Как ще изглежда световната икономика догодина?
Председателят на МВФ Кристин Лагард   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Кризата в еврозоната може да се задълбочи, ако не бъдат взети нови незабавни мерки от европейските лидери, се посочва в доклад на МВФ (IMF.org) относно световните икономически перспективи, публикуван в Токио преди заседанието на общото събрание на фонда и цитиран от Франс прес.

МВФ очаква по-голяма рецесия в еврозоната

за настоящата година, като свиването на БВП ще е от минус 0,4. За 2013 г. прогнозите са за по-ограничен растеж от 0,2% вместо прогнозираните през юли 0,7%.

Разбито по страни от еврозоната това ще рече:

Германия - най-голямата икономика в ЕС ще отчете растеж от 0,9% за 2012 г. и 2013 г.

Франция е по-близо до нулевия растеж, но избягва рецесията и тази година отчита ръст от 0,1% вместо очакваните 0,3%. Следващата година ръстът ще е 0,4% вместо очакваните 0,8%.

Рецесията ще се окаже по-сериозна в Италия, където икономиката ще с свие с минус 2,3% за 2012 г. и минус 0,7% за 2013 г.

В Испания свиването ще е 1,5% през 2012 г., а през 2013 г. ще бъде 1,3%, вместо прогнозираните само 0,7%.

Закъсалите страни от еврозоната, разчитащи на помощи, ще продължават да са в рецесия. В Гърция рецесията ще е 6% през настоящата година и през 2013 г. от 4%.

В Португалия рецесията ще е 3% през настоящата година и 1% през 2013 г.

Извън еврозоната, но в пределите на ЕС, МВФ предвижда за Великобритания растеж от минус 0,4% за 2012 г. и от 1,1% за 2013 г.

В доклада (вж. текста му в сайта на МВФ) се посочва, че въпреки политическия напредък, кризата в еврозоната се е влошила от пролетта насам.

Сред спешните действия се препоръчва страните, които имат нужда, да поискат ресурси, които са на разположение в спасителните фондове на еврозоната и от ЕЦБ, визирайки във втория случай Испания.

От съществено важно значение е на тези страни да се осигури достъп до рефинансиране на разумна цена, се подчертава в доклада на МВФ.

Рискът нововъзникващите икономики на страните от Централна и Източна Европа

да се заразят от кризата в еврозоната е ограничен, посочва още докладът.

МВФ предвижда растеж от 2% за икономиките от Централна и Източна Европа и от 2,6% за 2013 г. През юли МВФ прогнозира растеж за региона от 1,9% за 2012 г. и от 2,8% през 2013 г.

В категорията на нововъзникващите икономики от този регион МВФ включва и Турция, но изключва Словения, Словакия и Естония, които са част от еврозоната, както и Чехия, смятана за напреднала икономика.

Нововъзникващите икономики МВФ нарича накратко Нововъзникваща Европа, припомня Франс прес.

Миналата година регионът на Нововъзникващата Европа отчете растеж от 5,3 процента.

Разбито по страни от Централна и Източна Европа, в това число и Турция, прогнозите на МВФ са следните:

България - 1% за 2012 г. и 1,5% за 2013 г.

Румъния - 0,9% за 2012 г. и 2,5% за 2013 г.

Сърбия - минус 0,5% за 2012 г. и 2% за 2013 г.

Латвия - 4,5% за 2012 г. и 3,4% за 2013 г., като страната се надява до края на тази година да изпълни всички критерии от Маастрихт, за да може да влезе в еврозоната през 2014 г.

Турция - 3% за 2012 г. и 3,5% за 2013 г.

Литва - 2,7% за 2012 г. и 3% за 2013 г.

Хърватия - минус 1,1% за 2012 г. и 1% за 2013 г.

Полша - 2,4% за 2012 г. и 2,1% за 2013 г.

Унгария - минус 1% за 2012 г. и 0,8% за 2013 г.

Словакия - 2,6% за 2012 г. и 2,8% за 2013 г.

Естония - 2,4% за 2012 г. и 3,5% за 2013 г. През 2011 г. тя имаше впечатляващите 7,6% растеж.

Чехия - минус 1% за 2012 г. и 0,8% за 2013 г.

Словения - минус 2,2% за 2012 г. и минус 0,4% за 2013 г.

МВФ определя като отличници на региона - Латвия, Литва и Турция, за икономика тежка категория - Полша, а като по-скромни отличници - България и Румъния.

МВФ призова в своя доклад

САЩ да оздравят държавните си финанси,

но в краткосрочен план да бъдат умерени в мерките си, за да не навредят на крехкия икономически подем, предаде Франс прес.

В документа се предупреждава, че в краткосрочен план най-големият риск за икономиката на САЩ е кризата в еврозоната.

МВФ посочва още, че е намалила за 2013 г. на 2,1% прогнозите си за растежа на икономиката на САЩ срещу прогнозираните преди това 2,2%.

За 2012 г. прогнозата е за 2,2%, което е повишение в сравнение с досегашната прогноза. Тези данни съвпадат с данните на централната банка на САЩ, но не и с данните на Белия дом от юли, който прогнозира растеж за 2012 г. от 2,3% и за 2013 г. от 2,7%.

По отношение на региона на Латинска Америка и на Карибите растежът за 2012 г. се забавя и е от 3,2%, се казва в доклада. За догодина прогнозата е за 3,9% растеж.

Гигантът Бразилия например ще отчете за 2012 г. растеж от 1,5%, а догодина 4%, а Мексико - 3,8% за 2012 г. и 3,5% за 2013 г.

Фондът леко понижи прогнозите си за растежа на руската и китайската икономика. Понижение има в прогнозите и на друг икономически азиатски гигант - Индия.

За третата икономика в света - Япония - МВФ също понижи прогнозите си и предупреди за икономическо забавяне заради намаляване на помощите за възстановяване на страната от катастрофалното земетресение и последвалото го цунами от 11 март 2011 г.

Според доклада прогнозите за четирите страни са съответно:

Русия - 3,7% (вместо прогнозирани 3,9%) за 2012 г. и 3,8% (вместо прогнозирани досега 4%) за 2013 г.

Китай - 7,8% за 2012 г. и 8,2% за 2013 г., вместо прогнозираните досега съответно 8% и 8,5%.

Индия - 4,9% за 2012 г. и 6% за 2013 г.

Япония - 2,2% за 2012 г. и 1,2% за 2013 г.

Заради труса и цунамито японската икономика през 2011 г. се сви на 0,8%, но приемането на бюджет за възстановяването на страната на стойност над 200 млрд. евро даде стимул на икономиката в засегнатите зони.

Освен това с държавни средства се субсидираха покупките на икономични коли, за да се даде стимул и на автомобилния сектор, пострадал силно от стихията.

МВФ обаче излезе с мрачна прогноза за възстановяването на световната икономика от световната криза, като намали в доклада си прогнозите за нейния растеж й за 2012 г. и за 2013 г. на съответно 3,3 процента и на 3,6%, предаде Франс прес.

В доклада се предупреждава, че

безработицата ще се задържи висока на много места по света

Посочва се, че рисковете от влошаване на състоянието на световната икономика са нараснали и са значителни.

Ключововажният въпрос е дали световната икономика преминава само през нова зона на сътресения или настоящото забавяне може да се задържи за по-дълго, се казва в документа.

В доклада се посочва, че петролът с покачването на цените си поддържа растежа на страните износителки от Близкия изток и от Северна Африка, но там пък вносителите на петрол страдат заради несигурността, свързана с периода след Арабската пролет.

Като цяло регионът на Близкия изток и Северна Африка, простиращ се от Иран до Мавритания, ще бележи растеж от 5,3% през 2012 г.

БВП на страните износителки на петрол би трябвало да се увеличи на 6,6% срещу 3,9% през 2011 г. благодарение на отскока на либийската петролна промишленост, която беше спряла работа през 2011 г. по време на въстанието срещу Муамар Кадафи.

За сметка на това страните вносителки на петрол ще имат растеж от само 1,2% през 2012 г. срещу 1,4% през 2011 г. Това се дължи на политическата несигурност, последвала Арабската пролет и на нулевия растеж на техните основни търговски партньори.

За 2013 г. районът на Близкия изток и на Северна Африка ще отчете растеж от 3,6%, като 3,8% ще бъде растежът на страните износителки на петрол, а 3,3% на страните вносителки.

Сирия не влиза в сметките заради войната там.

В доклада се посочва, че рисковете за страните износителки на петрол са свързани най-вече с цената на петрола и световния растеж. Предупреждава се, че държавните разходи на тези страни са достигнали такива нива, че рязък спад на цените на петрола може да разтърси бюджетите им.

За страните с по-малко петрол или с никакъв петрол се посочва, че страдат от недостиг на туристи и на преки чужди инвестиции, предизвикани от несигурността и размириците, обхванали части от региона.

Прогнозите за растеж на икономиката някои от страните от региона на Близкия изток и Северна Африка са следните:

Иран - 0,9% за 2012 г. заради международните санкции.

Либия - 121,9% за 2012 г. и 16,7% за 2013 г. след свиване от 59,7% през 2011 г.

Иран - 10,2% през 2012 г. и 14,7% през 2013 г.

Саудитска Арабия - 6% през 2012 г. и 4,2% през 2013 г.

ОАЕ - 4% през 2012 г. и 2,6% през 2013 г.

Кувейт - 6,3% през 2012 г. и само 1,9% през 2013 г.

Судан, превърнал се във вносител на петрол след независимостта на Южен Судан, ще отчете свиване на икономиката с 11,2% за 2012 г.

Тунис - 2,7% за 2012 г. и 3,3% за 2013 г.

Египет - 2% за 2012 г. и 3% за 2013 г.

Още икономически и финaнсови новини - на Pariteni.bg

– Казаха ми да мисля позитивно. – И ти? – Седя и гледам сметките си… и си представям, че не са мои.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Любопитно Преди 1 час

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Свят Преди 2 часа

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф "проведе продуктивни преговори" със старши преговарящия от Украйна Рустем Умеров, съобщи представител на Белия дом

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

България Преди 2 часа

Малко след 14.00 ч. движението беше възстановено

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Свят Преди 3 часа

Над 500 души са в неизвестност

Зафиров: Оставката на правителството в момента не е на дневен ред

Зафиров: Оставката на правителството в момента не е на дневен ред

България Преди 4 часа

На този етап няма причина да преосмисляме нашето участие в управлението, добави вицепремиерът и лидер на БСП

6 начина как неусетно задръстваме лаптопа си

6 начина как неусетно задръстваме лаптопа си

Технологии Преди 4 часа

И да предотвратим тези процеси

<p>Политически трус в Украйна: Зеленски отстрани Ермак от всички ключови постове</p>

Политически трус в Украйна: Зеленски уволни Андрий Ермак от още постове, които е заемал

Свят Преди 4 часа

Това се случва на фона на разрастващо се разследване за корупция, което разтърси Киев

Руски дронове и ракети поразиха железопътен възел край Киев

Руски дронове и ракети поразиха железопътен възел край Киев

Свят Преди 5 часа

Има повредени инфраструктурни обекти и в Черниговска област

Заради завишени нива на уран в питейната вода: Харманли и две села минават на водоноски

Заради завишени нива на уран в питейната вода: Харманли и две села минават на водоноски

България Преди 5 часа

Във връзка с установеното отклонение питейната вода се определя като негодна за консумация

Денков: Доверието е счупено, затова този начин на управление трябва да бъде наказан

Денков: Доверието е счупено, затова този начин на управление трябва да бъде наказан

България Преди 6 часа

"Имаме нужда от избори, които да преосноват Народното събрание като състав", подчерта той

МФ публикува новия проектобюджет в полунощ, какво предвижда план-сметката

МФ публикува новия проектобюджет в полунощ, какво предвижда план-сметката

България Преди 7 часа

И приходите, и разходите са занижени с малко над 1 милиард евро