-
Хора със синдром на раздразненото черво
Кофеинът може да увеличи редовността на червата, включително да увеличи шансовете за диария. Ако страдате от този синдром е добре да ограничите или направо да избягвате кофеиновите напитки.
iStock/Guliver Images -
Хора с глаукома
Според скорошно проучване вътреочното налягане се увеличава за тези с глаукома, когато консумират кафе, така че се препоръчва да се ограничи/избягва приемът му, но са необходими повече изследвания в тази посока.
iStock/Guliver Images -
Хора със свръхактивен пикочен мехур
Всички знаем, че е най-добре да избягвате голяма чаша кафе преди дълго пътуване. Приемът на кофеин може да увеличи както честотата на уриниране, така и спешността. Ако не пиете редовно кафе, може да сте още по-чувствителни към този ефект.
iStock/Guliver Images -
Хора със сърдечни проблеми като аритмия
Тъй като може да причини временно повишаване на кръвното налягане и сърдечната честота, важно е всеки, който има вече съществуващи сърдечни заболявания, да говори със своя лекар за това колко кафе е безопасно да се консумира.
iStock/Guliver Images -
Бременни жени
Американският колеж по акушерство и гинекология препоръчва на бременните жени да ограничават кофеина до 200 милиграма дневно, за да сведе до минимум риска от спонтанен аборт, преждевременно раждане и ниско тегло при раждане. Няма безопасно количество кофеин по време на бременност, най-добре се консултирайте с лекаря си.
iStock/Guliver Images -
Кърмещи жени
Тъй като кофеинът е стимулант и диуретик, тревогата е, че кърмещата майка може да е изложена на риск от дехидратация. Най-добре е да не консумирате кафе, докато кърмите.
iStock/Guliver Images -
Хора с проблеми със съня
Разбираемо е да посегнете към чаша (или повече) кафе, след като не сте пали добре през нощта, но вашият навик за кафе може да продължи цикъла на лош сън и умора. Избягвайте кофеина поне 6 часа преди лягане.
iStock/Guliver Images -
Хора с високи нива на тревожност или склонни към паник атаки
Кофеинът е стимулант, който може да влоши безпокойството при някои хора. Ако редовно изпитвате пристъпи на тревожност или паника, може да помислите за избягване или намаляване на приема на кофеин.
iStock/Guliver Images -
Хора с епилепсия
Ограничеи проучвания показват, че тежката консумация на кафе е свързана с повишена честота на припадъците. Помислете за разговор с вашия невролог за приема на кофеин, ако имате епилепсия.
iStock/Guliver Images