Демонстранти нападнаха иранското посолство в Стокхолм с камъни.
Около 150 души, някои от които маскирани, са се опитали да влязат на територията на посолството и са хвърляли камъни. Засега няма информация за пострадали.
Не се знае и дали някой от нападателите е успял да проникне в сградата. На мястото на събитието са пристигнали двайсетина полицаи.
През последните няколко дни пред иранското посолство в Швеция се състояха няколко протеста срещу режима в Иран.
По-рано днес Съветът на пазителите - висшият законодателен орган на Иран, най-напред обяви, че не е открил никакви сериозни нарушения на президентските избори на 12 юни и отхвърли твърденията на опозицията, че вотът е белязан от измами, а по-късно стана ясно, че е взел
решение да създаде специална комисия,
която ще изготви доклад за състоялите се избори. В състава й ще бъдат включени политици и представители на кандидатите за президентския пост, които оспорват изборните резултати.
Говорителят на съвета Аббас Али Кадходаи каза, че всички жалби от неуспешните кандидати за президент - Мир Хосейн Мусави и Мехди Каруби, са разгледани, но не е имало никакви големи нарушения. Той описа изборите като най-безупречните след революцията от 1979 г.
Мусави и Каруби оспориха изборния резултат и казаха, че Съветът на пазителите не е квалифициран да преразглежда резултатите заради откритата подкрепа за преизбирането на президента Махмуд Ахмадинеджад.
Съветът на пазителите се състои от 12 членове (шестима духовници и шестима юристи), избирани за срок от шест години. Съветът установява дали приеманите закони отговарят на ислямските норми и на конституцията.
Висш ирански духовник призова за смъртно наказание на водачите на протестите
"Искам съдебните органи да накажат сурово и безмилостно главните размирници, за да дадат урок на всички. Съгласно ислямското право всеки, който се противопоставя на ислямската държава, би трябвало да бъде осъден като мохареб", каза консервативният аятолах Ахмад Хатами в реч в Техеранския университет.
Наказанието, което се предвижда за хора, осъдени като "мохареб", т.е. човек, който води война срещу Бога, е смърт, посочва Ройтерс.
Според Хатами, който е член на Съвета на мъдреците, иранката Неда Ага Солтан, превърнала се в символ на протестите, е била убита от демонстрантите.
Властите в Иран хвърлиха вината за кръвопролитията върху неуспелия кандидат за президент Мир Хосейн Мусави.
При уличните сблъсъци загинаха около двайсет души. Вчера иранската държавна телевизия съобщи, че осем членове на милициите "басидж" са били убити по време на протестите. Тази седмица органите на реда до голяма степен овладяха ситуацията, след като през последните дни Иран беше обхванат от най-големите антиправителствени демонстрации от Ислямската революция през 1979 г., отбеляза Ройтерс.
Американският президент Барак Обама заяви днес, че
САЩ и Германия имат обща позиция за събитията в Иран
и осъждат смязването на антиправителствените протести.
"Виждаме това и го осъждаме", каза Обама на съвместна пресконференция с германският канцлер Ангела Меркел, имайки предвид насилственото потушаване на демонстрациите от иранските власти.
Американският президент каза, че и той, и Меркел смятат, че случващото се в Иран е недопустимо. Американският президент нарече действията на иранското правителство срещу протестиращите "безмилостни" и "насилнически".
Двамата дадоха пресконференция след разговорите си в Белия дом.
Г-8 със съмнения за изборния резултат
Насилията в Иран трябва незабавно да спрат, заяви и италианският външен министър Франко Фратини, представяйки заключителната декларация от срещата на външните министри от Г-8 в Триест.
На обща пресконференция с колегите си Фратини изрази съпричастност от името на Г-8 към семействата на жертвите на насилието в Иран. Той подчерта, че човешкият живот стои над всичко.
Изтъквайки зачитането на суверенитета на Иран, той отбеляза, че декларацията изразява съжаление за насилието след изборите и прикани Иран да съблюдава изконните човешки права и особено свободата на словото.
Фратини посочи, че Голямата осморка не желае да се меси в изборните процедури, но настоява да се хвърли светлина върху резултатите от изборите, като отбеляза, че, според информацията, с която разполага, при броенето на бюлетините на президентските избори в Иран "са допуснати нарушения".
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че "има основания да се съмняваме" в достоверността на резултатите от президентските избори в Иран.
"Иранският проблем ще трябва да се реши при всички обстоятелства, заяви руският външен министър Сергей Лавров. Загрижени сме от употребата на сила и смъртта на мирни граждани, но не се месим във вътрешните работи на Иран. Трябва да постигнем мирно уреждане на иранския ядрен въпрос и ще се наложи да правим това независимо от обстоятелствата", подчерта Лавров.