Как да се пазим от есемес измами
Източник: Thinkstock/Guliver

Е семес измамите се отразяват отрицателно както на потребителите на мобилни услуги, така и на множеството дарителски кампании, целящи да съберат средства за животоспасяващи операции.

Това коментира пред БТА Александър Балкански, експерт в областта на телекомуникационнните услуги.

Този вид измами се срещат изключително рядко, за разлика от телефонните, тъй като номерът на изпращача е лесно проследим, сумите са незначителни, а изплащането им става месец след потреблението, което минимизира злоупотребите, обясни той.

"Измамите чрез есемес провокират жертвите да се обадят или изпратят кратко съобщение на номер с добавена стойност. Целта на измамниците е да получат много на брой минимални суми от порядъка на 5-10 лева. За разлика от телефонните измами, тук се знае, че групата около организаторите е голяма, но пък сумите са малки", обясни Балкански.

Той препоръчва при съмнения в някое позвъняване да се провери текущата сметка на номерата, посочени от използвания мобилен оператор. Данните се актуализират на всеки 2-3 часа автоматично от билинг системите на оператора.

Предплатените карти се отчитат почти веднага, посочи експертът, който вече 13 години работи в телеком индустрията и участва в реализацията на повечето големи резвлекателни телевизионни и наградни проекти.

За съжаление, веднъж след като е проведен разговорът, или е изпратено съобщението, отчитането е налице и е почти невъзможно да се преустанови. Затова потребителите трябва да са много внимателни - да не звънят на непознати номера, да внимават на кого си дават телефонния апарат и да проверяват съмнителните източници, препоръчва експертът, който близо година е оперативен директор в българска компания за есемес разплащания, част от международен холдинг.

Александър Балкански посочи, че опитите за злоупотреби влияят негативно, нанасяйки удар по най-важното - доверието на клиентите в услугите, предоставяни чрез този метод. Според него малко се говори по темата и затова е необходима сериозна информационна кампания сред обществото, която да даде възможност на хората да вземат правилните решения.

Как да се пазим от подобни измами

Балкански съветва при получаване на покана за дарение чрез обаждане или есемес, първо да проверим дали номерът е национален, т.е. дали има код 00359ххххххххх, за да не бъде таксуван за скъпи международни разговори.

Ако номерът пък е за есемес и е кратък, при него тарифирането започва от 0,15 лв и достига до 5 лв. Това може лесно да се установи след бърза проверка в "Гугъл". Почти винаги кратките номера започват с 1ххххх и след като сте изпратили съобщение на такъв номер, след секунди получавате потвърждение за услугата, която сте ползвали - това може да е паркиране в Синя зона, дарение, гласуване за телевизионен формат и други.

Балкански разказа за последния нашумял опит за измама, който по думите му е доста заплетен и дори странен поради липсата на какъвто и да е финансов интерес от страна на изпращача на съобщенията. 

"Ние се постарахме да го разнищим и анализираме, като включихме и колегите от офиса ни в Македония, тъй като номерът е 00389/77420096, където 00389 е кодът на Македония, а след префикса номерът е мобилен. Отговорът от македонския мобилен оператор е повече от изненадващ - те твърдят, че такъв номер не съществува. Печалби в случая биха се генерирали единствено от разплащания между мобилните оператори. Разходите, за съжаление, са основно за крайните клиенти, които позвънят обратно", обясни той.

Балкански посочи, че при съобщения със съмнително съдържание и искане за финансова помощ е добре да се обърнем към мобилния си оператор. Ако обаче става въпрос за сериозни казуси, като директни заплахи за живота Ви, изнудване, искане на откуп - обръщате се по най-бързия начин към МВР на телефон 112. Съответните органи ще вземат нужните мерки.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Минесота на ръба: Смъртни случаи, протести и заплаха от гражданска война

Минесота на ръба: Смъртни случаи, протести и заплаха от гражданска война

Свят Преди 30 минути

Смъртта на американските граждани Рене Гуд и Алекс Прети, застреляни от федералнислужители на Имиграционната и митническа полиция (ICE), е повратна точка.

Индия демонстрира военната си мощ на 77-ия Ден на републиката

Индия демонстрира военната си мощ на 77-ия Ден на републиката

Свят Преди 32 минути

Основната тема на събитието бе 150-тата годишнина от „Ванде Матарам“

Марта Стюарт опровергава слуховете, че си е правила пластични операции

Марта Стюарт опровергава слуховете, че си е правила пластични операции

Любопитно Преди 58 минути

Лайфстайл магнатът разкри истината зад слуховете за пластична хирургия, свързани с младежкия ѝ външен вид

<p>&quot;Топлофикация&quot; остави &quot;Дружба 2&quot; в окаян вид месеци след края на ремонтите</p>

ПП-ДБ: "Топлофикация" остави "Дружба 2" в окаян вид месеци след края на ремонтите

България Преди 1 час

Бойко Димитров настоя детската площадката, както и останалите междублокови пространства, да бъдат възстановени

Снимката е илюстративна

Индия се бори с огнище на смъртоносен вирус: Симптоми, заразяване и защита

Свят Преди 1 час

Нипа е смъртоносен вирус, за който няма ваксина или лечение, и е определен като високорисков патоген от Световната здравна организация

,

Защо децата на Натали Портман не искат да гледат филмите й

Любопитно Преди 1 час

„Децата ми са толкова скептични да гледат каквото и да е, в което участвам“, споделя актрисата

Отесон, който малко по-рано същата вечер е заснел познатия стелт бомбардировач B-2 Spirit, подчертава, че разликата е била осезаема. Снимката е илюстративна - стелт бомбардировач B-2 Spirit

Мистерия над Зона 51: Заснеха триъгълен самолет и прихванаха странни кодове за „чесън и бира”

Свят Преди 1 час

Странни радиосигнали със зашифровани кодове за „претцели” и „чесън” съпътстват появата на неидентифицирания обект

<p>Кремъл: Това не е тайна</p>

Кремъл: Териториалните въпроси имат фундаментално значение при преговорите за Украйна

Свят Преди 1 час

Киев неведнъж е казвал, че няма да подарява на Москва територии, които Русия не е успяла да завладее

<p>Борисов: САЩ са наш доверен съюзник&nbsp;</p>

Бойко Борисов след среща с конгресмена Пат Фалън: САЩ са наш доверен съюзник

България Преди 2 часа

Потвърдена бе нашата политическа воля за засилване на диалога с американския Конгрес, посочи Борисов

Исторически рекорд: Златото прехвърли 5000 долара заради „фактора Тръмп”

Исторически рекорд: Златото прехвърли 5000 долара заради „фактора Тръмп”

Свят Преди 2 часа

Геополитическата несигурност, напрежението около Доналд Тръмп и инфлационните страхове тласкат цените на златото към исторически върхове

<p>Февруари отваря нова глава за три зодии</p>

Февруари отваря нова глава за три зодии

Любопитно Преди 2 часа

Астролозите казват, че този период може да промени обичайния ход на събитията

<p>Терзиев: Финансова &quot;дупка&quot; зее в транспорта, през февруари може да не стигнат пари за заплати</p>

Васил Терзиев: Финансова "дупка" зее в транспорта, през февруари може да не стигнат пари за заплати

България Преди 2 часа

Към момента няма гласуван държавен бюджет и не са получени всички средства за миналата година, заяви кметът

Най-близкият довереник на Си Дзинпин е разследван за корупция

Най-близкият довереник на Си Дзинпин е разследван за корупция

Свят Преди 2 часа

Джан Юся е обвинен в изтичане на информация за програмата на страната за ядрени оръжия на САЩ и приемане на подкупи

Обезглавено тяло на жена с отрязани крака е открито в контейнер за боклук в Истанбул

Обезглавено тяло на жена с отрязани крака е открито в контейнер за боклук в Истанбул

Свят Преди 2 часа

Жертвата е била увита в чаршаф и хвърлена в контейнер за боклук в квартал Шишли