Бя ят на бедните в България се увеличава, коментира българският антрополог Харалан Александров, цитиран от австрийския в. "Ди Пресе".
"Доходите падат, а разходите за живот се увеличават. На състраданието на по-заможните българи трудно може да се разчита. Ние сме развили една примитивна форма на неолиберализъм, която дава право на оцеляване само на силните и според която бедните са виновни за положението си", коментира Александров, предаде Агенция "Фокус".
Докато елегантно облечени дами, носещи покупките си, се разхождат по булевард "Витоша" в столицата, сервитьорки разпъждат бездомници, които безпокоят клиентите в скъпите заведения.
Огорчението на българите се засилва.
Запалени коли и улични размирици - силата на протестите срещу високите сметки за ток през февруари и март смая не само политиците, но и световната общност. За повече големи заглавия допринесе и внезапното увеличаване на броя на самоубийствата и вълната от самозапалвания- седем души вече са загинали в резултат на изгарянията си.
Колкото по-голяма е бедността, толкова по-голяма е социалната изолация, коментира Александров:
"Когато човек не може да предложи на гостите си кафе, той самият вече спира да ходи на гости".
Дали присъединяването към ЕС през 2007 г. е провал?
През първите две години след присъединяването си страната е представила най-високите темпове на растеж в ЕС, коментира Георги Ганев, директора на Центъра за либерални стратегии в София.
През 2007 г. притокът на чуждестранен капитал е в размер на почти половината от БВП до 47%, но кризата спря възхода. Ганев коментира, че проблемът не е вътрешен.
"Вътрешните проблеми като корупцията, монополите и бюрокрацията обаче са още по-важни, отколкото преди".
Той пояснява, че високата данъчна тежест за малките компании и бедната образователна система създава проблемите на пазара на труда и води до социалните напрежения.
Материалът завършва с песимистичния поглед към изборите на 12 май. Надежда за по-добри времена след вота не могат да нахранят бедните.
"Ди Пресе": Броят на бедните в България се увеличава
"Доходите падат, а разходите за живот се увеличават", коментира българският антрополог Харалан Александров пред австрийското издание
5 май 2013, 13:05
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!