ИПИ: Реформи в МВР?
Източник: БГНЕС

В общественото пространство се налага усещането, че тази година дебатите около бюджета започнаха рано – още не е дошъл септември, а силовите ведомства, начело с МВР, вече открито водят диалог с финансовия министър за повече пари.

Разговорът бързо тръгна по оста пари срещу привилегии, което може да се тълкува както като някаква контра с цел бързо да се блокират подобни щения, така и като опит да се развие сценарият "пари срещу реформи".

Това, което често убягва обаче е, че този дебат е до някаква степен театър – всички говорят помежду си, но всъщност го правят за пред публиката.

Разговорите между институциите на тема бюджет са започнали още през януари и наличието на такова сериозно противоречие сега най-малкото показва, че бюджетната процедура в страната не работи.

Ето някои текстове от актуалната бюджетна процедура за 2013 г.:

"До 23 май министрите и ръководителите на ведомства разработват и представят в Министерството на финансите проектобюджетите си за 2013 г., включително актуализирани разчети за 2014 и 2015 г.";
"До 27 юли 2012 г. министърът на финансите провежда диалози с първостепенните разпоредители с бюджетни кредити (ПРБК) за уточняване на проектобюджетите им за 2013 г., включително по програми";
"В срок до 3 август 2012 г. в съответствие с проведените диалози и консултации… ПРБК актуализират програмния формат на проектите си на бюджети за 2013 г. и ги представят в Министерството на финансите за включване в пакета документи към законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2013 г."

Всичко това ясно показва, че не е нормално в края на лятото да се водят подобни разговори между институциите сякаш за пръв път се виждат и темата почти ги е хванала неподготвени.

Не че е лошо да има дебати, предложения и реформи, но не е нормално да се влиза в сценарий, в който проектобюджетът се изготвя от министрите и после се коментира отново предимно от министрите в опити да получат още някой лев.

В програмния бюджет на МВР за 2012 г. са разписани програмите и разходите до 2014 г. и е заложен известен ръст на ведомствените разходи – с около 30 млн. лв. за 2013 и други 60 млн. лв. за 2014 г.

Голямата част то този ръст е насочена именно към персонала и то конкретно по програмата, касаеща обществения ред. Традиционно в министерството бюджетът се разходва почти изцяло за персонал.

Разпределението на разходите по най-голямата програма "Противодействие на престъпността, опазване на обществения ред и превенция" (близо 600 млн. лв. за 2012 г.) е следното: 92% за персонал, 6% за издръжка и 2% капиталови разходи.

Това разпределение говори само за себе си – всичко отива за заплати, малко за издръжка (облекло например) и почти нищо за "модернизация".

По-интересното е, че заложеното увеличение за 2014 г. допълнително засилва тази тенденция – капиталовите разходи наполовина и малко повече за заплати.

Гледайки програмния бюджет на министерството и на фона на разговорите от последните дни могат да се направят някои изводи: МВР не иска да се реформира – в програмните бюджети няма и намек за адресиране на проблема с издръжката или инвестициите.

Въпреки че когато се говори за полиция винаги се споменават мизерни условия на работа и проблеми с издръжката (облекло или дори консумативи), когато стане дума за повече пари фокусът някак автоматично се прехвърля върху персонала и заплатите.

Заплатите са вътрешен въпрос за министерството, а не проблем на бюджета – проблемите със заплащането на полицаите не се крият в бюджета, а са вътрешни за министерството и касаят както оптимизацията на персонала, така и разпределението на този ресурс по "етажите" на министерството.

Трябва да се говори за капиталови разходи и издръжка – насочването на допълнителен ресурс към министерството следва да бъде само и единствено за подобен тип разходи, подобряващи условията на работа.

Това трябва да стане при ясно разписани условия, като се прекрати практиката да се гласуват постоянно извънредни пари за министерството, както се случи преди няколко дни.

Министерството трябва да бъде отговорно към публичните пари – това изисква не само повече прозрачност (която в някаква степен започна да се случва), но и прекратяване на спорни практики, например постоянно дарителство на ведомственото предприятие БМВ.

Привилегиите са отворен въпрос – отпуските са важни, но големият дебат е по отношение на пенсионирането (ранно пенсиониране и заплати накуп). Сценарият "пари срещу привилегии" може и да проработи тук.

– Казаха ми да мисля позитивно. – И ти? – Седя и гледам сметките си… и си представям, че не са мои.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Любопитно Преди 1 час

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Свят Преди 2 часа

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф "проведе продуктивни преговори" със старши преговарящия от Украйна Рустем Умеров, съобщи представител на Белия дом

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

България Преди 2 часа

Малко след 14.00 ч. движението беше възстановено

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Свят Преди 3 часа

Над 500 души са в неизвестност

Зафиров: Оставката на правителството в момента не е на дневен ред

Зафиров: Оставката на правителството в момента не е на дневен ред

България Преди 4 часа

На този етап няма причина да преосмисляме нашето участие в управлението, добави вицепремиерът и лидер на БСП

6 начина как неусетно задръстваме лаптопа си

6 начина как неусетно задръстваме лаптопа си

Технологии Преди 4 часа

И да предотвратим тези процеси

<p>Политически трус в Украйна: Зеленски отстрани Ермак от всички ключови постове</p>

Политически трус в Украйна: Зеленски уволни Андрий Ермак от още постове, които е заемал

Свят Преди 4 часа

Това се случва на фона на разрастващо се разследване за корупция, което разтърси Киев

Руски дронове и ракети поразиха железопътен възел край Киев

Руски дронове и ракети поразиха железопътен възел край Киев

Свят Преди 5 часа

Има повредени инфраструктурни обекти и в Черниговска област

Заради завишени нива на уран в питейната вода: Харманли и две села минават на водоноски

Заради завишени нива на уран в питейната вода: Харманли и две села минават на водоноски

България Преди 5 часа

Във връзка с установеното отклонение питейната вода се определя като негодна за консумация

Денков: Доверието е счупено, затова този начин на управление трябва да бъде наказан

Денков: Доверието е счупено, затова този начин на управление трябва да бъде наказан

България Преди 6 часа

"Имаме нужда от избори, които да преосноват Народното събрание като състав", подчерта той

МФ публикува новия проектобюджет в полунощ, какво предвижда план-сметката

МФ публикува новия проектобюджет в полунощ, какво предвижда план-сметката

България Преди 7 часа

И приходите, и разходите са занижени с малко над 1 милиард евро