В Египет започна първият етап от референдума за проект за нова конституция, който разделя дълбоко страната, съобщи АФП.
Избирателните участъци отвориха малко след 08,00 ч. и ще затворят в 19,00 ч.
Днес референдумът ще се състои в десет губернаторства, сред които Кайро, Александрия, в градовете на нестабилния Синайския полуостров и в южната част на страната.
Право на глас имат над 26 млн. техни жители. Редът ще бъде опазван от 120 хил. войници и 130 хил. полицаи. Още от вчера бяха разположени специални части за борба с безредици.
Жителите на останалите 17 губернаторства ще гласуват следващата събота.
Тогава ще станат известни и резултатите от референдума.
Вотът беше разделен на два тура, защото не се намериха
достатъчно съдии, желаещи да контролират хода на гласуването.
Един човек е загинал и двама са ранени днес в престрелка край избирателна секция на 300 километра южно от Кайро, предаде ИТАР-ТАСС.
Според египетски медии инцидентът е станал близо до град Манфалут в провинция Асют при свада между два враждебни клана от местните племена. След намеса на армията и полицията пунктът за гласуване, разположен в сграда на Червения полумесец, отново е започнал работа.
Избирателната активност на референдума като цяло е висока. На много места привърженици на ислямистите, подкрепящи проектоконституцията, и нейни критици от светската опозиция влизат в караници и сблъсъци, но войници бързо овладяват положението.
Проектът за конституция е предложен от ислямистите като начин за излизане от продължителната политическа
криза и е отхвърлян от либералната опозиция като рецепта за
по-нататъшни разделения в най-голямата арабска страна в света,
съобщава Ройтерс.
Проектът за конституция вече изправи едни срещу други ислямистките привърженици на президента Мохамед Морси срещу либералната, светската и християнската опозиция, като често се стигна до
кървави сблъсъци в Кайро и други големи градове.
От резултатите на референдума ще зависи по кой път ще тръгне страната - светски или ислямски, при който законодателството ще се базира на шериата.
Ислямистите начело с "Мюсюлманските братя" вече са направили своя избор - през последните дни те водиха активна агитация в подкрепа на новата конституция, която според тях е "най-демократичната, съществувала досега в Египет, предоставяща максимални права и свободи". Либералната опозиция след известни колебания дали да участва в гласуването или да бойкотира референдума в крайна сметка реши да участва под лозунга "Не на конституцията". Този лозунг звучеше през последните седмици на площада "Тахрир" в Кайро, където опозицията е устроила палатков лагер.
Опозицията смята, че предложената конституция е прекалено ислямска и орязва правата на малцинствата. Привържениците на Морси контрират, че тя е необходима, ако египтяните искат страната им да продължи напред по пътя на демокрацията две години след падането на Хосни Мубарак от власт.
Появата на проекта за конституция бе предшествана от
продължителни политически разпри.
Необходими бяха половин година и две конституционни комисии, за да види текстът бял свят, припомня Ройтерс. Първата комисия беше разпусната от съда с формулировката, че е "нелегитимна", след като бе напусната от представителите на всички светски и християнски партии, както и от общественици с неислямистка ориентация. Главна причина за конфликта станаха обвинения от страна на либералите, че ислямските представители действат единствено в свой интерес.
Процесът на формиране на втората комисия също се съпровождаше от скандали и интриги, но в крайна сметка ислямистите отново успяха да заемат в нея повечето места. И отново либералите и християнските представители я напуснаха, обвинявайки "Мюсюлманските братя", че подкопават националните интереси.
Назря нова конституционна криза и тогава президентът Морси с подкрепата на ислямските организации публикува прословутата конституционна декларация, предизвиквайки не само тежка политическа криза, но и разделяйки обществото на два враждуващи лагера - привърженици и противници на ислямистката власт и нейната конституция.
Конституционната декларация, с която Морси си присвои всички клонове на властта и забрани на съдиите да оспорват неговите укази и решения, позволи на комисията да завърши максимално бързо - само за седмица - проекта за конституция и да го внесе за гласуване на референдум.
Опозицията до последния ден се надяваше пребисцитът да бъде отложен. Но въпреки безредиците, които обхванаха Египет през последните три седмици, и стълкновенията, които по официални данни са отнели живота на 10 души,
властите не се съгласиха да
отложат референдума.
Мнозина се опасяват, че новата конституция не само няма да
помири обществото, но и ще провокира ново кръвопролитие.
Одобрението на конституцията е условие за свикването на парламентарни избори идната година. Ако тя бъде отхвърлена, което е малко вероятно, като се има предвид мобилизацията на "Мюсюлманските братя", ще бъде съставена нова конституционна комисия, която да ревизира текста - процес, който може да отнеме месеци.
Проектът за нова египетска конституция беше разкритикуван от няколко международни организации, според които той не покрива международните стандарти за независимост на съдебната система и зачитане на основните човешки права. Експерти на ООН заявиха, че той трябва да бъде преразгледан, тъй като в сегашния си вид не отговаря на международните норми за равноправие и правата на жените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!