Граждански комитет внесе в НС декларация за референдум за "Белене"
Ангел Гаджев (л) и Русалин Костов внесоха протестна декларация на Цецка Цачева от Инициативния комитет "Аз съм за АЕЦ "Белене"   
Източник: Любомир Спиров, БГНЕС
Иц циативен комитет "Аз не се отказвам от АЕЦ "Белене", а ти?" връчи декларация в Народното събрание в подкрепа на референдума по темата, адресирана до председателя на парламента Цецка Цачева.

Поради отсъствието на Цачева в момента декларацията бе предадена на началника на кабинета й. Протестиращите срещу спирането на строежа на централата са получили уверението му, че ще получат отговор на декларацията си до края на деня от Цецка Цачева.

Представителите на инициативния комитет Русалин Костов и Ангел Гаджев изразиха възмущението си от скандалните думи на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков по отношение на руската страна: "Ако трябва, пак ще ги напляскаме".

Ние питаме кога сме ги "пляскали" руснаците, че да се налага пак такова упражнение, питат протестиращите в декларацията до Цачева. Те задават въпрос и на министъра на икономиката Делян Добрев - какъв е план В за страната, ако не спечелим делото в арбитражния съд в Париж, което според нас е 99% вероятно.

От инициативния комитет призовават всички парламентарно представени партии към обединение около идеята за референдума.

Парламентът е длъжен да гласува дата за неговото провеждане, настояват те. От спирането на строежа на АЕЦ "Белене" преките и косвени загуби за България са 12,6 млрд. евро, изчислили са техни експерти, уточни Ангел Гаджев.

Според тях темата за изграждане на нов блок на АЕЦ "Козлодуй" поначало е фалшива и всички професионални експерти в областта на енергетиката разбират това.

Никой няма да хвърли пари за по-нов ядрен проект, за който са нужни 10 или 15 г., за да заработи - за това време България може да остане и без действащи блокове на АЕЦ "Козлодуй", които ще бъдат извадени от експлоатация, алармират те.

Българските граждани се обричат от правителството на ГЕРБ да плащат общо 3,3 млрд. лв. минимум чрез спекулативно увеличение на цената на електрическата енергия заради решението им да спрат строителството на АЕЦ "Белене", категорични са от инициативния комитет в подкрепа на референдума.

Русалин Костов, съпредседател на организацията, обясни, че Инициативният комитет "Аз не се отказвам от АЕЦ "Белене", а ти?" има повече 5000 членове.

Депутатът от КБ Румен Овчаров заедно със свои колеги от левицата заяви, че е получил Декларацията на протестиращите.
Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Не всичко може да се обсъди по телефона

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Свят Преди 6 часа

Тя направи това изказване във връзка с новата стратегия за сигурност на САЩ

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

България Преди 7 часа

Страната ни ще бъде част от европейското културно и монетно наследство

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Любопитно Преди 7 часа

Българинът направи чудесен старт и компенсира наказанието си от вчера

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Свят Преди 8 часа

Много от младежите не отидоха на училище, за да се включат в демонстрациите

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Любопитно Преди 9 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Свят Преди 9 часа

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф "проведе продуктивни преговори" със старши преговарящия от Украйна Рустем Умеров, съобщи представител на Белия дом

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Свят Преди 9 часа

Леките автомобили преминавта безпрепятствено границата

Земетресение в Румъния

Земетресение в Румъния

Свят Преди 10 часа

Трусът е бил с магнитуд 3,5 по Рихтер

<p>Почина&nbsp;един от най-известните архитекти в историята</p>

Почина Франк Гери, един от най-известните архитекти в историята

Свят Преди 10 часа

Сред многото му шедьоври са музеят „Гугенхайм“ в Билбао, Испания; концертната зала „Уолт Дисни“ в Лос Анджелис и сградата на DZ Bank в Берлин

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

България Преди 10 часа

Малко след 14.00 ч. движението беше възстановено

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Свят Преди 11 часа

Над 500 души са в неизвестност