаме пазарна икономика, но въпросът е каква е тя. Имаме една уродлива, второкачествена пазарна икономика, в която и до ден днешен сивият сектор е в порядъка на около 30-40%”, допълни вицепремиерът Луджев.

Целия разговор чуйте във видеото горе.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
9 навика, които бавно и сигурно „убиват“ мозъка ти

9 навика, които бавно и сигурно „убиват“ мозъка ти

Любопитно Преди 9 минути

Твоята концентрация, памет и настроение страдат тихо – открий кои ежедневни действия могат да ти навредят и как да ги избегнеш

<p>Арести в&nbsp;Драматичния театър Пловдив</p>

Задържаха с марихуана сценични работници на Драматичния театър Пловдив

България Преди 26 минути

Полицаите са обискирали служебен бус, паркиран на "Гроздовия пазар"

<p>Глобална заплаха: Концентрацията на СО<sub>2</sub> достигна рекордни нива през 2024 г.</p>

Глобална заплаха: Концентрацията на СО2 достигна рекордни нива през 2024 г.

Свят Преди 39 минути

Концентрациите на СО2 сега са с повече от 50% по-високи, отколкото преди хората да започнат да изгарят големи количества изкопаеми горива

Роналдо отново пише история, счупвайки рекорд, който изглеждаше недостижим

Роналдо отново пише история, счупвайки рекорд, който изглеждаше недостижим

Свят Преди 47 минути

Кристиано Роналдо с нов исторически рекорд – най-много голове в квалификациите за Световното, докато Англия осигури място за Мондиал 2026

<p>Ръст в&nbsp;стойността на малката потребителска кошница през септември, ето с колко</p>

КНСБ: С 0,5 процента се е повишила стойността на малката потребителска кошница през септември

Пари Преди 58 минути

Цените на дребно и на едро са със сериозни отклонения, отчитат също от синдиката

<p>Объркана поръчка предизвика кървава свада между 7 души</p>

Объркана поръчка предизвика кървава свада в ресторант в Тексас

Свят Преди 1 час

Въпреки хаоса, не са съобщени сериозни наранявания

Почина легендата на ЦСКА и националния отбор Иван Зафиров

Почина легендата на ЦСКА и националния отбор Иван Зафиров

България Преди 1 час

Тъжната новина съобщи синът му Мартин Зафиров

<p>Израел: Едно от телата, предадени от &quot;Хамас&quot;, не е на заложник</p>

Израел съобщи, че едно от телата, предадени от "Хамас", не е на заложник

Свят Преди 1 час

"Четвъртото тяло, предадено на Израел от "Хамас", не съответства на нито един от заложниците“

<p>Пеевски се срещна с шампиона по вдигане на тежести&nbsp;Карлос Насар</p>

Делян Пеевски се срещна с шампиона по вдигане на тежести Карлос Насар

България Преди 1 час

Пеевски поздрави шампиона за славата, гордостта и самочувствието, които носи на България с успехите си

Пожар в "Стомана Индъстри" в Перник

Пожар в "Стомана Индъстри" в Перник

България Преди 1 час

По първоначална информация огънят е тръгнал от самозапалване на стружки

Тодор Дърлянов: Наводнихме НAТФИЗ

Тодор Дърлянов: Наводнихме НAТФИЗ

Любопитно Преди 1 час

В новия епизод на The Voice Cast гостува актьорът Тодор Дърлянов, познат от телевизионния сериал „Седем часа разлика“

<p>Тръмп награди Чарли Кърк с Президентския медал за свобода</p>

Доналд Тръмп посмъртно удостои Чарли Кърк с Президентския медал за свобода

Свят Преди 1 час

Най-високото гражданско отличие на САЩ беше връчено на вдовицата на консервативния активист, Ерика Кърк

<p>Радев отличи трима офицери от ВВС с Почетния знак на президента</p>

Румен Радев отличи трима офицери от ВВС с Почетния знак на президента

България Преди 1 час

В словото си държавният глава подчерта, че тримата отличени са пример за професионализъм, дълг и отдаденост на авиационната кауза

Актрисата Селма Блеър разказа за битката с множествената склероза

Актрисата Селма Блеър разказа за битката с множествената склероза

Свят Преди 1 час

Актрисата разкри, че въпреки наличието на симптоми още от детството, множествената склероза е диагностицирана едва когато е на 40 години

Еврото идва: КЗП и НАП разкриха вашите права при покупка

Еврото идва: КЗП и НАП разкриха вашите права при покупка

България Преди 1 час

Все по-често хората задават въпроси, свързани с рекламации и гаранции, но много от тях не са запознати с реалните си права по закон