Правителството реши да удължи срока за окончателното спиране на аналоговото телевизионно и радиоразпръскване. Така България трябва да премине към пълна цифровизация най-късно до началото на 2015 г.
Досегашният срок беше до края на 2012 г.
Причината за решението са финансовите затруднения на кабинета и значителният финансов ресурс, нужен за освобождаване на честоти и осигуряване на декодери за социално слабите домакинства, обясни министърът на транспорта Александър Цветков.
В официалното съобщение на министерския съвет се казва, че правителството е приело за преразглеждане Плана за въвеждане на Преминаването към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-Т), заради липсата на национален консенсус при първоначалното приемане на плана.
Заложени са трудности от финансово, правно и пазарно естество, които допълнително задълбочиха противоречията в периода 2009 г. - 2010 г. Това прави обективно невъзможна успешната реализация на прехода до края на 2012 г., при адекватна защита на интересите както на телевизионните зрители, така и на останалите заинтересовани страни в процеса, пише в изявлението.
За да бъде изпълнен процесът на цифровизация в предварително планирания през 2008 г. срок, трябва да бъде осигурен значителен финансов ресурс както за МО за освобождаване на честоти - между 200 и 300 млн. лв., така и за широка информационна кампания, заяви министър Цветков след заседанието на кабинета.
По думите му средства ще са необходими и за гражданите, заради декодерите, които трябва да се купуват за по-старите телевизионни приемници.
В такъв кратък срок не могат да се осигурят необходимите финансови средства, а има и правни проблеми, необходими са корекции на нормативни документи, отбеляза министърът.
Според него удължаването на срока не е в нарушение на изисквания на ЕС и е практика в много други страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!