Цт трална
тема на днешните британски вестници е
арестуването на най-малко осем ирански служители
на британското посолство в Техеран през
уикенда по обвинения, че са играли
съществена роля в протестите на опозициятав Иран срещу изборната победа на президента Махмуд Ахмадинеджад.
Днес говорител на иранското правителство потвърди, че пет от тях вече са освободени, докато останалите все още са разпитвани.
Според ирански
източници служителите работят в политическия отдел на мисията и като ирански граждани не се ползват с дипломатически имунитет.
Случилото се напомни на мнозина за заложническата криза в американското посолство в Техеран през 1979-80 г.
Освобождаването на петимата става след гневни реакции от страна на Великобритания, както и други западни правителства, срещу този "неприемлив опит за сплашване и предизвикване на тревога", който може да предизвика "силен и единен отговор".
По думите на иранския правителствен говорител обаче Техеран, който отдавна обвинява Запада - и най-вече Великобритания и САЩ, в намеса във вътрешните работи на страната, няма намерение да затваря посолства или да разстройва дипломатическите си отношения с чуждите държави.
Според източници на британския в. "Таймс" ако Великобритания все пак бъде принудена да затвори посолството си, останалите 26 страни в ЕС вероятно ще направят същото.
Ирански
политолог, цитиран от изданието, се
опасява, че задържаните може да бъдат
принудени да "признаят", че са
участвали в заговор срещу властта в
Техеран.
Около 100 иранци работят в британската мисия на длъжности от политически съветници, консулски служители и преводачи до охранители, припомня "Таймс".
"Иран показва, че има надмощие в отношенията с Великобритания" е заглавието на статия във в. "Дейли телеграф". Според изданието последните събития показват, че Техеран е по-умел в това да извлича полза от напрежението между двете страни въпреки иранските твърдения, че британците са майсторите в манипулирането.
Иран държи всички козове и то не за първи път, отбелязва "Дейли телеграф", като припомня случая със задържаните тайно британски моряци преди две години, които извършваха рутинен патрул в иракски води.
Риториката днес не е идентична с тази през 1979 г., но обвиненията срещу служители на посолство в активно участие в народно движение срещу правителството напомня обезпокоително тогавашните събития, прави паралел и със заложническата криза вестникът.
В. "Гардиън" също отбелязва, че задържането на служителите става след почти
ежедневни атаки към Великобритания от страна на иранските власти и
медии. Преди дни върховният водач аятолах Али
Хаменей определи страната като "най-коварната" от силите, които
искат да унищожат режима в Ислямската република.
През февруари Британският съвет трябваше да преустанови дейността си в
Техеран, след като властите заплашиха 16 ирански служители в него и ги
принудиха да напуснат.
Последният случай е експулсирането
миналата седмица на двама британски дипломати от страната - втория и
третия секретар на посолството. Семействата на служителите напуснаха
Иран.
"Като не желае да се прицели в Големия американски сатана, Техеран хитро избра минисатаната Великобритания - по-лесна, не толкова рискована цел.
В същото време конфликтите с Великобритания все още имат истински исторически резонанс в Иран.
Недоверието към британците като намесващи се империалисти е на практика вписано в ДНК-кода на страната и подсилено от спомените за ролята на Великобритания в преврата срещу правителството на Мохамед Мосадек в началото на 50-те години и издигането на власт на шаха", коментира "Индипендънт".
Според изданието тежестта на този исторически багаж създава дилема пред британското правителство, докато то се опитва да отговори по начин, който е подходящ и не изглежда малодушен, но в същото време не засилва напрежението.
За "Индипендънт" очевидната цел на Техеран е да обедини отново разпокъсаната страна, като поведе националистически кръстоносен поход навън.
Иран ще почувства, че стратегията му е успяла, ако невнимателни думи или жестове от страна на Великобритания накарат конфликта да ескалира и още повече обърка опозицията, което ще улесни режима да я заклейми като
марионетка на врага, пише вестникът.
Той предлага всеки отговор на Лондон да бъде координиран в близко
сътрудничество със съюзниците на Великобритания, особено Франция и Германия, които имат по-добри отношения с Техеран, а защо не и с Русия.
Друг начин, по който Лондон може да реагира на враждебността на Техеран, е да продължи битката за сърцата и умовете чрез Би Би Си. Само шест месеца след старта си персийският канал на медията се радва на огромен успех - получава хиляди имейли всеки ден и има милиони зрители.
Това, че иранският режим отчаяно се стреми да не позволи сигналът на Би Би Си да стигне до иранска аудитория, показва ясно от кои британски оръжия те действително се страхуват, смята "Индипендънт".
Над 2000 души са арестуваните в Иран, а стотици се смятат за изчезнали, заяви днес в Париж зам.-председателят на Международната федерация на организациите за човешки права (FIDH) Карим Лахиджи. Той е и председател на Иранската лига за защита на правата на човека, базирана в Париж.
Стотици хора са в неизвестност, показват последните сведения, изпратени ни от независими източници в Техеран от вчера. По думите на Лахиджи информацията е събрана от подразделенията на федерацията в Иран и основно от местните семейства.

Източник:
ЕПА/БГНЕС