Великобритания ще позволи на една от разузнавателните си агенции да следи телефонните разговори, текстовите съобщения, имейлите и онлайн активността в страната, предаде Ройтерс, като се позова на британското министерство на вътрешните работи.
Според властите това ще помогне в борбата с престъпността и с атаките на различни крайни активисти.
Мерките са предвидени в законопроект, който ще бъде обявен идния месец, когато в речта си пред депутатите кралица Елизабет II ще представи законодателна програма на парламента.
Новият закон, обаче, вече си навлече
силни критики
дори от редиците на управляващата Консервативна партия.
Мнозина го възприемат като нахлуване в личното пространство и нарушаване на личните права.
Сега британските агенции могат да следят телефонните повиквания и имейлите, но на отделни граждани, които са обект на разследване, и само с министерство одобрение.
С новия закон следенето ще обхваща всички граждани. Интернет доставчиците пък ще бъдат приканени да инсталират хардуер, който ще позволи на Британската централа за комуникациите, известна и като британската агенция за електронно подслушване, да
получи достъп в реално време до данните от комуникациите.
Новият закон няма да позволява на ведомството да получи достъп до самото съдържание на имейлите, на телефонните обаждания или на съобщенията без съдебна заповед, но ще му позволява да проследява с кои физически лица или групи общува даден човек, колко често го прави и за колко дълго време.
Миналия месец подробности по предложението са били предоставени на членовете на британската Асоциация на интернет провайдърите.
Сходно предложение, обмисляно от Лейбъристката партия през 2006 г., когато тя беше на власт, беше изоставено заради яростната опозиция от страна на консерваторите и на либералдемократите в парламента.
Предложението за закона може да се окаже подобно на спорен американски закон, влязъл в сила шест седмици след атентатите от 11 септември 2001 г. и разширяващ обхвата на властите за наблюдение на комуникационните дейности на американските граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!