В естниците предричат политическа нестабилност и предсрочни избори след неуспеха да бъде избрано правителство.
"И сега к\'во?", пита "24 часа". "Избори наесен", отговаря изданието. Вестникът помества няколко страници с подробни репортажи от най-дългото заседание на Народното събрание, което обаче не избра ново правителство на страната.
"Парламентарният фарс около гласуването на мандата на БСП създава тягостно усещане за дребнаво, озлобено и самоцелно противопоставяне", отбелязва в "24 часа" социалният антрополог Харалан Александров.
Той е на мнение, че БСП е изгубила шанса да реализира мандата си, "подведена от арогантната самонадеяност на Доган, че всичко в политиката може да бъде купено и продадено".
"Монитор" също насочва обвинителен пръст към лидера на ДПС. Можеше ли Доган да предотврати ситуацията, до която се стигна, се чуди изданието.
Разбира се, стига да преодолее желанието си за концентрация на властови и политически ресусрс и да бе постъпил като отговорен политик, смята Евгени Петров.
Но не всичко, което е добро за ДПС, е добро и за България, заключава "Монитор".
Няма невинни - левите вкараха парламента в серия от конституционни казуси, десните пък заприличаха на крило на "Атака", а страната е в политическа криза, обявява от страниците на "Сега" Петьо Цеков.
"Призракът на изборите, страхът от крах на вота е единственият разумен довод, който би трябвало да подсказва, че в края на тунела България ще има правителство и до избори няма да се стигне. До този момент обаче разум в 40-то Народно събрание никой не е виждал", се казва в коментара на изданието.
За една нощ се върнахме 15 години назад - кризата днес е мутант на хаоса, в който демокрацията едвам пробиваше пътя си, възклива в "Труд" Валерия Велева.
Тези дни един мой приятел се върна за малко от Германия, разказва в "Дневник" писателят Георги Годподинов.
"Не беше си идвал десетина години и първото, което го беше впечатлило, е, че като си пуснал телевизора, видял отново в Народното събрание Петър Берон и Георги Пирински. Помислил си, че излъчват архивни кадри или тези десетина години просто не са се състояли. Мисля си, че като се върне след десетина години, ще избягва да си пуска телевизора - ако се върне".
Кабинетът в оставка на Симеон Сакскобургготски изплати изцяло последните брейди-облигации, съобщава "Сега" и припомня, че преди 11 години те са заменили задълженията на България към Лондонския клуб на частните кредитори.
"Новинар" избира тази вест за тема на своята редакционна статия. Вестникът пише: "Докато в икономическо отношение България върви с малки стъпки напред, в последните дни политиците ни върнаха с огромна крачка назад към парламентарната и правителствена нестабилност от 90-те години на миналия век".
А това е много по-силен негативен сигнал към инвеститорите, отколкото положителните сигнали с предплащането на външен дълг, коментира в във вестника София Симеонова.
Програмно правителство е единствен изход от кризата, казва в интервю за "Стандарт" бившият премиер Димитър Попов. Според него политическите сили трябва да се простят с мисълта на всяка цена да осъществят своите програми.
"Те трябва да бъдат готови за такова съдбовно решение и да прекарат този мандат в рамките на едно коалиционно управление - успехът на България го изисква", изтъква той, като се аргументира с необходимостта България да влезе в ЕС.
"Стандарт" припомня, че правителството на Димитър Попов е единственото в най-новата история на страната, което може да се нарече програмно.
"Този кабинет управлява през 1990-1991 г. с подкрепата едновременно на БСП, СДС и БЗНС, т. е. на всички тогавашни парламентарно представени политически сили. Той доказа, че заедно могат да работят министри и от левицата, и от десницата - екипът на Попов започна прехода към пазарна икономика в България", припомня вестникът.