Петър Чобанов: Нужни са "фискални буфери" в държавния бюджет
Източник: БГНЕС

П ет часа продължи извънредното заседание на Народното събрание, на което депутатите обсъждаха и приеха актуализацията на държавния бюджет за 2014 г.

Между споровете и парламентарните хватки думата взе и финансовият министър Петър Чобанов.

Той обясни нуждата от актуализация с осигуряването на "фискални буфери" в държавния бюджет, за да може да се реагира в различни ситуации през следващите месеци.

Предсрочните избори могат да ни струват половината от икономическия растеж за тази година, тъй като бизнесът е спрял да работи, когато е станало ясно, че такъв вот ще има, и това е допълнително доказателство за необходимостта от актуализация и засилване на фискалните буфери. Това каза от парламентарната трибуна финансовият министър в оставка Петър Чобанов при дебатите по ревизията на държавния бюджет.

Единственият мотив за ревизия на бюджета е засилване на фискалните буфери на разположение на правителството с оглед гарантиране на финансовата стабилност, обобщи министърът в оставка. Да оставим такава възможност в ситуация, в която общественото доверие в институциите е сериозно разклатено, да покажем, че ако се наложи, ако имаме проблеми, видяхте какви шокове са налице през последната година, може да се реагира, продължи Петър Чобанов. Той каза, че е съществувал вариант за затягане на дисциплината в здравеопазването, за да няма промяна в бюджета на НЗОК, но самият той не вярвал, че такава дисциплина е възможна.

Финансовият министър в оставка изрази несъгласие с твърденията, че промяната в републиканската сметка е потвърждение за финансов колапс, но, по думите му, буферите могат да предотвратят далеч по-сериозни проблеми.

Петър Чобанов опроверга ГЕРБ за спад в строителството, като цитира числа, според които оборотът в сектора през май т.г. се увеличава с 1,7 на сто.

Капиталовите разходи - като част от бюджета - за първите 6 месеца са повече с 600 млн. лв. спрямо същия период на м.г., с 48 на сто са нараснали разходите по кохезионните фондове.

Увеличението на дълга с 3,4 млрд. лв. съдържа всички буфери, за да бъде посрещнат фискалният натиск до края на годината, смята Чобанов. Той добави, че НАП работи добре и ако продължи така, ще изпълни плана си до края на годината. На годишна база 1,4 на сто е икономическият ръст за първите 6 месеца.

Единствените сигурни разходи по отношение на дълга при реализация на посочения дефицит са 725 млн. лв., останалите пари са буфер - 2 млрд лв., ако се наложи да бъдат изплатени депозитите в КТБ, тогава ще бъде взет този дълг, поясни министърът в оставка.

За разлика от други бюджети, този имаше вградени буфери и, при актуализацията на приходите, тези буфери, които са за 500 млн. лв. и са налични, ще останат налични и няма да отидат за покриване на неизпълнените приходи, няма да "пренатегнат" системите, увери Петър Чобанов.

Той отбеляза, че страната ни се ползва с доверието на международните пазари, независимо от понижения кредитен рейтинг заради политическата нестабилност, а фискалният резерв е увеличен до 8 млрд. лв.

През първите три месеца имаме 1,4 процента икономически растеж, нарастване на вътрешните инвестиции за две последователни тримесечия с 4,6 процента, подобряване на бизнес климата последователно 4 месеца - до края на май, отчете финансовият министър в оставка.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зад кулисите на големите ТВ формати – разговор с Николай Йорданов

Зад кулисите на големите ТВ формати – разговор с Николай Йорданов

Любопитно Преди 5 минути

През последните над 20 години работи като сценарист, редактор и креативен продуцент

Британската полиция:Може да сме убили невинен в Манчестър

Британската полиция:Може да сме убили невинен в Манчестър

Свят Преди 9 минути

Един от ранените също може да е прострелян от полицията

<p>Дончев: Очакваме 440 млн. евро по ПВУ, останалите средства са свързани с КПК</p>

Томислав Дончев: Очакваме 440 млн. евро по ПВУ, останалите средства са свързани с КПК

България Преди 45 минути

От 59 етапни цели Комисията приема за изпълнени 58 и една за неизпълнена, каза Дончев

<p>Роби Уилямс разкри, че страда от синдром на Турет</p>

„Чувствам се неудобно в кожата си“ – Роби Уилямс разкри, че страда от синдром на Турет

Любопитно Преди 50 минути

Освен това Уилямс сподели, че вярва, че има и аутизъм

Пламъци избухнаха в рафинерия "Шеврон" край Лос Анджелис

Пламъци избухнаха в рафинерия "Шеврон" край Лос Анджелис

Свят Преди 52 минути

Рафинерията, работеща от 1911 г., има капацитет за преработка до 290 000 барела суров петрол на ден

Прокуратурата отговори на ВКС, че Сарафов вече не е и. ф. главен прокурор

Прокуратурата отговори на ВКС, че Сарафов вече не е и. ф. главен прокурор

България Преди 59 минути

Според прокуратурата ръководството на ВКС е "глухо и сляпо" за публичните атаки срещу съда

Политическа буря в НС: Борислав Сарафов и службите разпалиха нови конфликти

Политическа буря в НС: Борислав Сарафов и службите разпалиха нови конфликти

Свят Преди 1 час

Председателят на ДАНС да се избира от НС по предложение на МС, реши на първо и второ четене в едно заседание парламентът

Андрей Бабиш

Politico: Андрей Бабиш, наричан чешкия Доналд Тръмп, печели популярност

Свят Преди 1 час

Бабиш е политически хамелеон – неговата гъвкава партия е описвана като всичко – от лявоцентристка до популистка, технократична до всеобхватна, консервативна до крайнодясна

Велислава Миланова

„Мисия: Спорт за децата“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Люксембург има нов велик херцог: Гийом положи клетва

Люксембург има нов велик херцог: Гийом положи клетва

Свят Преди 1 час

43-годишният Гийом се закле върху Конституцията на Люксембург пред 60-те избрани членове на Камарата на депутатите

Сняг блокира Пернишко: Екипи отстраняват паднали дървета и повреди

Сняг блокира Пернишко: Екипи отстраняват паднали дървета и повреди

България Преди 1 час

От Община Трън са сигнализирали, че през цялата нощ са имали проблеми с електрозахранването, допълни областният управител

<p>Баскетболист от САЩ е пред&nbsp;екзекуция&nbsp;заради бонбони с канабис в Индонезия</p>

Американски баскетболист е изправен пред екзекуция заради бонбони с канабис в Индонезия

Свят Преди 1 час

"Няма друго лекарство освен канабиса, което да спира болките ми"

<p>Сняг и дъжд предизвикаха хаос у нас (ОБОБЩЕНИЕ)</p>

Сняг и порой през октомври: Хаос в България, бедствено положение в няколко общини

България Преди 1 час

Снежната покривка ще продължи да се увеличава, предупреждават от НИМХ

Снимката е илюстративна

Жена оцеля 54 часа в кладенец, заобиколена от змии и комари

Свят Преди 2 часа

Жената оцеля, благодарение на инстинкта си за оцеляване и мисълта за семейството си