Б. Борисов: Целият ми личен живот е с грешки
Източник: Боби Тошев, БГНЕС

Целият ми личен живот е с грешки, признава премиерът Бойко Борисов в интервю на Валерия Велева, публикувано в. сп. "Биограф".

С открит тон Борисов говори за самотата, в която е потопен, за проваления си брак, за връзката си с Цветелина Бориславова, а наред с това - и за властта, политиката, инфраструктурните проекти, грешките, които е допускал в управлението, но и за увереността си в успеха.  

"Така разбирам управлението. Никой не ме кара насила. Правя го с удоволствие, защото виждам резултата", признава Борисов, запитан защо иска всичко в държавата да зависи от него, навсякъде "да огрее".

"Съвсем наскоро в някакво немско издание в чужбина ("Тагесцайтунг" - б.а.) излезе материал срещу мен, пълен с лъжи и идиотщини. Една част от медиите в България веднага го мултиплицираха в смисъл, че едва ли не от ЦРУ стоели зад този текст, че те били казали какво ли не за мен. 

И това излезе в момента, когато шефът на ЦРУ три дни ми е личен гост,

развеждам го из София, ходим по ресторанти, по кафета... То е ясно отношението му - три дни директор на ЦРУ стои в изключително приятелска среда в София, за да има време да се наспи, да се разходи, да си почине.

Изявлението му, което пуснаха от посолството на САЩ, заедно го съчинихме. Специално отбелязахме постиженията на България в етническата толерантност, борбата с корупцията и организираната престъпност, финансовата дисциплина, инфраструктурните проекти. Това прави България различна от останалите държави.

Виждате, че - сложена до това официално становище на американската държава и ЦРУ, онази публикация за мен звучи гротескно, смешно", коментира премиерът. 

"Не си правя илюзии, никой няма да бъде пощаден. Страшно е като слезеш от власт", казва министър-председателят в отговор на въпрос дали знае какво изпитва политикът, като слезе от сцената.

"В България

паднеш ли, е жестока работа

Ето най-пресният пример - Първанов изкара на повърхността всички тези хора, които сега са на върха в БСП, в най-тежкото време на БСП ги сложи на власт, накрая им направи коалиция, за да стане Станишев премиер. И сега всички видяхме как го ошамариха Първанов по брутален начин."

За строителството и магистралите - доста любима негова тема, премиерът настоява, че това не е самоцел.

"Знам, че пътищата са един жив организъм, какъвто е държавата. Има ли жп линии, има ли магистрали, цялата съпътстваща дейност около тях създава работни места и потоци от пари и стоки."

"Сърцето ми е пълно с кауза! Искам да успея, искам България да стане средноевропейска държава, но за да стане това, тя трябва да направи инфраструктурата.

Хората казват: "Вдигнете приходите, вдигнете заплатите и пенсиите!" Ама те не могат да се вдигнат от въздуха. Азбуката не се учи от буквата Ф или З. Първо е А, после е Б", казва Борисов.

Признава обаче, че е направил грешки, откакто е министър-председател.

"Сгреших с някои кадрови промени, а с други закъснях. И в икономиката, и в здравеопазването трябваше по-рано и по-енергично да действам.

Делян Добрев трябваше от самото начало да го сложа като министър.

Трайчо Трайков въобще не трябваше да го слагам на този пост

Идваха хора, казваха ми какви ли не работи за него, аз до края му имах доверие, но... и той показа, че не става. Трябваше много по-рано да го сменя. Това ми е голямата грешка", смята Борисов.

Запитан дали хъсът му винаги да е победител идва от каратето, той отговаря в своя стил: "Да, иначе ядеш бой."

Споделя, че си отдъхва от тежкото ежедневие, като играе футбол. Това бил неговият стимулант, витамини не вземал. А пурите отказал още по Нова година.

За разлика от инфраструктурните проекти, от чийто напредък Борисов е много доволен, за личния си живот говори с тъга.

"Да, самотата е кофти в личен план. Тежи ми зверски! Аз съм социален човек. Но пък толкова съм обсебен от желанието да успеем, че то компенсира другото", казва той. 

По думите му не може да се съчетае такава обществена функция като неговата и личния живот.

"Самотата ми помага. Мога да си работя по всяко време, без да се съобразявам с жена, деца, тъщи, лели, чичовци и т.н.

Жената означава ангажимент. Аз нали виждам Цецо как е ангажиран

Жената иска внимание, жената обсебва с присъствието си, тя те разконцентрира. Жената до теб означава, че вечер трябва да си се прибрал, че в събота и в неделя трябва да й отделяш внимание.

Човек има избор - или се посвещаваш 24 часа на нещо и успяваш, или си правиш и други работи.

Цената на успеха е да се раздадеш, да си навсякъде по всяко време. Това руши връзките ми с всички. Празнотата е голяма. Част от живота ми мина, без да го видя."

Попитан дали съжалява, че се е разделил с Цветелина Бориславова, отговаря утвърдително.

"Тя е умна жена и дава безценни съвети, но е дейна, работеща, всичко си е постигнала сама. Ако беше сега до мен, каквото и да направи, все ще кажат, че заради мене е станало.

Всичките хули, които отнесе - не беше честно! От пет-шест години не сме заедно, а те продължават да й ядат ушите.

Аз съм сигурен, че и тя си ме обича още, а и аз храня най-добри чувства към нея

Но не беше честно, не беше правилно да я измъчвам. Благодаря й, че се раздели с мене като с приятел", казва Борисов.

За бившата си съпруга, майка на дъщеря му, признава, че се е оженил много рано и са живели малко заедно.

"Оженихме се, защото беше бременна. Тогава такива неща не се допускаха. Майка и татко въобще не ни дадоха шанс да коментираме подобни теми... Но поне добра щерка имам", казва Борисов и добавя, че му се иска и около него да щъкат внуци.

"Простил съм на всички с уговорката

никога по никакъв начин да не ги виждам и да не ги чувам

Детето си го гледам и си му помагам, и си го изучих, сега живее в Щатите, вече двайсетина години."

Разказва, че дъщеря му се върнала миналата година и си намерила работа в Министерството на финансите:

"Като разбрах това, щях да му извия врата на Дянков. И си я върнах обратно в Щатите. Не искам такива работи! Аз не случайно казвам, че нямам приятели. Това е истината.

Просто не трябва да правиш нито бизнес, нито да работиш, ако си ми приятел. Веднага пишат всякакви идиотщини, всякакви глупости."

За живота си премиерът споделя, че не се страхува.

"Преди, да. Сега вече не. То за кога? Лошото е да те утрепят млад. Сега вече...

Ще кръстят академията на МВР със сигурност на моето име

или някоя улица в Банкя", шегува се Борисов. За парите казва, че не му трябват. 

"Дано всички политици схванат, че влезеш ли в политиката - не ти трябват. Не можеш да ги харчиш. Някой може да си мисли, че тайно през друг ще инвестира - веднага се разбира. Така че, парите не са нужни на практика."

Цялото интервю четете в юнския брой на сп. "Биограф". 

– Казаха ми да мисля позитивно. – И ти? – Седя и гледам сметките си… и си представям, че не са мои.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Свят Преди 38 минути

Над 500 души са в неизвестност

Заради завишени нива на уран в питейната вода: Харманли и две села минават на водоноски

Заради завишени нива на уран в питейната вода: Харманли и две села минават на водоноски

България Преди 2 часа

Във връзка с установеното отклонение питейната вода се определя като негодна за консумация

Денков: Доверието е счупено, затова този начин на управление трябва да бъде наказан

Денков: Доверието е счупено, затова този начин на управление трябва да бъде наказан

България Преди 3 часа

"Имаме нужда от избори, които да преосноват Народното събрание като състав", подчерта той

Каквото похарчиш на Никулден, се връща тройно: Забравената традиция с неочакван смисъл

Каквото похарчиш на Никулден, се връща тройно: Забравената традиция с неочакван смисъл

Любопитно Преди 4 часа

Светецът, който владее морето, пази рибарите – и има изненадващо модерно присъствие

Лошото време все още не позволява евакуация на екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол

Лошото време все още не позволява евакуация на екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол

България Преди 4 часа

"Корабът към момента е стабилен, но морето е твърде бурно и не позволява извършването на спасителната операция", заяви директорът на ГДГП

МНС: Заповедта за арест на Путин ще остане в сила, дори ако бъде гласувана обща амнистия

МНС: Заповедта за арест на Путин ще остане в сила, дори ако бъде гласувана обща амнистия

Свят Преди 4 часа

Русия не признава юрисдикцията на Международния наказателен съд и неведнъж е отхвърляла обвиненията във военни престъпления

При среднощна атака: Над 116 украински дрона са свалени над Русия

При среднощна атака: Над 116 украински дрона са свалени над Русия

Свят Преди 5 часа

Атакувани са над 10 руски региона

Недоволни граждани отново излязоха на протести в няколко града у нас

Недоволни граждани отново излязоха на протести в няколко града у нас

България Преди 6 часа

Те бяха категорични, че няма да спрат с демонстрациите, докато не падне правителството

5 тайни за трайност на парфюма през целия ден

5 тайни за трайност на парфюма през целия ден

Любопитно Преди 6 часа

Трайността на парфюмите зависят от прости тайни за нанасяне на аромата и подготовка на кожата

,

7 нетрадиционни рецепти за Никулден, които не са шаран

Любопитно Преди 6 часа

Време е да излезем от традицията – българите търсят нови вкусове за празника

"Мислех, че полудявам": Военна пропаганда в руското училище

"Мислех, че полудявам": Военна пропаганда в руското училище

България Преди 6 часа

Близо 200 хиляди учители в Русия са напуснали работа за две години

Мирослав Великов е победителят в “Игри на волята” 7

Мирослав Великов е победителят в “Игри на волята” 7

Любопитно Преди 14 часа

Той надделя над аниматора Калин и IT специалиста Алекс в ожесточен финален сблъсък